en iyi rulet siteleri
Yürüyüşe katılan 42 kişi hakkındaki dava görüldü
  • Rojev
  • Güncel
  • Yürüyüşe katılan 42 kişi hakkındaki dava görüldü

Yürüyüşe katılan 42 kişi hakkındaki dava görüldü

Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları için 42 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

ABONE OL
Mayıs 11, 2023 13:30
Yürüyüşe katılan 42 kişi hakkındaki dava görüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları için 42 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. 
 
Ankara 2’nci Onur Yürüyüşünde darp edilerek gözaltına alınan 42 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması Ankara 52’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. 42 isimden 31’inin katıldığı duruşmada, avukatlar hazır bulundu. 
 
POLİS SALONDAN ÇIKARILDI
 
Kimlik tespiti yapılırken duruşma salonunun kapısının açık olmasından dolayı kolluğun salona girip çıkmasına itiraz eden avukatlar, “Yol geçen hanı gibi girip çıkıyorlar” tepkisi üzerine hakim “sakıncası mı var” diye cevap verdi. Avukatların “Silahları ile giriyorlar ve belki ilerleyen duruşmada tanık olarak dinlenecekler” demesi üzerine silahlı polisler salondan çıkarılarak salon kapısı kapatıldı. 
 
SUÇLAMALAR REDDEDİLDİ
 
Yargılanan isimler, anayasal haklarını kullandıklarını, barışçıl bir yürüyüş yapmak istediklerini fakat polisler tarafından işkence ile gözaltına alındıklarını dile getirerek, suçlamaları reddetti. Sanıklar, kendilerini ters kelepçe ile bekleten, darp ve işkence eden polislerin yargılanması gerektiğine dikkat çekti.
  
Mahkeme, duruşmayı savunmalara devam etmek üzere 22 Haziran’a erteledi.  
 
  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.