DOLAR 18,6375 0.05%
EURO 19,2550 -0.05%
ALTIN 1.047,410,51
BITCOIN 3075071,51%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar 25 Kasım’a hazırlanıyor: İtaat yok isyan var
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlar 25 Kasım’a hazırlanıyor: İtaat yok isyan var

Kadınlar 25 Kasım’a hazırlanıyor: İtaat yok isyan var

Ankara Kadın Platformu, AKP-MHP iktidarının, Trujillo diktatörlüğünün kadın düşmanı politikalarını aratmadığını belirterek, “İtaat yok isyan var demek için sokağa çıkıyoruz” dedi.

ABONE OL
Kasım 16, 2022 10:33
Kadınlar 25 Kasım’a hazırlanıyor: İtaat yok isyan var
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Ankara Kadın Platformu, AKP-MHP iktidarının, Trujillo diktatörlüğünün kadın düşmanı politikalarını aratmadığını belirterek, “İtaat yok isyan var demek için sokağa çıkıyoruz” dedi. 
 
Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Erkek devlet şiddetine itaat yok, itiraz var! 25 Kasım’da alanlardayız!” pankartının asıldığı toplantıda, Ankara Kadın Platformu’ndan Ece Türközü konuştu.
 
‘KADINLAR HER YERDE’
 
AKP-MHP iktidarının, Mirabal Kardeşleri katleden Trujillo (Rafael Trujillo-Dominik Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı) diktatörlüğünün kadın düşmanı politikalarını aratmadığını belirten Türközü, “Kadınlara yönelik saldırıların her geçen gün derinleştiği ve kadınların dünyanın dört bir yanında diktatörlere karşı örgütlendiği, direndiği, isyan ettiği bir süreci yaşıyoruz. Kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğü olan devlet; kadınlara yönelttiği işkenceye varan özel savaş uygulamalarıyla, cezasızlık politikasıyla, erkek yargı mekanizmasıyla, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadın kazanımlarını hedef alan hukuksuz uygulamalarıyla şiddetin faili durumunda. Kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri her geçen gün artarken, bu ölümlere ilişkin etkin soruşturma yürütülmüyor, cinayetlerin üstü kapatılmaya çalışılıyor” dedi. 
 
‘YAŞAMAK İSTİYORUZ’ 
 
Gülistan Doku, İpek Er, diğer kaybedilen ve katledilen kadınları unutmadıklarını dile getiren Türközü, “Kadın cinayetlerini olağanlaştıran erkek adalete ‘itaat yok, isyan var’ demek için sokağa çıkıyoruz. Yaşamak istiyoruz diyen kadınlara sokakları yasaklayanlar, aynı sokaklarda şeriat propagandası yapanların, nefret yürüyüşüne çıkanların güvenliğini sağlıyor. Gözaltılarla, tutuklamalarla kıramadıkları kadın iradesini, hapishanelerde çıplak aramayla, işkenceyle kırmaya çalışıyorlar. Kadın mücadelesine yönelik baskı ve yok etme politikalarına ‘itaat yok isyan var’ demek için sokağa çıkıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘ŞİDDETİN KAYNAĞI AYNI’ 
 
Erkek şiddetinin coğrafyalar değişse de aynı sistemden beslendiğini vurgulayan Türközü, şöyle dedi: “Mirabal Kardeşler’in de Mahsa Amini’nin de Nagihan Akarsel’in de failini yüzyıllardır tanıyoruz. Bu yüzden gücümüzü birbirimizden, sınırları aşan dayanışmamızdan alıyoruz. İran’da özgürlüğü için mücadele eden, yaşamları ellerinden alınan, idamla yargılanan kadınların her bir saç teli için isyanı büyütüyoruz. İran’da, Türkiye’de dünyanın her yerinde yaşamlarımızı karartmak isteyenlere karşı ‘jin jiyan azadî’ çığlığını bir kartopu gibi büyüterek, erkek ve devlet şiddetine karşı ‘itaat yok, isyan var’ demek için sokağa çıkıyoruz.” 
 
‘AİLEYE HAPSEDİLMEYİ REDDEDİYORUZ’ 
 
Kadını aileden ibaret görenlerin boşanmaları zorlaştırdığını ve kadınları susmaya zorladıklarını ifade eden Türközü, “Aileye hapsedilmeyi reddediyor ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini savunanlara ‘itaat yok, isyan var’ demek için sokağa çıkıyoruz. Tarikat yurtlarında çocuklar istismara maruz bırakılırken, çocukları korumayanlar, bugün aileyi koruduklarını söylüyorlar. Anayasa değişikliği ile kadınların özgürlüğünü diline dolayanlar, kadınların nafaka hakkına dâhi göz koyuyorlar. Nefret yürüyüşleriyle LGBTİ+ düşmanlarına kol kanat gerenlere, onur yürüyüşlerine saldıranlara, homofobiye, taransfobiye ‘itaat yok isyan var’ demek için sokağa çıkıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.