Ekonomiyi sorduk bin ah işittik: Ülkeyi bitirdiler
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Ekonomiyi sorduk bin ah işittik: Ülkeyi bitirdiler

Ekonomiyi sorduk bin ah işittik: Ülkeyi bitirdiler

Ekonomiyi sorduğumuz Qersliler, “Marketleri müze niyetine geziyoruz. Bizleri bıktırdılar artık. Ülkeyi bitirdi, çözüm bunun başımızdan gitmesidir. Asıl olan halktır ve bu seçimde göndereceğiz” yanıtı verdi.

ABONE OL
Ocak 7, 2023 06:40
Ekonomiyi sorduk bin ah işittik: Ülkeyi bitirdiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
QERS – Ekonomiyi sorduğumuz Qersliler, “Marketleri müze niyetine geziyoruz. Bizleri bıktırdılar artık. Ülkeyi bitirdi, çözüm bunun başımızdan gitmesidir. Asıl olan halktır ve bu seçimde göndereceğiz” yanıtı verdi. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, 2022 yılında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 64,27 oldu. Ancak Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), yıllık enflasyonu yüzde 137,55 olarak açıkladı. Tabloya dair mikrofon uzattığımız Qersliler, alım güçlerinin her geçen gün düştüğünü belirterek, tek çözümün iktidarın gitmesi olduğunu söyledi. 
 
‘ASIL OLAN HALKTIR’
 
Yaşar Dalga isimli yurttaş, iktidarın iyi göstermeye çalıştığı ekonominin dipte olduğunu belirterek, “Marketlere müze niyetine giriyoruz. İçeride fiyatlarına baka baka kalıyoruz ve boş çıkıp eve gidiyoruz. ‘Ekonomi uçuyor’ diyorlar bu tamamen yalandır. Bizler, bu seçimde onları göndereceğiz. Biz halkız ve asıl olan bizleriz. Halk isterse her şeyi yapar. Bu seçimde de silip süpüreceğiz onları” diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
‘CEBERRUT SİSTEM DEĞİŞMELİ’
 
Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle halkın “perişan” olduğunu dile getiren Nesir Can, “Ekonomi dibe vurmuş. Market market dolaşarak düşük fiyatlı ürün arıyoruz. Emekliyim ve 3 öğrencim var ancak onlara bakamıyorum. Durum bildiğiniz gibi değil. Bir ülkede huzur ve adalet yoksa ekonominin bir önemi yok. Berlin duvarı yıkıldı, Doğu ve Batı Almanya birleşti, Kopenag kriterleri değişti, kısmen de olsa ulus devlet anlayışı değişti ama bu ülke hala yerinde sayıyor. ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’, ‘Varlığım Türk varlığına armağan olsun’ dedirtiyorlar.  Ne Türklüğü, biz insanız insan. Ne mutlu insanım diyene. Bizleri bıktırdılar artık. Bu ülkenin barışa, huzura, kardeşliğe ulaşabilmesi için bu ceberut sistemin değişmesi lazım. Huzur, kardeşlik ve barış istiyoruz” dedi. 
 
‘BUZDOLABIM BOŞ’
 
Geçinemediğini vurgulayan Yener Şengül, “Ekonomik durumumuz hiç iyi değil. Evim kira, faturalar bin TL’nin üzerinde geliyor. Faturaları ödeyemiyoruz, dolabın kapısına astık, bakıp duruyoruz. Bir ekmek 4 TL olmuş. Artık ekmek alamıyoruz ve millet çöpten ekmek topluyor. Geçen ay doğalgaz faturam bin 800 TL geldi. Buzdolabımız boş duruyor. Dışardan alıp eve götürdüğümüz peyniri millet çöpe atıyor ama mecburen yiyoruz” diye belirtti.
 
