en iyi rulet siteleri
KHK eyleminde oy kullanma çağrısı

KHK eyleminde oy kullanma çağrısı

KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri dönmesi talebiyle yapılan 255'inci hafta oturma eyleminde, geri dönüşü olmayan ikinci tur seçiminde herkese oy kullanma çağrısı yapıldı.

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 16:40
KHK eyleminde oy kullanma çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri dönmesi talebiyle yapılan 255’inci hafta oturma eyleminde, geri dönüşü olmayan ikinci tur seçiminde herkese oy kullanma çağrısı yapıldı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM  SEN) İzmir 2 Nolu Şube, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade için düzenlediği oturma eylemine 255’inci haftasında devam etti. Karşıyaka İskelesi karşısında yapılan eylemde sık sık, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan EĞİTİM SEN İzmir 2 Nolu Şube Kadın Sekreteri Zeliha Danyeli, iktidarın seçim sürecinin her adımında milliyetçi ve kutuplaştırıcı politikaları ile toplumu gerdiğini söyledi. Seçime değil, adeta savaşa gider gibi bir atmosfer yaratıldığını vurgulayan Danyeli, “Başta işçiler ve emekçiler olmak üzere, halkı daha fazla yoksulluk ve işsizlikle karşı karşıya bırakan, her geçen gün gittikçe derinleşen ekonomik kriz, hayat pahalılığı, güvencesiz çalışma ortamı ve 6 Şubat depreminin iktidar eliyle felakete dönüşüp daha fazla ölüm ve yıkım yaşatması gibi yakıcı sorunlar iktidar blokunun yarattığı bu atmosfer ile perdelenmiştir” dedi.

ÇOCUK İSTİSMARI

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde, 2 yaşındaki bebeğin cinsel istismara maruz kalmasına da değinen Danyeli, Siyasal iktidar yayın yasakları ile kadına ve çocuğa yönelik işlenen suçların üstünü örtmeye çalışmaya devam ediyor. Ancak bizler biliyoruz ki kadını ve çocuğu koruyan yasalara göz diken, İstanbul Sözleşmesi’ni siyasi pazarlık meselesi yaparak fesheden AKP-MHP iktidar bloğu; çocuk istismarını olağanlaştıran, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı; çocuğu koruyan uluslararası sözleşmeleri ve yasaları uygulamayan yargı mercileri ile kolluk kuvvetleri ve bütün bunlardan cesaret alan fail bu cinayetin sorumlularıdır” diye belirtti.

OY KULLANMA ÇAĞRISI

Çocuk istismarını meşrulaştıran gerici ve ataerkil zihniyeti,  kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinin değiştireceğini belirten Danyeli, “28 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimi Tek Adam Rejimine karşı bir referandum olma niteliğinde olduğunu biliyoruz. Buradan hareketle çok daha önemli hale gelen, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihimizi yine demokratik parlamenter sistemden, emek ve demokrasiden yana kullanacağız. Bir avuç insanı zenginleştirirken topluma açlığı ve sağlıksızlığı dayatan bu iktidardan kurtulmak, kadınların özgür oldukları, şiddet nesnesi kılınmadıkları, sahiplendirilip öldürülmedikleri yarınlar ve KHK hukuksuzluğunun son bulması için, herkesi oy kullanmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.