en iyi rulet siteleri
3 milyarlık ‘şüpheli’ ihale Erdoğan’ın komşusuna verildi
  • Rojev
  • Ekonomi
  • 3 milyarlık ‘şüpheli’ ihale Erdoğan’ın komşusuna verildi

3 milyarlık ‘şüpheli’ ihale Erdoğan’ın komşusuna verildi

EKAP’ta ihale bilgileri yer almayan "Mardin Şehir Hastanesi ve Kızıltepe Ek Bina Yapım İşi" ihalesi, 3 milyar lira bedelle AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın komşusu ve hemşehrisi olan TOKİ eski başkan yardımcısının damadına ait firmaya verildi.

ABONE OL
Şubat 5, 2023 07:00
3 milyarlık ‘şüpheli’ ihale Erdoğan’ın komşusuna verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MÊRDÎN – EKAP’ta ihale bilgileri yer almayan “Mardin Şehir Hastanesi ve Kızıltepe Ek Bina Yapım İşi” ihalesi, 3 milyar lira bedelle AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın komşusu ve hemşehrisi olan TOKİ eski başkan yardımcısının damadına ait firmaya verildi.
 
Sağlık örgütlerinin “kara delik” olarak eleştirdiği şehir hastanelerinin yapımı sürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından 2023 yılı içinde imzalanan ihalelere ilişkin veriler yayınlandı. Bakanlığın 3 Şubat’ta yayınladığı bilgilere göre; sözleşmesi imzalanan 8 ihale içinde bir de Mardin Şehir Hastanesi ve Kızıltepe Ek Bina Yapım İşi ihalesi yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2021 yılı Bütçe Görüşmelerinin devam ettiği 13 Aralık 2020’de “2023’ten önce bitecek” açıklamasına karşılık, 2023 yılı Bütçe Görüşmelerinde “ihale süreci devam ediyor” dediği Mardin Şehir Hastanesine ilişkin belirsizlik sürerken, kentte AKP’li isimler tarafından yapılan açıklamalar gözleri ihale ve ihaleyi aldığı belirtilen firmaya çevirdi.
 
PEŞPEŞE AÇIKLAMALAR
 
Şehir Hastanesi ihalesine ilişkin AKP Milletvekili Cengiz Demirkaya, 25 Ocak’ta basın mensuplarını davet ettiği kahvaltılı toplantıda, “Şehir Hastanemizin ihalesi tamamlanmış olup, ilgili sözleşmeler imzalanmaktadır. İnşallah bu aşamalar geçildikten sonra ilk kazma vurulup, çalışmalara başlanmış olacak” dedi. 
 
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar, 26 Ocak’ta yaptığı yazılı açıklamada hastane projesine ait olduğu belirtilen fotoğraflarla birlikte üniversite kampusuna dikilmiş bir tabela ve kepçenin fotoğrafını “çalışmalara başlandı” açıklamasıyla paylaştı.
 
Rektörün açıklamasından bir gün sonra Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş’dan, “inşaat alanında incelemelerde bulunduk” açıklaması geldi.  
 
Ancak açıklamalara rağmen Sağlık Bakanlığı’nın “sözleşmesi imzalanan ihaleler” arasında yer alan Mardin Şehir Hastanesi ve Kızıltepe Ek Bina Yapım İşi’ne dair herhangi bir ihale bilgisi Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yer almadı.  Bu durum ihalenin yapılıp yapılmadığı konusunda kuşkulara neden oldu.  
 
PROJEDE İŞE BAŞLAMA TARİHİ YOK
 
Rektör İbrahim Özcoşar’ın paylaştığı tabelada, “Mardin Şehir Hastanesi ve Kızıltepe Ek Bina Yapım İşi” ibareleri yer aldı. Sözleşme bedeli 2 milyar 997 milyon 47 bin 53 lira olarak gösterilen tabelada, işin yapım süresi 750 gün olarak yazıldı. Tabelada mimari projenin PEB Mimarlık, Mühendislik, Tasarım Ticaret isimli şirket tarafından hazırlandığı, statik işinin ise NEOSİS İnşaat tarafından hazırlandığına dair bilgilere yer verildi. Tabelada yer alan bilgilere göre; ihale, AHES İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ. ile SHEM Yapı ve İnşaat Sanayi, Ticaret Limited Şirketi ile Ortaklığına verildi. Ancak “çalışmalara başlandı” denilmesine rağmen işe başlama tarihi bölümü ise boş bırakıldı.
 
FİRMA SİTESİNE EKLEDİ
 
AHES İnşaat firmasının resmi internet sayfasında da projeye dair kimi bilgiler yer aldı. Şirketin internet sitesinde, projenin 3 Şubat’ta “devam eden projeler” listesine eklendiği görülürken, projenin başlangıç tarihi 2023, bitiş tarihi ise 2025 olarak gösteriliyor. 
 
ERDOĞAN’IN HEM HEMŞEHRİSİ HEM KOMŞUSU
 
Belirsizliğini koruyan ihale ile ilgili dikkat çeken ayrıntılardan biri ise, ihaleyi aldığı belirtilen firmalar oldu. Firmalardan AHES İnşaat Mücahid Hamza Ekşi ve Ebubekir Ekşi kardeşlere ait. SHEM İnşaat firmasının ise, Ekşi kardeşlerin babası Süleyman Ekşi’ye ait olduğu kayıtlarda görülüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi Rizeli olan Ekşi ailesinin firmaların merkezi AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesine ait villanın da bulunduğu Üsküdar Kısıklı’da farklı adreslerde yer alıyor.
 
FİRMA SAHİBİ AKP VE TOKİ’NİN DAMADI
 
AKP’li isimlerle yakın ilişkileri olan firmalar, kamu ihalelerinin de aranan firmaları arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile AKP’li belediyelerden birçok ihale aldığı görülen firmanın en fazla Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) ihale alması dikkat çekiyor.
 
TOKİ ihalelerini alan firma sahiplerinden Mücahid Hamza Ekşi’nin, TOKİ’nin eski başkan yardımcılarından biri olan ve halen AKP’li Fatih Belediye Başkan Yardımcısı olan Mehmet Özçelik’in damadı olduğu ortaya çıktı. 
 
MA / Ahmet Kanbal 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.