en iyi rulet siteleri
Amed’de KESK’in ‘Geçinemiyoruz’ mitingine çağrı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Amed’de KESK’in ‘Geçinemiyoruz’ mitingine çağrı

Amed’de KESK’in ‘Geçinemiyoruz’ mitingine çağrı

"Geçinemiyoruz! Seçim Bütçesi Değil, Geçim Bütçesi İstiyoruz" mitingine katılım çağrısı yapan Amed Kesk Şubeler Platformu, “Yüzde 1’in çıkarı için yüzde 99’u yok sayan adaletsizliğe, haksızlığa karşı çaresiz değiliz” dedi.

ABONE OL
Aralık 12, 2022 15:00
Amed’de KESK’in ‘Geçinemiyoruz’ mitingine çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED- “Geçinemiyoruz! Seçim Bütçesi Değil, Geçim Bütçesi İstiyoruz” mitingine katılım çağrısı yapan Amed Kesk Şubeler Platformu, “Yüzde 1’in çıkarı için yüzde 99’u yok sayan adaletsizliğe, haksızlığa karşı çaresiz değiliz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, 17 Aralık’ta Ankara’da KESK olarak yapacakları “Seçim Değil Geçim Bütçesi istiyoruz” mitingine ilişkin Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası (SES) Amed Şubesinde basın toplantısı düzenledi. “Seçim bütçesi değil geçim bütçesi istiyoruz, 17 Aralık’ta Ankara’dayız” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamayı okuyan SES Amed Şubesi Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, yaklaşan seçimlere dikkati çekerek, “Karşımızda yaklaşan seçimlerde koltuğu kaybetme tehlikesi gittikçe artan bir iktidar var. Bunun için yıllardır hayata geçirdikleri taktiğe bir kez daha sarılıyorlar. 2023 bütçesini halk için ‘kesenin ağzının açılacağı’ bir bütçe gibi göstererek seçim yatırımına dönüştürmeyi hedefliyorlar.  Buradan emeği ile geçinen tüm kesimleri, yurttaşlarımızı uyarıyoruz. Bugüne kadar onlarca, yüzlerce defa hayata geçirilen bu oyunu bozmaya çağırıyoruz” dedi.

MİTİNGE ÇAĞRI

Mecliste görüşülen bütçe görüşmelerine değinen Orak, “2023 bütçesinde kesenin ağzını işçiler, emekçiler, emeklikler, çiftçiler, küçük esnaflar için yani halkın yüzde 99’u için açmıyorlar. Kesenin ağzı her zaman olduğu gibi yine paradan para kazananlar, faizden, hazine garantisinden beslenenler,  çalıştırdığı asgari ücretliler kadar bile vergi ödemeyenler için açılıyor. Yüzde 1’in çıkarı için yüzde 99’u yok sayan adaletsizliğe, haksızlığa karşı çaresiz değiliz. Bunun için bir adım daha atıyoruz. Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 17 Aralık Cumartesi günü Ankara’da ‘Seçim Bütçesi Değil, Halktan-Emekten Yana,  Geçim Bütçesi İstiyoruz’ mitinginde buluşuyoruz.  Çağrımız işçisi, kamu emekçisi, emeklisi, asgari ücretlisi, kadını, genci ile bu düzenin çarkları ile ezilen,  ötekileştirilen herkesedir” dedi.

Orak devamında taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Temel tüketim maddelerine son iki yıl içinde yapılan zamların geri alınması,

*Mali kayıplarımızın yaşanan gerçek hayat pahalılığı ve yoksulluk sınırında yaşanan artış temel alınarak telafi edilmesi,

*Vergide adaletin sağlanması, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınması,

*Tükettiğimiz her şeyden alınan dolaylı vergilerin düşürülmesi,

*Gelir vergisi birinci dilim oranının %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesi,

*Kar, faiz ve servet gelirlerine tanınan ayrıcalıkların kaldırılması, belli bir servet düzeyinin üzerindeki zenginlerden servet vergisi alınması,

*Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçenin hayata geçirilmesi

*Kamu hizmetlerinin tasfiyesine, özelleştirmelere, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemine aktarılan hazine garantilerine son verilmesi,

*Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılması,

*Her türlü güvencesiz istihdama son verilmesi,

*Engelli yurttaşların erişebilirlik sorununun çözülmesini, engellilere yönelik kamu hizmetlerinin geliştirilmesi,

*Kaynaklarımızın savunmaya, güvenlikçi politikalara, silahlanmaya değil; adaletin tesis edilmesi, emek, barış ve demokrasi için kullanılması.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.