Özkan’ın çocukları: ATK’nin yapısı değiştirilmeden genelge çözüm değil
  • Rojev
  • Güncel
  • Özkan’ın çocukları: ATK’nin yapısı değiştirilmeden genelge çözüm değil

Özkan’ın çocukları: ATK’nin yapısı değiştirilmeden genelge çözüm değil

Hasta tutukluların tahliye edilmemesinde ATK’nin olumsuz rolüne işaret eden hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın çocukları, “ATK bugüne kadar birçok insanın ölümüne sebep oldu, yapısı değiştirilmeden genelge çözüm değil” dedi.

ABONE OL
Ocak 23, 2023 06:30
Özkan’ın çocukları: ATK’nin yapısı değiştirilmeden genelge çözüm değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Hasta tutukluların tahliye edilmemesinde ATK’nin olumsuz rolüne işaret eden hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın çocukları, “ATK bugüne kadar birçok insanın ölümüne sebep oldu, yapısı değiştirilmeden genelge çözüm değil” dedi. 
 
Yıllardır cezaevlerinde cenazeler çıkmasına sessiz kalan Adalet Bakanlığı, 28 Şubat tutuklularından 85 yaşındaki emekli Korgeneral Vural Avar’ın cezaevinde hayatını kaybetmesi üzerine hasta tutuklulara ilişkin bir genelge yayımladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, “Sürekli Hastalık, Sakatlık ve Kocama Sebebiyle Kişilerin Cezalarının Hafifletilmesi veya Kaldırılması Hakkında İşlemler” başlıklı genelgesine göre, Cumhurbaşkanı’nın, Anayasa’nın 104’üncü maddesi kapsamında cezaları hafifletme veya kaldırma yetkisine ilişkin işlemler, hükümlülerin talebi olmadan başsavcılıklar resen işlem başlatabilecek. Bakanlığın genelgesinin ardından hasta tutuklulardan tahliye edilen olmazken, sivil toplum örgütleri, genelgenin yetersiz ve kamuoyundan gelen tepkileri geçiştirmeye yönelik olduğunu belirtti. 
 
YENİDEN YARGILANIYOR
 
Bu isimlerin başında hem yaşı itibariyle hem de ağır hastalık durumu nedeniyle gündeme gelen Mehmet Emin Özkan. İHD’nin ağır hasta tutuklu listesinde bulunan Özkan, Amed’in Licê (Lice) ilçesinde 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın suikastıyla ilişkilendiriliyor. Olaya ilişkin 2 itirafçının verdiği ancak daha sonra ifadelerini işkence altında verdiklerini belirterek, geri çektikleri ifadeleri doğrultusunda Özkan’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 1996’dan beri cezaevinde bulunan Özkan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yapılan yargılamalarda, askeri üye bulunması nedeniyle “adil yargılama hakkının ihlali” yönünde verdiği kararla yeniden yargılanmaya başlandı. 
 
ATK’DEN HASTANENİN RAPORLARININ AKSİNE RAPOR
 
Özkan için hem yeniden yargılama hem de hastalık nedeniyle yapılan tahliye talepleri reddedildi. Cezaevinde 4 kez anjiyo olan Özkan’ın tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme gibi sağlık sorunları bulunuyor. Cezaevinde ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda olan Özkan’ın ihtiyaçlarını, kendisiyle aynı koğuşta tutulu bulunan oğlu Ahmet Özkan tarafından karşılanıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (Ombudsman) Mayıs 2022 yayınlanan raporuna göre, Özkan 302 kez cezaevi revirine, 374 kez ise hastaneye kaldırıldı. O günden bu yana haftada bir ya da 2 defa hastaneye kaldırılan Özkan’a cezaevinde tek başına kalamayacağına dair birden çok kez Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi rapor düzenledi. Ancak, Adli Tıp Kurumu (ATK), hastanenin raporunun aksine birden çok Özkan’ın “cezaevinde kalabileceği” yönünde rapor düzenledi. 
 
‘BİZ ONA O BİZE BAKIYOR, İLETİŞİM KURAMIYORUZ’
 
Özkan’ın kızı Selma Özkan, geçen hafta kapalı görüşte babasıyla görüştüğünü dile getirerek, “Ağabeyim babamı tekerlekli sandalye üzerinde görüş odasına getirdi. Babamın elleri titrediği için telefonu dahi tutamıyor. Biz ona, o bize bakıyor, iletişim kuramıyoruz. Bizi tanıdığını ve hissettiğine inanmıyoruz. 3 hafta önce yaptığımız açık görüşte, babam bizle vedalaşmadan oturduğumuz yerden kalktı ve bizim girdiğimiz kapıya doğru yöneldi. Ağabeyim onu tuttu, ‘Nereye gidiyorsun?’ diye sordu” ifadelerini kullandı.
 
‘GENELGEYE DAİR BİR UMUDUM YOK’
 
Babasının refakatini üstelenen ağabeyi Ahmet Özkan’a genelgeden bahsettiğini ancak ağabeyinin bu konuda umutlu olmadığını ifade ettiğini kaydeden Selma Özkan, ağabeyinin sözlerini “28 Şubat Darbesi’nden tutuklu bulunan 85 yaşındaki korgeneral Vural Avar cezaevinde yaşamını yitirmesinin ardından genelge gündeme geldi. Babamın sağlık durumu ondan daha ağır. Babam, neden tahliye edilmiyor? Çeşitli hastanelere götürüldü. Birkaç kere hastane ‘cezaevinde kalamaz’ raporu vermesine rağmen ATK, aksi yönde bir karar vererek, tahliye etmedi. Bu nedenle genelgeye dair bir umudum yok. ATK R Tipi Cezaevine götürmesini önermişti. Kendi başına temel ihtiyaçlarını karşılayamayan biri nasıl orada kalabilir? Son 4 yıldır her şeyini ben yapıyorum. ATK ortadan kaldırılmadan, yapısı değiştirilmeden, genelge çözüm değil” şeklinde ktardı. 
 
 ‘CEZAEVLERİNDE CENAZELER ÇIKMASIN’
 
ATK’nin tarafsız olmadığını vurgulayan Özkan, “ATK bu güne kadar birçok insanın ölümüne sebep oldu. ATK siyasi tutumundan vazgeçmeli, cezaevlerinden cenazeler çıkmasın artık. Adalet varsa babam tahliye edilmeli. Babam cezaevine girdikten sonra hastalıkları arttı ve her türlü hastalığı var” dedi. 
 
‘AKŞAM BIRAKIN, SABAH EVİNDE ÖLSÜN’
 
Eşinin 27 yıldır cezaevinde olduğunu hatırlatan Emine Özkan, “Eşimin cenazesi cezaevinden çıkarsa, oğlum bu durumu kaldıramaz ve kendine zarar verir. Oğlum Ahmet ameliyatlıdır. Ameliyatlı haliyle babasına bakıyor.  Mehmet Emin Özkan neden kelepçeli bir şekilde hastaneye getiriliyor? Artık onu bırakın. Akşam bırakın, sabah evinde ölsün. Çocuklarım son kez babalarıyla hasret gidersin” şeklinde konuştu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.