en iyi rulet siteleri
Valilik polis amiri Hanifi Zengin’in soruşturulmasına izin vermedi
  • Rojev
  • Güncel
  • Valilik polis amiri Hanifi Zengin’in soruşturulmasına izin vermedi

Valilik polis amiri Hanifi Zengin’in soruşturulmasına izin vermedi

İstanbul Valiliği, Onur Yürüyüşü’nde kadınları ve LGBTİ+'ları darp, tehdit ve taciz eden İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürü Muhammed Hanifi Zengin hakkında somut delil olmadığı iddiasıyla soruşturma açılmasına izin vermedi.

ABONE OL
Eylül 29, 2022 10:00
Valilik polis amiri Hanifi Zengin’in soruşturulmasına izin vermedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – İstanbul Valiliği, Onur Yürüyüşü’nde kadınları ve LGBTİ+’ları darp, tehdit ve taciz eden İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürü Muhammed Hanifi Zengin hakkında somut delil olmadığı iddiasıyla soruşturma açılmasına izin vermedi. 
 
İstanbul’da Onur Haftası etkinlikleri kapsamında 26 Haziran’da Cihangir’de düzenlenen 20. Onur Yürüyüşü’nde, kadınları ve LGBTİ+’ları darp ve tehdit eden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında İstanbul Valiliği “soruşturmaya izin yok” kararı verdi. 
 
Kadın ve LGBTİ+ akvisitleri, avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na 7 Temmuz’da dilekçeyle başvurarak, Zengin’in yargılanmasını istedi. Bunun üzerine savcılık, İstanbul Valiliği’ne başvurdu ve soruşturma izni istedi. Ancak valilik, 22 Eylül’de başvuruculara tebliğ ettiği kararda, “Zengin’in soruşturmasına izin vermediklerini” belirtti. Polisin olay günü gözaltına aldığı 373 kişiye “kademeli ve orantılı güç” kullandığını öne süren valilik ayrıca, olay anına ait birçok kamera kaydı olmasına rağmen darp, taciz ve hakaret anlarına ait görüntüleri görmezden geldi. “Somut delil” bulunmadığını, şikayetin sözlü beyandan ibaret olduğunu ileri süren valilik, Zengin hakkında soruşturma açılmasına izin vermedi.
 
TACİZ GÖRMEZDEN GELİNDİ
 
Valilik, kameralara da yansıyan Zengin’in bir kadını taciz etmesini görmezden gelerek, hakkında disiplin soruşturmasına konu olabilecek harekete rastlanmadığını iddia etti. Disiplin soruşturmasına gerek olmadığını, bu yüzden dosyanın işlemden kaldırılmasına karar veren valilik, ilgili karara 10 günlük itiraz süresi tanıdı.
 
Bunun üzerine eyleme katılanlar, valiliğin kararına karşı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz etti.
 
‘AKLAMAYIN YARGILAYIN’
 
Onur Yürüyüşü’ne katılan kadınlar ve LGBTİ+ aktivistler, konuya dair yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Buradan İstanbul Valiliği’ne sesleniyoruz; işkencecileri aklamanıza da failleri koruyup kollamanıza da geçit vermeyeceğiz. Erkek devletin cezasızlık zırhına güvenen işkencecilerden hesap soracağız. Siz işkencecileri korumayı adet edinmiş olabilirsiniz, ama biz kamu kurumlarında görevini ifa etmek yerine işkence uygulayan, kadın cinayetlerini, nefret suçlarını, şiddeti önlemek yerine hakkını arayanları darp ve taciz eden memur kalmayana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Hanifi Zengin’i ve tüm benzerlerini yargılatacağız. Valiliğin bu kararı hükümsüzdür, işkencecileri yargılamanın önünde engel olamaz. İşkence suçtur. Görevinizi yapın, işkencecileri yargılayın” denildi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.