en iyi rulet siteleri
Îlham Ehmed: Kadınlar ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganı etrafında örgütlenmeli
  • Rojev
  • Kadın
  • Îlham Ehmed: Kadınlar ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganı etrafında örgütlenmeli

Îlham Ehmed: Kadınlar ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganı etrafında örgütlenmeli

Suriye’de yaşanan felaketin sona erdirilmesi için tüm kadınları “Jin, jiyan, azadî” sloganı etrafında örgütlemeye çağıran MSD Yürütme Meclisi Başkanı Îlham Ehmed, “Eğer Suriyeli kadınlar bunu yapmazlarsa eskisi gibi yok sayılacaklar” dedi.

ABONE OL
Mart 5, 2023 07:33
Îlham Ehmed: Kadınlar ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganı etrafında örgütlenmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Suriye’de yaşanan felaketin sona erdirilmesi için tüm kadınları “Jin, jiyan, azadî” sloganı etrafında örgütlemeye çağıran MSD Yürütme Meclisi Başkanı Îlham Ehmed, “Eğer Suriyeli kadınlar bunu yapmazlarsa eskisi gibi yok sayılacaklar” dedi. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü  kapsamında Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) değerlendirmelerde bulunan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Meclisi Başkanı Îlham Ehmed, kadınların mücadelesini değerlendirdi. Kadınların direnişe katıldığı 8 Mart’a göre planlar hazırladıklarını belirten Îlham Ehmed, “Kadınlar bugünde anayasanın ilgili maddeleri de dahil olmak üzere her türlü şiddete, kanundışı yöntemlere ve suçlara karşı mücadele ediyor. Bu olay üzerinde uzun yıllar geçti. Suriye’deki kadın kamuoyunu birleştirmek için her yıl bu günü anıyoruz” dedi.
 
8 Mart’ı mücadelenin büyütülmesi anlamında ele aldıklarını belirten Îlham Ehmed, “Kuzey ve Doğu Suriye’de başlayan kadın hareketi, bugüne ilişkin gerçekleştirdiği eylemlerle bugünü kadınları yönelik yasa dışı ve hukuk dışı tüm uygulamalara karşı mücadele gününe dönüştürdü. Diğer anlamıyla bugün sadece protestoların gerçekleştirildiği ve etkinliklerin yapıldığı bir gün değil, mücadelenin büyütülmesi ve hak talep etme anlayışının arttığı bir günüdür. Bu kapsamda Suriye ile Kuzey ve Doğu Suriye düzeyinde bir kadın hareketi mevcuttur. Bu nedenle her yıl bir önceki yıldan faklıdır” diye belirtti.
 
Îlham Ehmed, kadın çalışmalarının gelecek yıllarda artacağını belirterek ve bu mücadelenin çoğulcu olmasının önemine dikkat çekti.Îlham Ehmed, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganının sadece bir bölgeye kapsamadığını, her yerde tüm kadınları kendi içine aldığına dikkat çekti.
 
İran’da bu sloganın atılmasının kadınlar için bir kader aşaması olduğunu dile getiren Îlham Ehmed şöyle devam etti: “Bu slogan bölgesel ve uluslararası düzeyde ses getirdi ve kadınlara önemli bir mesaj verdi; yaşam hakkını talep etme mesajı. Gerek anayasa gerekse gelenek ve görenekler yoluyla topluma dayatılan ataerkil yasaların sonucu kadının şahsında yaşam katledilmiş ve ortadan kaldırılmıştır. Bu nedenle kadınlar yaşam hakkı için mücadele etmelidir.”
 
‘KADINLAR DEVRİME ÖNCÜLÜK EDİYOR’
 
Îlham Ehmed, Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadın mücadelesinin Rojhilat ve İran’daki kadınların üzerindeki etkisine dikkat çekerek, “Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar hem kendi bölgelerinde hem de çevreleri üzerinde etkili oldular, halende etkili oluyorlar. Kadınlar demokrasi, adalet ve eşitlik devriminin öncülüğünü yaptı” ifadesinde bulundu. 
 
Kadınların haklarını elde etmek siyasi, toplumsal, kültürel, ekonomik ve savunma düzeyinde çalıştığını ve gerçek bir devrime öncülük ettiğini belirten Îlham, “Acaba bu devrim gerçek düzeyine ulaştı mı? Kesinlikle hayır. Çünkü toplumda hakim olan zihniyetle ilgili hal birçok sorun ve engel bulunuyor. Bu nedenle devrim ve mücadele devam ediyor. Kadınların mücadelesi başta İran olmak üzere bölgeyi etkiledi. İran’da da bir kadın hareketi başladı. Bunu da Kuzey ve Doğu Suriye’deki mücadele etkiledi. Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadınların mücadelesi tüm dünyaya örnek olduğu” tespitinde bulundu.
 
MSD’NİN ROLÜ
 
Îlham Ehmed, kadın hareketinin Suriye’de geldiği düzeyle ilgili olarak şunları dile getirdi: “Devrimin Mart 2011’de başladığı biliniyor. Kadınlar, bu devrimde güçlü bir şekilde yerlerini aldı. Ancak zamanla kadınların rolü azaldı ve sınırlı kaldı. Kadınlar siyasi alandan, gösterilerden, demokrasi ve özgürlük talebinden dışlandı. Karar alma merkezlerinden de uzaklaştırıldı. Bu genel anlamda olumsuz bir etki oluşturdu. Ancak MSD, kadınlara karar alma merkezlerinde, siyasete, kamu ve özel kurumlarda rollerini oynayabilecekleri bir fırsat verdi.”
 
Îlham Ehmed, MSD’nin büyük kazanımlar elde ettiğini ve Suriye’de gelecekte ulaşmak istedikleri kadın özgürlüğü, kadın-erkek eşitliği ve demokrasinin şekil ve kapsamı konusunda gerçek bir resim sunduklarını kaydetti.
 
‘KADINLAR ROLÜNÜ OYNAMALI’
 
Suriyeli tüm kadınları gerçek rollerini oynamaya, yeniden siyasi hayata katılmaya, yaşananları yeniden yorumlamaları, Suriye halkına çözüme inanmaları için nasıl moral vereceklerine ilişkin düşünmeye çağıran Îlham Ehmed, “Eğer Suriyeli kadınlar bunu yapmazlarsa eskisi gibi yok sayılacaklar. Eğer kadın özgürlüğü alanında bir kazanım elde edilmezse, bu dökülen kanların bir anlamının olmadığını gösteriyor” ifadelerine yer verdi.  
 
Îlham Ehmed, 8 Mart vesilesiyle Suriyeli kadınlara şu mesajı verdi: “’in, Jiyan, Azadî’ derin felsefik bir slogandır. Bu nedenle kadınların bu slogan çerçevesinde derinleşmesi ve örgütlenmesi önemlidir. Kadınlar hem psikolojik hem de fiziksel olarak öldürülüyor. Kadınların gelecek planlarında rol oynaması önemlidir. Bu nedenle toplumun dayanışmasından önce dayanışmalarını güçlendirmeleri gerekiyor. Örgütlü çalışmalara adım atmak için kadınların sevgisi ve desteği çok önemlidir. Kadınlardan, Suriye’deki bu felaketi sonlandırmaları ve Suriye’yi kurtarmaları isteniyor.”
 
ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE ÇAĞRI
 
Suriye’nin kurtarılması, barış ve demokrasinin uygulanması için kadınları bir plan yapmaya çağıran Îlham Ehmed bir araya gelmelerini, mücadelelerini güçlendirmelerini ve tüm kadınları örgütsel yapılarına dahil etmelerini istedi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.