en iyi rulet siteleri
Oluç: Yenilmiş bir iktidar var, değiştirmek mümkün
  • Rojev
  • Politika
  • Oluç: Yenilmiş bir iktidar var, değiştirmek mümkün

Oluç: Yenilmiş bir iktidar var, değiştirmek mümkün

AKP’nin devlet gücü ve manipülasyonlara rağmen ilk turda istediği sonucu alamadığını belirten Yeşil Sol Parti Milletvekili Saruhan Oluç, “Yenilmiş olan durum ortada” diyerek, ikinci turda değişimin mümkün olduğunu söyledi.

ABONE OL
Mayıs 18, 2023 07:32
Oluç: Yenilmiş bir iktidar var, değiştirmek mümkün
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – AKP’nin devlet gücü ve manipülasyonlara rağmen ilk turda istediği sonucu alamadığını belirten Yeşil Sol Parti Milletvekili Saruhan Oluç, “Yenilmiş olan durum ortada” diyerek, ikinci turda değişimin mümkün olduğunu söyledi. 
 
İktidarını savaş konsepti üzerine kuran AKP iktidarı, 14 Mayıs’a giderken seçim kampanyasını da Kürt karşıtlığı üzerine yürüttü. Kürtleri ve muhalefeti hedef alan söylemleri seçim sloganı haline getiren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, şaibeli olan 14 Mayıs seçimleri için “Demokrasi şöleni” açıklaması yaptı. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) Antalya Milletvekili seçilen Saruhan Oluç, seçimlerin eşit ve adil koşullarda olmadığını belirterek, bu nedenle “Demokrasi şöleni” olarak tarif edilemeyeceğini söyledi. Seçimlere gidilen süreçte iktidarın baskı ve zor aygıtına dayalı politikalarına değinen Oluç, tüm bunlara rağmen seçmenin sesini ve sözünü sandığa taşıdığını kaydetti.  
 
Halkların Demokratik Partisi’ne dönük kapatma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti ile seçimlere girdiklerini, ancak bunun erken seçim kararının açıklanmasının ardından kesinleştiğini hatırlatan Oluç, Yeşil Sol Parti’yi tanıtmak ve seçmeni ikna etmek konusunda seçimin handikabı olduğunu söyledi. 
 
Seçim sürecinde eksikliklerinin olduğunu, tüm bunları kapsamlı olarak değerlendireceklerini ifade eden Oluç, 28 Mayıs seçimlerinin ardından halkla, il-ilçe örgütleri, Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu’nun yürüteceği tartışmalar sonucunda özeleştirel bir yaklaşım içinde olacaklarını belirtti. Oluç, “Bu zor şartlarda, çok olumsuz şartlarda hazırlandığımız bir seçimdi. Ciddi bir baskı ve kuşatma vardı. Buna rağmen çalışmalarımızı sürdürdük ve bir sonuç da aldık. Aldığımız sonuç daha iyi olabilirdi, koyduğumuz hedefler daha yüksekti. Hedeflerimize ulaşamadık ve kaybımız var. Bu kaybı neden yaşadık, bunları değerlendirmemiz gerekiyor. Özeleştirel bir süreç yaşamamız gerekiyor. Bütün kuşatmaya rağmen kendimize yol açabildik” dedi.
 
‘FAŞİZMİN KURUMSALLAŞMASINI FRENLEDİK’
 
Seçimlerin ikinci tura kalmasıyla sürecin devam devam ettiğini söyleyen Oluç, temel gündemlerinin 28 Mayıs seçimleri olduğunu ifade etti. Seçimlerin ilk turunda “tek adam” yönetiminin devamını sağlayacak bir sonucun çıkmasını engellediklerini vurgulayan Oluç, “Faşizmin kurumsallaşmasına fren yapılmasını sağladık. Meclisin üçüncü partisi olmamız elbette önemli ama sadece bununla yetinemeyiz. Daha iyisi olması gerekiyordu. Ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir fren yapmasını sağladık. Az bir zaman kaldı. Bu zaman zarfında iyi bir hazırlık yapılırsa, ikinci turda sağlam bir sonuç elde edilirse, tek adam yönetiminin değişmesi, demokratik bir değişimin yaşanması için bir adım atılmış olur. Bunu önemsiyoruz. İkinci turda da aynı kararlılıkla, enerjimizi arttırarak, sandıklara gidilmesini sağlayarak, iyi bir sonucu elde etmemiz gerekiyor. Onun için mücadele edeceğiz. Bu önemli bir dönem. Bir hesaplaşmayı tamamlamak açısından 28 Mayıs’taki sonucun istediğimiz yönde alınması gerekiyor” diye konuştu. 
 
