en iyi rulet siteleri
Bergama’da RES protestosu: Toprağıma dokunma!
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Bergama’da RES protestosu: Toprağıma dokunma!

Bergama’da RES protestosu: Toprağıma dokunma!

Bergama'da bulunan Maruflar ve Setlik köylerinde yapılmak istenen RES ihalesine tepki gösteren yöre halkı, yoksulluk içinde yaşadıklarını ve ellerinde kalan son toprakları da kaybetmek istemediklerini söyledi.

ABONE OL
Mart 27, 2024 16:12
Bergama’da RES protestosu: Toprağıma dokunma!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Bergama’da bulunan Maruflar ve Setlik köylerinde yapılmak istenen RES ihalesine tepki gösteren yöre halkı, yoksulluk içinde yaşadıklarını ve ellerinde kalan son toprakları da kaybetmek istemediklerini söyledi.
 
Bergama Çevre Platformu, Maruflar ve Setlik köylerinde yapılmak istenen Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) ihalesinin yapıldığı Bergama Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Sık sık “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganı atılan açıklamaya köylülerin yanı sıra ekolojistler ve çok sayıda yurttaş da katıldı.
 
Açıklama yapan Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel, Maruflar’da 50 Setlik’te 30 dekarlık tarım arazisinin sermayeye aktarılmak istendiğini aktardı. Bu köylerin Bergama’nın en yokluk çeken köyleri olduğunu vurgulayan Engel, “Bin ağacın bulunduğu arazide köylüler hayvancılık yapmakta. Yöre köylüsüne rağmen geçim kaynaklarını elinden alan onları açlığa terk eden bu anlayışı kabul etmiyoruz. Bu nedenle bu ihale halka karşı bir anlayışla yapılıyor. Burayı 29 yıllığına kiralayarak RES ve GES yapacaklar. Dağlarımızda RES ve GES şirketleri tarafından terör estiriliyor. Bu RES sermayedarları köylülerin ellerindeki malları yok pahasına belediye marifetiyle alıyor. Zaten köylerde giderek azalan nüfus var. Buraları tamamen insansızlaştırmaya çalışıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.  
 
‘ZOR DURUMDA KALACAĞIZ’
 
Ardından konuşan Maruflar Köyü Muhtarı Hüseyin Paloz ise, “Köyümdeki 50 dekarlık alanın satılmasını istemiyorum. Köylülerimiz hayvancılıkla geçiniyor. Bu köy yoksul bir köydür. Bunu satıp insanları zor durumda bırakacaklar. Zaten maden köye birçok zarar verdi. Buna karşı birçok yazı yazsakta bakanlık buraya dair bir adım atmadı. Biz bu arazinin de yok olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.