en iyi rulet siteleri
7 yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Yürek yine gözaltında
  • Rojev
  • Güncel
  • 7 yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Yürek yine gözaltında

7 yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Yürek yine gözaltında

Amed’de 7 yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Cotkar Amara Yürek, gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve sivil toplum örgütlerine yönelik gözaltı operasyonlarında bir kez daha gözaltına alındı.

ABONE OL
Nisan 25, 2023 15:00
7 yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Yürek yine gözaltında
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Amed’de 7 yaşından beri 12 kez gözaltına alınan Cotkar Amara Yürek, gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve sivil toplum örgütlerine yönelik gözaltı operasyonlarında bir kez daha gözaltına alındı.
 
Amed’de 2019’da gözaltına alındığında önce anneannesi Nazime Yürek’in polis zırhlısını takip ederek “Bijî berxwedana zindana” sloganıyla sonra 7 yaşından beri 12 defa gözaltına alınmasıyla hafızalara kazınan Cotkar Amara Yürek, bir kez daha gözaltına alındı. 
 
Amara Yürek, 1990’lı yıllarda başlayan baskılarla birlikte tutuklanmaların başlandığı Yürek ailesinde dünyaya geldi. Defalarca evlerinin kapısı kırılarak şafak baskınlarının düzenlendiği ailenin birçok üyesi tutuklandı. Amara Yürek, tüm bunların hem şahidi oldu, hem mağduru. Bu güne kadar 12 kez gözaltına alınan ve bir kez 17 yaşındayken tutuklanıp cezaevinde reşit olarak çıkan Yürek, bir kez daha gözaltına alındı. 
 
HABERİNİ YAPAN GAZETECİ AYNI OPERASYONDA GÖZALTINA ALINDI
 
Bu gün gözaltına alınan Amara Yürek’in öyküsünü haberleştiren gazeteci Mehmet Şah Oruç da ilginç bir rastlantıyla Yürek’le birlikte gözaltına alındı. 
 
İşte Mehmet Şah Oruç ile Özgür Paksoy’un 13 Nisan 2019’da haberleştirdiği Amara’nın öyküsü:  
 
“Yürek ailesine yönelik 1990’lı yıllarda başlayan baskılarla birlikte Kenan Yürek, 1998 yılında tutuklanır. Hakkında açılan dava kapsamında müebbet hapis cezası verilen Yürek, 21 yıldır tutuklu ve halen Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu. Bir diğer aile bireyi olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mehmet Yürek ise yargılandığı dava kapsamında 2007 ile 2012 yılları arasında tutuklu kaldı. Ertan Yürek ise yargılandığı dava kapsamında 2010 yılından beri tutuklu ve halen Kayseri Bünyan Cezaevi’nde tutuluyor. Fatma Yürek de 2011 yılında yargılandığı dava kapsamında 8 yıl tutuklu kaldı. Son olarak dede Nimetullah Yürek, 9 Ekim 2018’de Diyarbakır’da siyasetçi ve gazetecilere yönelik operasyonlar kapsamında tutuklanmış, geçtiğimiz gün tahliye edilmişti. 
 
17 YAŞINDA 11 KEZ GÖZALTINA ALINDI 
 
Amara’nın hayat hikayesi ise anne ve babasının boşanması ardından dünyaya gelmesiyle, dedesi Nimetullah Yürek tarafından kendi nüfusuna alınmasıyla başlıyor. Amara resmi kayıtlarda annesinin kardeşi olarak geçiyor. Yürek ailesine yönelik baskılara tanıklık eden Amara, 2009 yılında anneannesi ile birlikte gözaltına alınır. Götürüldükleri Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde anneannesinin maruz kaldığı şiddete tanıklık eden Amara’nın, bundan sonraki hayatı da böyle devam eder. Ailesine yönelik baskılardan nasibini alan Amara, 17 yaşına kadar 11 kez gözaltına alındı, bir yılda tutuklu kaldı. Daha sonra 2020’de bir kez daha gözaltına alındı. 
 
‘SENİ ÖLDÜRÜRÜZ’ TEHDİTLERİ
 
Son olarak 9 Ekim 2018’de yapılan baskın sonucunda gözaltına alınarak tutuklanan Nimetullah Yürek’in 6 ay sonra serbest bırakılmasından sonra bir kez daha eve baskın düzenlendi. Bu kez Amara için evin kapısı kırılarak baskın yapıldı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Amara, yapılan baskını ve polis şiddetini anlattı. Sabah 05.00 sıralarında kapının kırılmasıyla uyandıklarını ifade eden Amara, baskın sırasında maruz kaldığı uygulamaları şöyle anlattı: “Polis eve girdikten sonra beni yere yatırdı ve bütün aileyi bir odaya kapattı. Beni banyoya koyup şiddet uygulamaya başladılar. Tekme tokatla şiddet başladı. İşkence sonucu burnum ve başım kanamaya başladı. ‘Seni öldürürüz’ tehditlerinde bulundular. Daha öncede defalarca ev baskınlarına maruz kaldık ama bu kez şiddet çok fazlaydı.”
 
