DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4403740,43%
Diyarbakır
39°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

TMMOB: İliç’teki işletme derhal kapatılmalı
  • Rojev
  • Ekoloji
  • TMMOB: İliç’teki işletme derhal kapatılmalı

TMMOB: İliç’teki işletme derhal kapatılmalı

Siyanür sızıntısının olduğu İliç'teki Anagold Madencilik havzasında açıklama yapan TMMOB, “İliç’te yaşanan felaketin tüm sorumluları yargı karşısında hesap vermeli, ÇED olumlu kararı iptal edilmeli ve işletme kapatılmalı" dedi.

ABONE OL
Temmuz 7, 2022 18:37
TMMOB: İliç’teki işletme derhal kapatılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ERZİNCAN- Siyanür sızıntısının olduğu İliç’teki Anagold Madencilik havzasında açıklama yapan TMMOB, “İliç’te yaşanan felaketin tüm sorumluları yargı karşısında hesap vermeli, ÇED olumlu kararı iptal edilmeli ve işletme kapatılmalı” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen altın madeninde kullanılan siyanür borusunun patlamasına tepki göstermek için sızmanın yaşandığı İliç Çöpler Köyü’nde açıklama yaptı. ‘Çevre ve insan sağlığını yok sayan sömürge altın madenleri derhal kapatılmadır’ pankartını açıldığı açıklamada konuşan TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “Sızıntı haberi ilk duyulduğunda, yetkililerin olayı reddetmesi ve göstermelik cezalar vermesi ülkedeki denetim ve hukuk sisteminin tükenmiş olduğunu gösteriyor” dedi.

‘YURTTAŞLARIN ÇIĞLIĞI’

“Yurttaşların çığlığı olmasaydı yaşanan facianın üzeri örtülecekti. Hiçbir şey olmamış gibi yeni faciaların zemini hazırlanmaya devam edilecekti” diye devam eden Gül, “Orman alanlarının, ekolojik ve biyolojik değerlerin, flora ve fauna bileşenlerinin, tarım ve mera alanlarının, su kaynakları ve havzalarının, kültürel ve tarihi mirasın, yerleşme alanlarının tahribine yol açan siyanürlü maden işletmeciliğine ilişkin proje, çevre ve insan sağlığı üzerinde geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açmaktadır. Ortaya çıkan somut çevresel etkiler ve riskler göz önünde bulundurularak, bilimsel ve hukuksal açıdan birçok sorun barındıran ÇED Olumlu kararının ve telafisi imkânsız zararlara neden olacağı açık olan kapasite artırımı, işleminin acilen iptal edilmesi, durdurulması ve işletmenin kapatılması hayati öneme sahiptir” dedi.

‘HİÇBİR KAMU YARARI BULUNMAMAKTADIR’

İliç’teki madenin kimyasal işlem üzerine kurulu olduğunu belirten Gül, doğa ve insan yaşamının hiçe sayıldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Yeraltındaki zenginliğimizin en kısa sürede ülke dışına çıkarılması, geriye ise verimsizleştirilmiş ve zehirlenmiş bir toprağın bırakılmasına dayalı bu anlayış, yaşamı da sürdürülemez hale getirmektedir. Ekosistemi yok eden, ormanlarımızı, yeraltı sularımızı ve nehirlerimizi tehdit eden, çevreye geri dönüşü mümkün olmayan zararlar veren bu anlayış, ülkemizin geleceği açısından büyük bir tehdittir. Bu madencilik anlayışının tek kazananı maden şirketleridir. Bir kez daha İliç’ten sesleniyoruz; madenlerimiz ulusal ve uluslararası sermaye gruplarının yağma alanı olmaktan çıkarılmalı, İliç’te yaşanan felaketin tüm sorumluları yargı karşısında hesap vermeli, kapasite artırımı için verilen ÇED olumlu kararı iptal edilmeli ve işletme gecikmeden kapatılmadır.”

En az 10 karakter gerekli