en iyi rulet siteleri
İsviçre Kadın Grevi’nden Abdullah Öcalan çağrısı
  • Rojev
  • Dünya
  • İsviçre Kadın Grevi’nden Abdullah Öcalan çağrısı

İsviçre Kadın Grevi’nden Abdullah Öcalan çağrısı

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması ve özgürlüğünün sağlanması talebiyle BM Ofisi önünde yapılan eyleme katılan İsviçre Kadın Grevi, Öcalan'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ABONE OL
Mart 27, 2024 16:08
İsviçre Kadın Grevi’nden Abdullah Öcalan çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve özgürlüğünün sağlanması talebiyle BM Ofisi önünde yapılan eyleme katılan İsviçre Kadın Grevi, Öcalan’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecridin kaldırılması ve özgürlüğünün sağlanması talebiyle İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi önünde Kürtler ve dostlarının her Çarşamba günü sürdürdüğü oturma eylemi devam ediyor.Süleymaniye’de uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren Mezopotamya İşçiler Derneği Üyesi Hüseyin Arasan şahsında bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan basın açıklamasında Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Mehmet Latif Çelebi bir konuşma yaptı.

Abdullah Öcalan üzerinde yürütülen mutlak tecridin temelinde Kürt halkının iradesinin teslim alınmak istendiğine vurgu yapan Çelebi, “KDP’nin Türk devletiyle olan ortaklılığı Kürt halkının değerlerine yönelik saldırılarla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yapılan bu saldırılarda KDP’nin ihanet çizgisini bir kez daha göstermiştir” dedi.

GENEL GREVE GİDEN KADINLARDAN MESAJ

İsviçre’de “Eşit işe eşit ücret” talebiyle 3’üncü kez genel greve giden kadınlar adına eylemde bir konuşma yapan İsviçre Kadın Grevi aktivisti Valentina Valmacco, “Sayın Öcalan’ın yaratmış olduğu paradigma Ortadoğu’da kadın mücadelesinin umudu olmuştur. 24 yıldır tutsak edilen ve 25 aya yakındır mutlak tecrit altında bırakılan Sayın Abdullah Öcalan serbest bırakılmalıdır.  Bizler feminist Kadın Grevi eylemcileri olarak yaşanan bu durumdan kaygı duymakla beraber Kürt halkının taleplerini de sahipleniyoruz. Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün Kürt halkına ve Ortadoğu halklarının özgürlüğünün önünü açacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kürt kadınları öncülüğünde sürdürülen kadın devrimine de değinen Valmacco, “Uluslararası dayanışma göstererek Kürt kadınlarının sürdürdüğü direnişin yanında olduğumuzu buradan bir kez daha dile getiriyoruz” dedi.

SAKİNE CANSIZ FESTİVALİ’NE ÇAĞRI

İsviçre Kürt Kadınlar Birliği’nin (YJK-S) 14 Haziran Kadın Grevi’ne yönelik mesajının okunduğu eylemde 25 Haziran’da İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenecek olan “10. Sakine Cansız Kadın Festivali”ne katılım çağrısıyla basın açıklaması sonlandırıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.