‘HER NEWROZ BASKIN DÜZENLENİYOR’
 
Amara’nın gözaltına alınması ardından polislerin peşine düşerek “Bijî aşitî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları ile hafızalara kazınan anneanne Nazime Yürek ise yapılan baskın, torunu Amara’nın maruz kaldığı şiddet ve polisin peşine düşmesini anlattı. Anne Yürek, ev baskınlarının ilk olmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Kaç kez kırdılar bu kapıyı. Her seferinde bir evladımı alıp götürdüler. Sürekli hale getirdiler. Mesela her Newroz’da evimin kapısı kırılarak baskın düzenleniyor. Artık Newroz gecesi evimizde kalamıyoruz.”
 
9 EKİM’DEN SONRA 5’İNCİ BASKIN
 
Yürek, Erdoğan’ın meydanlarda dillendirdiği “Kürt kardeşlerim” söylemlerini hatırlatarak, “9 Ekim’de eşimin tutuklanmasından sonra 5 kez evime baskın oldu. Bir kez daha evimin kapısı kırıldı. ‘Kürt kardeşlerim’ nerede? Hangi kardeş, hangi vatandaş. Akşam dedesi serbest bırakılıyor. Saatler sonra bir kez daha evin kapısı kırılıyor ve torunum işkenceyle gözaltına alınıyor” dedi.
 
‘İŞKENCEYLE HAWAR BAŞLADI’
 
Kendilerinin evin odasına kapatıldığını, Amara’nın ise götürüldüğü banyoda beş özel harekat polisi tarafından işkenceye maruz kaldığını dile getiren Yürek, şöyle anlattı: “5 polis birlikte Amara’nın üstüne çullandılar. İşkence etmeye başladılar ve hawar o an başladı. Kapıyı açmadılar. Oğlumu öldürüyorlar nasıl durabilirim. Kolonya ve çakmağı aldım. ‘Beni öldürün, sonra oğlumu öldürün’ dedim. Kendimi yakmaya başladım, polisler üstüme geldi. Kolonya ve çakmağı aldılar. Sonra banyonun kapısına götürdüler. Oğlumu kurbağa gibi aralarına almış vuruyorlardı. Sonra yerlerde sürükleyip odaya attılar. Bu şekilde ifadesini aldılar.”
 
‘ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN DİYE SLOGAN ATTIM’
 
Amara’nın gözaltına alınması ardından polislerin peşinden giderek attığı sloganların nedeninin yaşadığı acıların sonucu olduğunu söyleyen anne Yürek, “İki çocuğum zindanda. Biri kalp hastası, biri şeker hastası. Ben açlık grevinde olan binlerce evladımız için slogan attım. Zindanların kapısı açılsın, tecrit kaldırılsın. Anaların yüreği yanmasın. O sloganlar her şeye rağmen ayaktayız sloganlarıydı. Çocuklarımız ölmesin diye slogan attım” diye konuştu. 
 
POLİS MERKEZİNE KADAR TAKİP ETTİLER
 
Nene Yürek, Amara’nın araca bindirilmesi ardından yaşamından endişe duymaları üzerine kızı Fatma Yürek ile birlikte zırhlı araçları takip ederek, Özel Harekat Polis Merkezi’nin kapısına kadar gider ve burada da sloganlar ve zılgıtlarla zırhlı araçların önünü keser. Israrla Amara’yı görmek isteyen her iki anne, burada polislerin cinsiyetçi hakaretlerine maruz kalır. Uzun süre bekleyen her iki anne, Amara’yı göremeden evlerine döner.
 
‘AMARA 7 YAŞINDA ŞİDDET GÖRMEYE BAŞLADI’
 
Amara’nın 7 yaşındayken kendisiyle birlikte gözaltına alınarak maruz kaldığı işkenceye tanıklık etiğini anımsatan anne Yürek, “Amara 7 yaşında işkence ve şiddetle tanıştı. Annesi tutuklandı, gördü; dayıları tutuklandı, gördü; dedesi tutuklandı, gördü. Bu çocuk ne düşünüyor. Biri kendini Amara’nın yerine koysun. 7 yaşından beri şiddet görüyor. TEM’de bir polisin bana şiddet uygulaması sırasındaki çığlıklarını hatırlıyorum. Bir başka polis bana şiddet uygulayan polisi tekmeledi. Çocuğun yanında şiddet uyguladığı için tepki gösterdi. Ve polis, ‘Bu çocukların psikolojisini bozuyorsunuz’ dedi. O günden beri bu çocuk böyle büyüdü. Dün bize bugün ona şiddet uygulanıyor” şeklinde anlattı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.