en iyi rulet siteleri
Cemaatteki tecavüz davası 17 Temmuz’a ertelendi
  • Rojev
  • Güncel
  • Cemaatteki tecavüz davası 17 Temmuz’a ertelendi

Cemaatteki tecavüz davası 17 Temmuz’a ertelendi

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını evlendirerek, yıllarca tecavüze maruz bırakılmasıyla ilgili dava 17 Temmuz'a ertelendi.

ABONE OL
Haziran 5, 2023 10:30
Cemaatteki tecavüz davası 17 Temmuz’a ertelendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını evlendirerek, yıllarca tecavüze maruz bırakılmasıyla ilgili dava 17 Temmuz’a ertelendi.
 
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi “müridi” Kadir İstekli ile “evlendirmesi” ve tecavüze maruz bırakılmasıyla ilgili davanın 4’üncü duruşması İstanbul’daki Kartal Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gümüşel ve İstekli’nin tutuklu, anne Fatıma Gümüşel’in ise tutuksuz yargılandığı davada karar çıkmazken, mahkeme duruşmayı 17 Temmuz’a erteledi.
 
Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) adliye önünde açıklama yaptı. Kadınlar adına açıklamayı yapan Ömür Kargın, 6 yaşından itibaren tecavüze maruz bırakılan H.G.K. için bir araya geldiklerini belirterek, “’Neye göre çocuk? Kime göre çocuk?’ söylemleri çocuk istismarını teşvik etmek anlamına gelir. Kadınlar, kız çocukları, alınıp satılacak ‘sahiplenecek’ bir meta değildir. Buna karşıyız. Bu yolda kadınların ve çocukların yanındayız. Kimse kendisini yalnız hissetmesin” diye belirtti. 
 
‘ÇOCUKLAR GÜVENDE DEĞİL’
 
Emek Partisi (EMEP) Antep Milletvekili Sevda Karaca ise, görülen davayı işaret ederek, “6 yaşında bir çocuğun tarikatlar eliyle evlendirilmesi demek bu ülkede hiçbir çocuğun güvende olmadığını gösteriyor. Bu tarikatlar, ele geçirdikleri olanaklarla kadınları, çocukları tehdit eder hale geldiler. Bugün yeni Meclis kuruldu. AKP bütün bu karanlık güçlerle işbirliği yaptı. Biliyoruz ki bu Meclis, çocuk istismarlarını aklamak isteyen bir Meclis. H.G.K. yalnız değildir” dedi. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.