en iyi rulet siteleri
Yoksulun umudu pazarda fiyatlar el yakıyor

Yoksulun umudu pazarda fiyatlar el yakıyor

Wan'da ucuz ürün bulma umuduyla halk pazarını tercih eden yurttaşlar, "Bir şey alamadan dönüyoruz. Yönetenler ülkeyi bu hale getirdi" dedi.

ABONE OL
Ocak 16, 2023 06:40
Yoksulun umudu pazarda fiyatlar el yakıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Wan’da ucuz ürün bulma umuduyla halk pazarını tercih eden yurttaşlar, “Bir şey alamadan dönüyoruz. Yönetenler ülkeyi bu hale getirdi” dedi. 
 
İşsizlik ve yoksulluk verilerinde ilk sıralarda yer alan Wan’da yurttaşlar, ucuz temel gıda ve giyim ürünlerini bulmak umuduyla halk pazarlarını tercih ediyor. Ancak buradaki pahalılık da el yakıyor. Yurttaşlar ya elleri boş eve dönüyor ya da istedikleri ürünleri yeterli kadar satın alamıyor. 
 
‘YÖNETENLER ÜLKEYİ BU HALE GETİRDİ’  
 
Xaçort mahallesinde kurulan pazarda alışveriş yapan yurttaşlardan Naciye Durak, yüksek fiyatlar nedeniyle çaresiz durumda olduklarını söyledi. Pazarda aldığı soğan ve maydanozun 65 lira tuttuğunu aktaran Durak, “Fakir insanlar bu fiyata nasıl alıveriş yapacaklar? Ben yazın biraz kışlık sebze aldım, taksitle bu sebzelerin parasını şimdi ödüyorum. Ben ve eşim tek yaşıyoruz ama geçinemiyoruz. Gelirimiz 3 bin lira. 3 bin lira ile yiyecek, elektrik ve doğalgazı karşılıyoruz. Bir ayakkabı alacaktım ama fiyatı 300 lira olunca alamadım. Yönetenler ülkeyi bu hale getirdiler. İnsanlar meyve ve sebze alamıyor. Bu pahalılığın ve yoksulluğun nedeni bizi yönetenlerdir. Her gün çıkıp ‘ekonomiyi düzelteceğim’ diyor ama öyle bir şey yok. Bunlar yoksul insanlar için hiçbir şey yapmazlar. Eğer bunlar başımızdan giderlerse ekonomik kriz biter. Bu seçimde de onları göndereceğiz” diye konuştu. 
 
‘EKMEK ALACAK DURUMUM YOK’
 
Pazardaki pahalılıktan dert yanan Murat Barış, “Pazara geliyorum ama hiçbir şey alamıyorum. Pazarda insanlar bana yardım edip, sebze meyve alıyorlar. Eğer insanlar bana bir şeyler alırlarsa evime götürüyorum. Almazlarsa eli boş dönüyorum. Yine aynı şekilde fırının kapısına gidip insanların bana ekmek almasını bekliyorum. Perişan durumdayım. Şu anki evim toprak ev ve harabe durumda. Evime ekmek alacak durumum bile yok. Bu zamlara artık son versinler” şeklinde konuştu. 
 
‘BESLENEMİYORUZ’
 
Zamlara tepki gösteren Rıfat Adıyaman, ürün alamadığını söyledi. Adıyaman, “Bir kilo soğan 10 lira olmuş. Bu durumda nasıl alışveriş yapabiliriz? Ekonomik kriz ve zamlar böyle devam ederse biz yoksul insanlar beslenemediğimiz için öleceğiz. Yani durum bu kadar kötüdür. Çocuklarımı, ailemi besleyemiyorum. İstedikleri şeyleri alamıyorum. Bundan daha kötü ne olabilir?” dedi. 
 
İsmini vermek isteyemeyen bir yurttaş ise, şunları söyledi: “Halkın yüzde 5’i ancak istediği şeyleri alabiliyor. Diğerleri evine istediği gıdayı bile alamıyor. Aylardır evine meyve götüremeyen insanlarımız var. Pazarda her şey var ama sadece bakıp, geçiyoruz. Çünkü insanların alma gücü yok. Bir kilo domates 20 lira olmuş. Bu fiyata kim ne alabilir? Van’da yaşayan insanların hepsi yoksul. Geçen yıl bir kilo etin fiyatı 80 liraydı, şimdi 200 lira. Yine süt fiyatları da aynı oranda yükseldi. Yönetenlerin yüzünden bu durumdayız.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.