en iyi rulet siteleri
TMMOB Amed İKK: Özlük hakları iyileştirilmeli
  • Rojev
  • Ekonomi
  • TMMOB Amed İKK: Özlük hakları iyileştirilmeli

TMMOB Amed İKK: Özlük hakları iyileştirilmeli

TMMOB İKK ve Kamu Mühendisleri Platformu İl Grubu, kamudaki mimar, mühendis ve şehir plancılarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, "Dışlanma nedeniyle meslektaşlarımız yoksullaşma ve geçim sıkıntısı sorunu yaşıyor" dedi.

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 12:00
TMMOB Amed İKK: Özlük hakları iyileştirilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – TMMOB İKK ve Kamu Mühendisleri Platformu İl Grubu, kamudaki mimar, mühendis ve şehir plancılarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, “Dışlanma nedeniyle meslektaşlarımız yoksullaşma ve geçim sıkıntısı sorunu yaşıyor” dedi. 
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Amed İl Koordinasyon Kurulu ve Kamu Mühendisleri Platformu İl Grubu,  kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük haklarının iyileştirilmesi ve istihdamın yaratılması için Sur ilçesine bağlı Dağkapı Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Kamuda çalışan mimar, mühendis ve şehir plancıları hakkını istiyor” pankartı açıldı ve “Savaşa değil, emekçiye bütçe, “Ödemelerimiz arttırılsın, termik sorumluluk tazminatı verilsin,  “Kamuda itaat değil, liyakat olsun” dövizleri taşındı.  
 
‘MAĞDURİYETİMİZ ARTMIŞTIR’ 
 
Açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Amed Şube Başkanı Alican Çetinkaya, kendi meslek gruplarında dair işsizlik sayısının yükseldiğini belirterek, “Meslektaşlarımız bilişim, enerji, ulaşım, sağlık, gıda, tarım, orman, turizm, çevre, maden, eğitim, ziraat, adalet ve daha birçok farklı kurum ve kuruluşta emek vermektedir. Söz konusu işlerin planlanması, fizibilitesi, teknik olarak tasarlanması, yapılması, bakımı ve işletilmesiyle ilgili birinci derecede sorumluluk almaktadırlar. Birçok kanun ve yönetmelik kamuda çalışan mühendislere iki yıldan başlayıp on beş yıla kadar sorumluluklar yüklemektedir. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve artan enflasyon ile meslektaşlarımızın mağduriyeti artmıştır. İktidar tarafından kamuda çalışan meslektaşlarımıza yapılan zamlar yetersiz kalmış ve aldıkları ücretler TÜİK’in açıkladığı tartışmalı olan yoksulluk sınırının oldukça altında kalmıştır” dedi. 
 
‘MESLEKTAŞLARIMIZ DIŞLANIYOR’ 
 
Kamudaki mimar mühendis ve şehir plancılarının geçim sıkıntısı yaşadığını belirten Çetinkaya, “Ülkede hayata geçirilen tüm projelerde, yaratılan tüm zenginlikte, geliştirilen tüm teknolojide payı olan mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaratıcı emeği ne yazık ki her geçen gün değersizleştiriliyor. Kamudaki eşdeğer meslek sınıflarına farklı gerekçelerle maaş ve özlük iyileştirmeleri verilirken, meslektaşlarımız sürekli olarak dışlanıyor. Siyasi iktidarın bu sistematik dışlaması nedeniyle kamuda çalışan meslektaşlarımız çok ciddi bir yoksullaşma ve geçim sıkıntısı sorunu yaşıyor” şeklinde konuştu. 
 
TALEPLER
 
Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları ve ekonomik sorunlarının aşılması gerektiğini vurgulayan Çetinkaya, yaşanan sorunların çözülmesi adına şu talepleri sıraladı: 
 
*“Kamuda çalışan tüm meslektaşlarımıza, ‘Teknik Sorumluluk Tazminatı’ adı altında yeni bir ödeme kaleminin oluşturulmalı, 
 
* Taban yıllık katsayımız artırılmalı, 
 
* Kamu çalışanı meslektaşlarımızın gelirinin; yakın zamana kadar benzer gelire sahip olan ve denk kabul edilen mesleklerin gelir ve özlük haklarının seviyesine yükseltilmeli, 
 
* Ek ödemelerimiz artırılmalı, 
 
* Tüm kazanımlarımız emekliliğe yansıtılmalı ve emekli meslektaşlarımız için de ilave emeklilik ödeneği ödenmeli, 
 
*Her ne kadar çalışma dönemlerinde kamu çalışanı ücretini oluşturan kalemlerden biri olsa da, asıl emeklilik dönemindeki emeklilik ücretinde etkisi olan ek gösterge 6400 yapılmalı, 
 
*Düzenlemeler kamuda çalışan 150 bin mühendis, mimar, şehir plancısı ve emekli olmuş meslektaşlarımıza yapılmalıdır.”
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.