‘TAYYİP SEVDASI BİTSİN ARTIK’
 
Ahmet Dormanlı da, yaşanan hayat pahalılığına tepkisini, “Halk bitik ve perişan. Ekonomi diye bir şey kalmamış. Bu Tayyip sevdası bitsin artık. Marketlerde bir denetim yok, vuran vurana. İnsanların evinde ekmek yok. Cumhurbaşkanı kalkıp ‘manda yoğurdu yiyin’, eşi de ‘porsiyon küçültün’ diyor. Ama sadece onlar yiyor çünkü vatandaş yiyemiyor. Sen kimsin ki bunları konuşabiliyorsun? Halk sayesinde oraya çıktılar ama halkı unuttular. Geldiğinde bir yüzüğü vardı ama dünyanın zengin insanlarından biri oldu. Biz ise faturalarımızı ödeyemiyoruz. Bin 400 TL doğalgaz faturası gelmiş. Nedir bu faturalar? İstanbul’da gaza indirim yapıyorlar ama ülkenin en soğuk memleketine indirim yok” sözleriyle dile getirdi. 
 
‘BUNLAR VATAN HAİNİ’
 
Tek çözümün iktidarın değişmesi olduğunu belirten Dormanlı, “Bunun çözümü bu adamı göndermek. Kendine hayrı yok bize nasıl olacak. Operatörüm, il özel idaresine iş için başvurdum bana ‘AKP’den tanıdığın varsa gel’  dediler. Halkım ben halk, ne AKP’si. Konuştuğunuzda da cezaevine atıyorlar. Bunların tamamı vatan haini” ifadelerini kullandı. 
 
‘ÜLKEYİ BİTİRDİLER’
 
Her gün yeni zamlarla uyandıklarını söyleyen Yunus Anlı, şunları söyledi: “Halk olarak geçinemiyoruz. Asgari ücrete zam yapıyorlar ama diğer yandan da mazota, vergilere zam yaparak kandırıyorlar. Çözüm bunun başımızdan gitmesi, bu ülkeyi bitirdi.” 
 
Hayat pahalılığının arttığını ve alım gücünün düştüğünü kaydeden Nebi Nebioğlu, “İktidar, yaşanan yüksek enflasyonun önünü almadan bu işler çözülemez. Bir liyakat ve ekonomi politikalarının olması gerekiyor. Bunun çözümü serbest piyasanın kontrol altına alınması, üretimin artırılması, maliyetlerin düşürülmesidir. Böyle yaparak yaşanan hayat pahalılığının önüne geçilebilir” dedi.
 
‘TEK ÇÖZÜM İKTİDARI GÖNDERMEK’
 
Kentteki esnaflardan Süleyman Öztürk, artık satış yapamadığını belirterek, ekledi: “Şu an yem, un satıyorum. Ankara’dan yem istiyorum, getireceğim yemin nakliyesi için 30 bin TL istiyorlar. 50 kilogramlık yem torbası buraya gelene kadar 347 TL’ye mal oluyor. Vatandaş artık yem alamıyor, satış yapamıyoruz.” 
 
Nakliyeci Şemistan Bayrambey, ekonominin “rezalet” bir durumda olduğunu dile getirerek, “Nakliyecilik yapıyoruz ama kazandığımız para geldiği gibi gidiyor. 20 bin TL maaş alan bile zor geçiniyorsa biz nasıl geçinelim? Tek çözüm seçimde bu iktidarı göndermek” diye belirtti.
 
‘ÇİFTÇİLİK YAPAMIYORUZ’
 
Köyde yaşadığını kaydeden Mehmet Emin Tenlik ise, şunları dile getirdi: “Ekonomi berbat durumda. Köyde yaşıyoruz çiftçilik yapmaya çalışıyoruz ama yapamıyoruz. Gübre, yem, saman, maliyetler yüksek ama süt fiyatları düşük. Eskiden köylü milletin efendisiydi şuan dilencisi olmuş. Kendi köyümüzde yumurtayı, unu parayla alıyoruz. Hayvanlarımıza yem bile alamıyoruz.  Gübrenin torbası 500, arpanın kilosu 5 TL olmuş. Çözüm değişimde ve gençlerde. Ancak onlar değiştirebilir.”  
 
MA / Cengiz Özbasar
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.