DOLAR 18,6450 0.04%
EURO 19,5684 0.26%
ALTIN 1.065,850,44
BITCOIN 313260-1,09%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

ODTÜ’lüler rant yoluna karşı Belediye Meclisi’nde: 7 gözaltı
  • Rojev
  • Güncel
  • ODTÜ’lüler rant yoluna karşı Belediye Meclisi’nde: 7 gözaltı

ODTÜ’lüler rant yoluna karşı Belediye Meclisi’nde: 7 gözaltı

ODTÜ’lüler ve Ankaralılar, Melih Gökçek’in başlattığı ve Mansur Yavaş’ın sürdürdüğü “Rant Yolu” projesine karşı Belediye Meclisi’nde toplanarak “Bu talana engel olacağız” dedi.

ABONE OL
Kasım 8, 2022 16:30
ODTÜ’lüler rant yoluna karşı Belediye Meclisi’nde: 7 gözaltı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – ODTÜ’lüler ve Ankaralılar, Melih Gökçek’in başlattığı ve Mansur Yavaş’ın sürdürdüğü “Rant Yolu” projesine karşı Belediye Meclisi’nde toplanarak “Bu talana engel olacağız” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, mezunlar ve Ankaralılar, eski AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek tarafından bir gecede yapımına başlanan ve mevcut CHP’li Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından sürdürülen 4,5 kilometresi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) geçen 11 kilometrelik “Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantı Projesi2ni” protesto etmek amacıyla ABB önünde basın açıklaması düzenledi.

“ODTÜ Rant yoluna hayır diyor”, “ODTÜ ormanını parçalatmayacağız”, “İklimi değil sistemi değiştir” pankartlarının açıldığı açıklamada, “Kahrolsun Asfaltlar yeryüzüne özgürlük”, “Rant için değil Halk için belediye”, “Doğa, yaşam, özgürlük” dövizleri taşındı. ODTÜ’lüler ve Ankaralılar, “Ne sermaye ne rektör ODTÜ bizimdir”, “ABB elini ODTÜ’den çek”, “Mansur elini ODTÜ’den çek” sloganları attı.

‘GÖKÇEK RUHU ABB’DE YAŞIYOR’

Açıklamada Dilara Ercanlı söz aldı. Ercanlı, ODTÜ Ormanı’nı parçalatmayacaklarını, bir avuç zengine spekülatif rant sağlamak için Ankara ekosistemini katledilmesine izin vermeyeceklerini belirterek “Artık başında Melih Gökçek bulunmasa da Gökçek’in ruhunun yaşamaya devam ettiği, Gökçek politikalarını ve projelerini devam ettiren Mansur Yavaş’ın yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin önündeyiz. Bu yol projesi, doğanın yağmalanarak Melih Gökçek’in rezidanslarına, ‘hasta garantili’ Bilkent Şehir Hastanesi’ne, ‘araç garantili’ Niğde Otobanına ve İncek bölgesinde inşaat halinde olan lüks kulelere rant sağlanmasına neden olacak” dedi.

Söz konusu projenin iptal edilmesi için direndiklerini söyleyen Ercanlı “Bizler ODTÜ Bileşenleri ve Ankaralılar olarak Rant Yolu projesini kabul etmediğimizi bugün bir kere daha yineliyoruz ve taleplerimiz dikkate alınmadığı sürece de yinelemeye devam edeceğiz. Rant Yolu projesini iptal etme gücü ABB’nin karar organı belediye meclisinde ve belediye başkanı Mansur Yavaş’tadır. Bu sebeple Mansur Yavaş’a ve ABB’ye bir kere daha belirtiyoruz: Rant Yolu projesini yaptırmayacağız! Projeyi iptal etmeyip iş makinelerinizi ODTÜ Ormanına sokmanız durumunda ise ODTÜ’lüler ve Ankaralılar Kavaklık Direnişinde olduğu gibi bütün fiziksel güçleriyle bu yıkıma ve talana engel olacaklar” diye konuştu.

PANDEMİ GEREKÇESİ

ODTÜ’lüler açıklamanın ardından Belediye Meclisi’ne girmek üzere Başkanlık binasında toplandı. Belediye meclisinin önüne birçok güvenlik ekibi sevk edilirken, ODTÜ’lülerin meclise girme talebi bir kez daha pandemi bahane edilerek reddedildi. Buna karşılık öğrenciler, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan ve pandemi önlemlerinin kaldırılmasına yönelik önergeyi okudu. Başkanlığa alınmayan öğrenciler ise polisler tarafından darp edildi.

7 GÖZALTI

Daha sonra alandan uzaklaştırılan öğrenciler, polisin biber gazlı saldırısına maruz bırakılırken, belediye başkanlığına girmesi için izin verilen iki yurttaşı yanı sıra toplam 7 kişi gözaltına alındı. Bir kişi ise ters kelepçe ile gözaltına alındı.

POLİS GAZETECİNİN GÖRÜNTÜLERİNİ SİLDİ

Ayrıca polis, açıklamayı takip eden bir gazetecinin kamerasındaki görüntülerini silerken, iki gazeteci de darp edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.