en iyi rulet siteleri
Beraat kararı bozulan HDP’lilerin duruşması görüldü
  • Rojev
  • Güncel
  • Beraat kararı bozulan HDP’lilerin duruşması görüldü

Beraat kararı bozulan HDP’lilerin duruşması görüldü

İstinaf mahkemesinde beraat kararı bozulmasının ardından HDP’li 5 kişi, yeniden yargılandığı davanın duruşması ertelendi.

ABONE OL
Mart 27, 2024 16:08
Beraat kararı bozulan HDP’lilerin duruşması görüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
BURSA – İstinaf mahkemesinde beraat kararı bozulmasının ardından HDP’li 5 kişi, yeniden yargılandığı davanın duruşması ertelendi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa eski İl Eşbaşkanları Aynur Yılmaz ve Mehmet Akbaş ile gazeteci Emrah Çaçan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında verilen beraat kararının bozulmasının ardından yeniden başlayan davanın duruşması Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yeniden yargılananlardan gazeteci Çaçan, Bursa eski İl Eşbaşkanı Akbaş ile HDP Mudanya eski İlçe Eşbaşkanı Halis Şanlı katıldı. 
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2016 yılında kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) çalıştığı dönemde yaptığı sanal medya paylaşımları ile takip ettiği basın açıklamaları nedeniyle yargılanan Çaçan, savunma yaptı. Çaçan, takip ettiği bir haberde pankart taşıdığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, “Pankart taşımadım. Ayrıca pankart taşımakta suç değildir. Gazeteci olarak o açıklamayı takip ettim” diye belirtti. DİHA’da ki haberleri sanal medya hesabında paylaşması ile ilgili suçlamalara ise Çaçan, “DİHA resmi bir haber ajansıdır. Bende o zaman bu ajansta çalışıyordum. Bir çalışanı olarak haberlerini paylaşmam suç değildir. Yaptığım paylaşımlar düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır” ifadelerini kullandı. 
 
Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 28 Eylül’e erteledi.
 
NE OLMUŞTU?
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa eski İl Eşbaşkanları Aynur Yılmaz ve Mehmet Akbaş ile serbest gazeteci Emrah Çaçan’ın aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın karar duruşması, 19 Ocak 2021 tarihinde Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan davanın duruşmasında mahkeme, HDP üyeleri Davut Toktaş’a “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 3 yıl 2 ay hapis cezası, Resul Baykara’ya ise, 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, daha sonra hükmün infazını geriye bıraktı. 
 
HDP Bursa eski İl Eşbaşkanları Aynur Yılmaz ve Mehmet Akbaş, eski il yöneticisi İsmail Hakkı Gökçe, HDP Mudanya eski İlçe Eşbaşkanı Halis Şanlı ile gazeteci Emrah Çaçan hakkında ise beraat kararı verildi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.