DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316005-0,74%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

HDK’den 25 Kasım çağrısı

HDK’den 25 Kasım çağrısı

Kadıköy’de yaptıkları açıklama ile kadınları 25 Kasım’a çağıran Didem Acabey, “Jîna’nın saçlarını, Nagîhan’ın hakikat kalemini kadın özgürlük tarihimizle birleştirerek isyan çığlığımıza dönüştüreceğiz” dedi.

ABONE OL
Kasım 18, 2022 17:33
HDK’den 25 Kasım çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- Kadıköy’de yaptıkları açıklama ile kadınları 25 Kasım’a çağıran Didem Acabey, “Jîna’nın saçlarını, Nagîhan’ın hakikat kalemini kadın özgürlük tarihimizle birleştirerek isyan çığlığımıza dönüştüreceğiz” dedi.

Toplumsal alanda kadına yönelik şiddetin devam ettiğini belirten HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, siyasi alanda da kadınların şiddetle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Jin jiyan azadi” şiarıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde tüm kadınları alanlara çağırmak için Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada “Savaş, şiddet, yoksulluk, aileniz sizin olsun, bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizim, Jin Jiyan Azadi” pankartını açan kadınlar, “Bedenimiz bizim”, “Erkek devlet şiddetine son”, “Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız”, “Kadın beyanı esastır”, “İstabul sözleşmesi yaşatır”, “Jina’nın saçları, Nagihan’ın kalemi direnişte” dövizlerini taşıdı. Kadınlar açıklama öncesi “Jin Jiyan Azadi”, “Kadınlar Birlikte Güçlü”, ” Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları attı.

Açıklamayı HDK Kadın Meclisi adına Didem Acabey okudu.

Açıklamada ilk söz alan HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, kadınlara dönük şiddetin her geçen gün arttığını söyledi. Demir, “Erkeklerin kadınlara dönük saldırıları, kadın katliamlarının kadınlara dönük bu saldırıları gerçekleştiren erkeği koruyan, kollayan, işlediği suçlar karşısında cezasız bırakan erkek egemen sistem ve erkek devlete karşı mücadelemizi yürüteceğimizi bir kere daha buradan ifade etmek istiyoruz” dedi.

DEMOKRATİK ALANDA KADINLARA DÖNÜK SALDIRILAR

Kadınların sosyal ve çalışma hayatında saldırıya uğradığını ifade eden Demir, siyasi alanda mücadele yürüten kadınlara da dönük devlet şiddetinin katmerlenerek devam ettiğine dikkat çekti. Demir devamla, “Daha dün akşam Kaktüs Genç Kadın Derneği’ne bir saldırı gerçekleşti. Orada 11 kadın yoldaşımız darp edilerek, işkenceyle gözaltına alındı. Sevgili Şebnem Korur Fincancı kendi alanına ilişkin yaptığı açıklamadan dolayı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yine Amed Milletvekili Semra Güzel’in dokunulmazlığı düşürülerek, devlet şiddeti ile tutuklandı” diye belirtti.

‘KADINLARIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ

Basın açıklamasını okuyan Didem Acabey de, Mirabel Kardeşler, Nagihan Akarsel ve Jîna Emînî’nin direnişlerini sürdürdüklerini kaydetti. Acabey, “Bizler, kadın dayanışması sınır tanımaz diyerek Jîna’nın saçlarını, Nagîhan’ın hakikat kalemini kadın özgürlük tarihimizle birleştirerek, dünyanın her yerinde yankılanan Jin, Jiyan, Azadî sloganı ile isyan çığlığımıza dönüştürüyoruz” diye konuştu.

İKTİDAR GERÇEĞİ

Kendi bekaları için her türlü şiddeti, hukuksuzluğu meşru gören iktidara karşı her zaman sokaklarda olacaklarını vurgulayan Acabey, “Ulus devletlerin ve popülist sağ siyasetin yükselişe geçtiği her yerde, karşımızda şiddet, kadın cinayetleri, kürtaj yasakları, yoksulluk, nefret cinayetleri kadın kurumlarını hedef alan, şiddetle mücadele eden merkezleri kapatan, nafaka hakkını gasp eden, kadınların siyasete katılımını engelleyen ve günün sonunda da kadın katillerini cezasız bırakan total bir iktidar gerçeği var” dedi.

‘CEBERRUT ERİL SİSTEME KARŞI’

Acabey, sözlerini şöyle tamamladı: “Emeğimiz ve haklarımız üzerinden zenginleşen, yoksulluğumuz ile doyan, çıplaklığımız ile giyinen bu ceberrut erkek-eril sisteme karşı direnişimiz daima sürecek. Her şeyin artık bir saç teline bağlı olduğu bu zamanda, 25 Kasım’ı tüm bu mücadelelerin deneyimi ve dayanışmasıyla karşılıyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.