en iyi rulet siteleri
TÜİK’in açtığı tüm davalar ENAG lehine sonuçlandı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • TÜİK’in açtığı tüm davalar ENAG lehine sonuçlandı

TÜİK’in açtığı tüm davalar ENAG lehine sonuçlandı

ENAG, TÜİK tarafından haklarında açılan tüm davaların bugün itibariyle lehlerine sonuçlandığını duyurdu.

ABONE OL
Mayıs 9, 2023 15:40
TÜİK’in açtığı tüm davalar ENAG lehine sonuçlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – ENAG, TÜİK tarafından haklarında açılan tüm davaların bugün itibariyle lehlerine sonuçlandığını duyurdu.
 
Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haklarında açılan davaların sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Eylül 2020’den itibaren enflasyon hesabı yapmaya başlamalarıyla birlikte TÜİK tarafından haklarında sürekli dava açıldığını hatırlatılan açıklamada, “An itibariyle tüm davalar ENAG lehine sonuçlanmıştır” denildi. 
 
GERÇEK ENFLASYON NASIL HESAPLANIYOR?
 
ENAG’ın gerçek enflasyon verilerini ulaştırmaya gayret ettiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: “ENAG 2020 yılının eylül ayından günümüze kadar enflasyon sepetindeki tüm madde ve ürünlerin fiyat ve fiyat değişimini günlük olarak elde edip, aylık ve yıllık bazda sizlere sunmaktadır. Bunu yaparken TÜİK’in aynı sepet ve ağırlıklarını baz almaktadır. Bu zamana kadar da sürekliliğini sağlamış ve halka gerçek enflasyon verilerini ulaştırmaya gayret etmiştir. Tüm bu gerçeklere rağmen TÜİK karar vericilerinin ENAG’ı hala ‘masa başında çalışan bir kaç kişi …’ cümlesiyle sıfatlandırılmaya devam etmesi, bizleri ve enflasyonu mutfağında en derinden hisseden halkı üzmektedir.”
 
‘AÇIKLANAN VERİLER DOĞRU DEĞİL’
 
Devletin asli görevlerinin başında halkı doğru istatistiklerle bildirmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “TÜİK de, halk da, ENAG da ve hatta davalarda karar veren değerli hukuk insanları da verilerin doğru olmadığını, doğru sunulmadığını çok iyi biliyor. Hayat pahalılığı açıkça verilere yansımıyor” denildi. 
 
TÜİK’E TAVSİYELER
 
Açıklamada, TÜİK’in yöneticilerine şu tavsiyeler sıralandı: “Sağlıklı topladığınıza inandığımız verileri yine sağlıklı bir şekilde sunun. ‘EuroSTAT tarafından denetleniyoruz’ yaklaşımına sığınmayın. Yaşanan sorunları onlar da biliyor. Yapılan yanlışların savunmasına başka kurumları karalamayı eklemeyin ve siyasallaşmayın.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.