en iyi rulet siteleri
‘Demokratik Ortadoğu için-Barışa Giden Yol’ çalıştayı ikinci gününde
  • Rojev
  • Dünya
  • ‘Demokratik Ortadoğu için-Barışa Giden Yol’ çalıştayı ikinci gününde

‘Demokratik Ortadoğu için-Barışa Giden Yol’ çalıştayı ikinci gününde

Beyrut'ta düzenlenen "Demokratik Ortadoğu için - Barışa Giden Yol" Çalıştayı’nın ikinci gününde Ortadoğu'da eğitimin temelleri tartışıldı.

ABONE OL
Mart 27, 2024 16:08
‘Demokratik Ortadoğu için-Barışa Giden Yol’ çalıştayı ikinci gününde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Beyrut’ta düzenlenen “Demokratik Ortadoğu için – Barışa Giden Yol” Çalıştayı’nın ikinci gününde Ortadoğu’da eğitimin temelleri tartışıldı.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün başlayan “Demokratik Ortadoğu için – Barışa Giden Yol” Çalıştayı ikinci gününde de devam ediyor. Çalıştay, Lübnan Daimi Federal Kongresi tarafından Newroz Kültür Derneği, Doğu Çok Kültürlü Platformu, Demokratia Novus Orao Seclorum ve RESILIENT BEIRUT işbirliğiyle düzenleniyor. Çalıştayın ikinci gününde Ortadoğu’da eğitimin temelleri tartışıldı.

Çalıştayın üçüncü oturumuna Kuzey ve Doğu Suriye’den Kürt gazeteci Xazne Nebi başkanlık etti. Açılış konuşmasını yapan Afrika Kadın Birliği, Güvenlik ve Barış Komitesi Üyesi Selwe Qiqe Bin Afiye, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadına bakışı, eşitlik ve özgürlük felsefesine değindi.Bin Afiye, “Öcalan, bölgenin gerçeklerine göre stratejik vizyonu olan ve önerileri pratik olan büyük bir teorisyendir” dedi.

Artık çağın gereklerine göre düzenleme yapmanın zamanı geldiğini söyleyen Bin Afiye “Geçmiş, sadece kendi ürünlerini kullanan moderniteye göre değil. Demokrasi ve cinsiyetler arası eşitliğin uygulanmasında neredeyiz? Çeşitlilik ve fikir özgürlüğünde neredeyiz? Bunları sorgulamalıyız” ifadelerini kullandı.

DEMOKRATİK ULUS FELSEFESİ

Akademisyen ve Reqa şehrinde bulunan Şerq Üniversitesi Eş Başkanı Dr. Hesen El İsa, Abdullah Öcalan’ın devletin milliyetçi renginin eleştirildiği ve ulus-devleti yaratan rahim olarak gördüğü “Demokratik Ulus” felsefesine dikkat çekti.

El İsa, “Aydın Önder Öcalan sistemi, kuruluşlarını ve asıl görevlerini incelemeye başladı. Onun görüşüne göre onların görevi örgütlenmektir ama onlar bu görevi yerine getirmediler, zalim ve yönetici oldular” diye konuştu.

KADININ TOPLUMDAKİ ÖNCÜ ROLÜ

Kürt siyasetçi Mizgin Mugiriyan da kadının toplumdaki öncü rolünün yeniden kazanılmasının önemine değinerek, Rojhilatê Kurdistan ve İran’da kadınların önderlik ettiği devrimi örnek verdi. Dünyadaki değişimlere göre kadınların kendi kendine örgütlenmesinin önemine dikkat çeken Mugiriyan, kadınların azim ve sebatla her şeyi yapabileceklerini, kadın haklarının sağlanması ve başka kazanımlar elde etmek için kadın grup ve örgütlerinden yararlanabileceklerini belirtti.

Toplantının devamında konuşan Kongra Star Sözcüsü Rihan Loqo ise, insanlık tarihindeki ilk devrimin kadınların önderliğinde yapıldığını belirtti. Loqo, Abdullah Öcalan’ın 2008’de ortaya koyduğu Jineoloji bilimine de dikkat çekti. Çalıştayda “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganı gündeme getirildi.

Aranın ardından “Demokratik Ortadoğu’ya Doğru” başlıklı dördüncü oturum başlayacak. Demokratik bir Ortadoğu için ortak strateji, Ortadoğu’da demokratik konfederasyonun uygulanması için ortak çalışma yöntemleri, bölgedeki göç krizini çözme yöntemleri ve özellikle Suriye yurttaşlarının göçü ele alınacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.