en iyi rulet siteleri
‘Kadınlar mücadele mirasına sahip çıkacak’
  • Rojev
  • Kadın
  • ‘Kadınlar mücadele mirasına sahip çıkacak’

‘Kadınlar mücadele mirasına sahip çıkacak’

Cumhur İttifakı’nın kadın politikalarına karşı alanlarda olmayı sürdüreceklerini belirten HDP'li siyasetçiler, “Kadınlar mücadele mirasına sahip çıkacaktır” dedi.

ABONE OL
Haziran 11, 2023 06:33
‘Kadınlar mücadele mirasına sahip çıkacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Cumhur İttifakı’nın kadın politikalarına karşı alanlarda olmayı sürdüreceklerini belirten HDP’li siyasetçiler, “Kadınlar mücadele mirasına sahip çıkacaktır” dedi. 
 
AKP iktidarının Hür Dava Partisi ve Yeniden Refah Partisi ile kurduğu ittifaklarla yeni dönemde de kadın kazanımlarını hedef alacağının sinyalini verdi. Kadınları sahiplendireceğini söyleyen Hür Dava Partisi ile 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’nun kaldırılmasını isteyen Yeniden Refah Partisi’nin Meclis’te yer bulması, kadınların yeni dönem mücadele hattını da belirleyecek. Elde ettikleri kazanımları kayyımlarla gasp edilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi kadınlar, Kürt ve kadın düşmanı politikalara karşı mücadele miraslarına sahip çıkacaklarını söyledi. 
 
‘KADINLAR İKTİDARA KARŞI ALANLARDA’ 
 
Yerine kayyım atanan Kop (Bulanık) Belediye Eşbaşkanı Eylem Saruca, AKP’nin kuruluş dönemini hatırlatarak, “Baktığımızda yaratmak istediği makul kadın anlayışı vardı. Makul kadın anlayışı da kadını tamamen evin içine hapseden, kadına sadece toplumsal cinsiyet rolleri yükleyen bir bakış açısıydı. Aynı şekilde son süreçlerde yanına eklenen küçük ittifaklarla beraber, kadını tamamen sahalardan çekmek, siyaseten kadının görünürlüğünü en aza indirgemek amaçlanıyor. Kadınlara karşı bir düşmanlık politikaları var. Bunu da söylemlerinde dile getiriyorlar. Bizlerde bunun karşısında alanlarda olmaya devam ediyoruz” diye belirtti. 
 
‘KAZANIMLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
İktidarın kadın düşmanı bir politika izlediğini ve eşbaşkanlık sistemine saldırdığını söyleyen Saruca, “Kayyım atamalarından hemen sonra ilk yaptıkları şey, kadınlara dair yapılan tüm hizmetleri yok etmek oldu. Kadın kurumlarını kapattılar. Bunun üzerinden bir politika izlediler. Bunlar devam edecek ama ‘Eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir’ dedik. Aynı şekilde devam edeceğiz. Yerel seçimlere giderken asla ve asla kazanımlarımızdan taviz vermeyeceğiz. Kazanımlarımıza her ne kadar müdahale etmiş olsalar da bu kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. 
 
Tüm saldırılara karşı mücadeleyi yükselteceklerinin altını çizen Saruca, “Onlar kayyım atasalar da bir halkın iradesini gasp edemeyeceklerini, bir sonraki seçimde sandıklarda yine bu halk onlara gösterecek. Kayyım politikalarını reddediyoruz. Bu halkın eşbaşkanları olarak sahalarda olacağız” dedi. 
 
‘KAYYIMLARA DAHA GÜÇLÜ CEVAP VERECEĞİZ’
 
HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Jiyan Aslan, 2016 ve 2019’da belediyelere atanan kayyımların ilk olarak kadın kazanımlarını hedef aldığını anımsatarak, “İktidar şunu çok iyi biliyor, bu sistemi yıkacak olan kadın mücadelesi, kadın hareketidir. Artık kayyım sistemini bir rejim haline dönüştürerek, kadınları baskı altında tutarak, politikalarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Biz kadınlar bu sürece ilişkin cevabımızı daha önce de verdik. Yine yerel seçimlerde kadınlarla birlikte kayyımlara karşı politikalarımızı, kadın kazanımlarımızı daha da güçlendirerek cevap vereceğiz” şeklinde konuştu.
 
‘MÜCADELE MİRASIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ’
 
Batman’ın Hezo (Kozluk) ilçesine bağlı Kaniya Xanê (Bekirhan) Belde Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük de Cumhur İttifakı’nın bütün bileşenlerinin siyasi geçmişinin hem Kürt hem de kadın düşmanlığıyla dolu olduğunu söyledi. Cumhur İttifakı’nın seçim stratejisinin kadın ve Kürt düşmanlığı üzerine kurulu olduğunu dile getiren Sönük, şunları söyledi: “Kadın ve Kürt düşmanlığını bundan sonraki süreçte de devam ettirecekler. Elbette onlar bu düşmanlıklarına devam ediyorlarsa, Kürt kadınları da kendi mücadele mirasına sahip çıkarak, daha ileri bir aşamaya taşıyacaktır.”
 
MA / Eylem Akdağ – Müjdat Can
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.