‘İYİ BİR SONUÇ ALMAK MÜMKÜN’ 
 
Bunun için seçimlerin ikinci turunda sandıklara katılımın önemli olduğunun altını çizen Oluç, “Eğer sandıklara birinci turdaki gibi ciddi bir katılımla gidilmesini sağlarsak, geçersiz oyların en aza inmesini sağlarsak, sandığa gitmemiş olan insanların, seçmenlerin sandığa gitmesini sağlayabilirsek, iyi bir sonuç almak mümkün. Biz de bunun için mücadele edeceğiz. Yerimizde oturup beklemek olmaz, mutlaka bu mücadeleyi sürdürmemiz, büyütmemiz gerekiyor. Umudu büyütmemiz gerekiyor. Bunlar yapılabilirse, istediğimiz sonuç elde edilebilir” diye belirtti. 
 
‘KÜRT SEÇMEN İYİ BİR SINAV VERDİ’
 
AKP’nin 14 Mayıs’ta ciddi bir oy kaybı yaşadığına dikkat çeken Oluç, “29 milletvekili kaybettiler. Oylarında da bir düşüş yaşandı. Bunun görülmesi gerekiyor. Umudu kaybedecek bir ortam yok. Muhalefetin eksiklikleri yok mudur? Seçime katılma konusunda, oranın yüksek olması ama bazı yerlerde düşük gerçekleşmiş olması, muhalefetin eksikliğinden kaynaklanan bir durum. Demek ki oralarda yeterli güveni veremedi seçmene, bu ülkede demokratik bir değişim yaratacağına dair yeterli güveni veremedi. O zaman eksikliğin giderilmesi gerekiyor. Seçimlere katılmamış insanların da seçime katılması, iradelerini ortaya koyması gerekiyor. Bunu iyi anlatabilirsek, olabilecek şey. Bizim seçmenlerimiz hem Kurdistan coğrafyasında hem batıda bu konuda önemli bir sınav verdiler. Seçime güçlü bir şekilde katılarak iradelerini gösterdiler. Şimdi aynı tutumu sürdürmeleri gerekiyor. Hatta seçime katılmamış olanların da katılması gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 
‘SEÇİME GÜÇLÜ KATILIM SAĞLANMALI’
 
İktidarın devlet gücü ve manipülasyonlara rağmen ilk turda istediği sonucu elde edemediğini belirten Oluç, “Elinde devletin her türlü imkanı olarak çalışmış bir iktidardan söz ediyoruz. Hem maddi hem manevi anlamda, hem personel olarak hem ekipman olarak her türlü imkanı kullanmış olan bir iktidar var. Buna rağmen yenilmiş olan durum ortada. O zaman tam tersine, umutlu şekilde bu mücadeleye sarılmak gerekiyor. Biz daha önce bu tür değişimleri gerçekleştiren bir partiyiz. Hem mücadele geleneğimiz açısından hem de yaşanmış olanlara baktığımızda, bunu görmek mümkün. Eğer iyi bir çalışma olursa, herkesin moral olarak da güçlü olması durumunda elde edilecek sonuç, iyi bir sonuç olacaktır. Bunun için de herkes adım atmalıdır, kararlı durmalıdır. Mutlaka seçime güçlü katılımın sağlanmalıdır” diye seslendi. 
 
‘SEÇİME KATILIM ORANI YÜKSELTİLMELİ’
 
14 Mayıs seçimlerine katılım oranını 28 Mayıs seçimlerinde yükseltmek gerektiğini söyleyen Oluç, “Etrafımızda, çevremizde, mahallemizde, iş yerimizde kim olursa olsun, seçime gidip oy vermemiş olanlar varsa, onların oy kullanmalarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlatmamız gerekiyor. 14 Mayıs’ta olduğu gibi, 28 Mayıs’ta da sandıkların korunması gerekiyor. Bu açıdan seçim ve sandık güvenliğinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bizim seçmenlerimiz, arkadaşlarımız müşahitlik görevlerini en güçlü şekilde sürdürmelidirler. Bu konuda özel çabaya ihtiyaç var. Bunu yerine getirebilirsek ve geçersiz oyların aza inmesini sağlarsak, o zaman iyi bir sonuç elde etmemiz mümkün” dedi. 
 
‘28 MAYIS HESAP SORMA ÇABASIDIR’
 
28 Mayıs seçimlerinin demokratik bir değişimi sağlama çabası olduğunu dile getiren Oluç, şunları söyledi: “Aynı zamanda hesap sorma çabasıdır. Gerçekten yakın tarihimize baktığımızda, Cumhur İttifakı Meclis’te yakaladığı çoğunluk, kadın düşmanıdır, emek düşmanıdır, elbette Kürt düşmanlığıdır. Böyle bir çoğunluğu sağlamış olan Cumhur İttifakı karşısında bizim emek dostu ve Kürt dostu, kadın dostu bir zihniyetin güçlenmesini mutlaka sağlamamız gerekiyor. O nedenle seçime gitmek, oy vermek, demokratik bir değişimi sağlamak büyük bir önem taşıyor. Aksi taktirde bu iktidar bugüne kadar olumsuz olarak yaptıklarından çok daha fazlasını yapmaya hazır olan bir iktidardır. Kadroları aracılığıyla da zihniyeti aracılığıyla da. Bunu daha fazla taşımanın bir anlamı yok. Halkın yaklaşımı bu konuda çok önemli olacaktır.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.