en iyi rulet siteleri
Ankara’da İsveç’in NATO üyeliğine yönelik ilk toplantı
  • Rojev
  • Güncel
  • Ankara’da İsveç’in NATO üyeliğine yönelik ilk toplantı

Ankara’da İsveç’in NATO üyeliğine yönelik ilk toplantı

İsveç'in NATO üyeliğini görüşmek üzere Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetleri Beştepe'de ilk toplantısını gerçekleştirdi.

ABONE OL
Haziran 14, 2023 15:00
Ankara’da İsveç’in NATO üyeliğine yönelik ilk toplantı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetleri Beştepe’de ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Türkiye, Finlandiya, İsveç Daimi Ortak Mekanizması’nın dördüncü toplantısı Ankara’da yapıldı. Beştepe’deki toplantıda Türkiye heyetine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç başkanlık etti.Toplantıya, NATO heyeti başkanı olarak NATO Genel Sekreter Kabine Şefi Stian Jenssen, İsveç heyeti başkanı olarak İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Jan Knutsson ve Finlandiya heyeti başkanı olarak da Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara katıldı. Toplantı yaklaşık üç saat sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan toplantıyla ilgili yapılan a.çıklamada “Üçlü Muhtırada kayıtlı taahhütlerin hayata geçirilmesinde kaydedilen ilerlemenin düzeyi ele alınmıştır. Katılımcılar Daimi Ortak Mekanizmanın önemini vurgulamışlar ve müteakip somut adımlar üzerinde çalışmaya devam etmek hususunda mutabık kalmışlardır” denildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de “İsveç NATO’ya üye olması noktasında üzerine düşenleri yerine getirdi. Erdoğan ile görüştüm. Toplantının oldukça olumlu geçtiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç, 28 Haziran 2022’de NATO Madrid Zirvesi’nde üçlü muhtıraya imza atarak Daimi Ortak Mekanizma’yı kurmuştu. Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine henüz onay vermezken bir ülkenin NATO’ya katılabilmesi için oybirliği, yani mevcut 31 üye ülkenin tümünün onayı gerekiyor.

ERDOĞAN’DAN ‘İSVEÇ GÖREVİNİ YAPMALI’ AÇIKLAMASI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada konuyla ilgili “Bu NATO Zirvesi Vilnius’ta yapılacak. İnşallah fevkalade bir durum olmadığı takdirde ben de katılacağım. Her şeyden önce İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım” dedi. Erdoğan, “Stoltenberg’e ‘Eğer bizim İsveç’in beklentilerine illa cevap vermemizi bekliyorsanız, her şeyden önce İsveç bu terör örgütünün yaptıklarını bir defa yok etmesi lazım’ dedik. Bunları Stoltenberg’e ifade ederken, tam o esnada maalesef yine İsveç’te teröristler caddelerde gösteri yapıyorlardı. Biz bu tablo içerisinde bu işe olumlu yaklaşamayız” diye konuştu.

BEYAZ SARAY’DAN MESAJ

ABD’den de İsveç’in bir an önce NATO üyesi olması gerektiğine dair son mesaj Beyaz Saray’dan geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre, İsveç’in Türkiye ile daha önce varılan mutabakat kapsamında “yükümlülüklerini yerine getirdiğini” ve 1 Haziran’da yeni “terörle mücadele yasası”nın yürürlüğe girdiğini vurguladı. Beyaz Saray Sözcüsü, “İsveç’in bir an önce NATO üyesi olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.