en iyi rulet siteleri
Tecavüz failleri yine tutuklanmadı

Tecavüz failleri yine tutuklanmadı

Berwarî’de kız çocuğuna 2 yıl boyunca sistematik olarak tecavüz eden faillerin duruşması ertelendi.

ABONE OL
Mayıs 23, 2023 19:30
Tecavüz failleri yine tutuklanmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SÊRT – Berwarî’de kız çocuğuna 2 yıl boyunca sistematik olarak tecavüz eden faillerin duruşması ertelendi. 

Sêrt’in (Siirt) Berwarî (Pervari) ilçesine bağlı Ozim (Gümüşören) köyünde 2 yıl boyunca B.Ş. isimli çocuğa sistematik olarak tecavüz eden Hüseyin Tapar (65) ve Abdulhamit Şermet (35) hakkında açılan davanın ilk duruşması Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya çocuğun ailesinin yanı sıra Kadın Hakları Merkezi, Sêrt Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Aile ve Toplum Politikaları Mürüdlüğü, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Panti) Sêrt Milletvekili Sebahat Erdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyelerinin yanı sıra birçok kadın da katıldı. 

Fail Hüseyin Tapar’ın hazır olduğu duruşma kimlik tespitinin ardından başladı. Fail Tapar ifadesinde kendisine ilişkin belirtilenleri reddederek “Ben Mersin’de belediyede çalışıyordum, emekli olduktan sonra köyüme geldim ve ev yapıyordum. Abdulhamit Şermet benim inşaatımda çalışıyor. B.Ş. de bana yemek getiriyordu. Abdulhamit ve Serhat Şermet’in B. ile samimi olduğunu gördüğümde uyardım. Bundan sonra Abdulhamit artık bana selam vermedi, söylediklerimden dolayı bana tepki gösterdi. Aileleri miras davasından dolayı bana düşman. Bu yüzden de olayı bana yıkmaya çalışıyorlar ve bana yönelik plan yapıyorlar” dedi.

Fail, Mersin’de iken Abdulhamit Şermet tarafından kendisine ses kaydı gönderildiğini ve bunları mahkeme heyetine verdi.

ADI GEÇMESİN DİYE 10 BİN TL VERMİŞ!

Daha sonra konuşan B.’nin babası Abdulcelil Ş., kızının 2 yıl tecavüze maruz kaldığını belirterek şunları söyledi: “Kızım uzun bir süredir üzgündü ama bize nedenini anlatmıyordu. Birgün Abdulhamit evimize geldi ve Hüseyin kızınızı taciz ediyor dedi. Daha sonra ben Hüseyin ve Abdulhamit’i eve getirdim olayı anlattım. Ama ikisi de kabul etmedi. Hüseyin, Abdulhamit’te 10 bin lira vermiş, ifadesinde adını geçirmesin diye. Hem Hüseyin hem de Abdulhamit uzun süre kızımı tecavüze maruz bırakmış. Fotoğrları ile tehdit etmişler. Kızım sürekli ağlıyordu ve geceleri bağırıyordu. Kızım korku ve tehditlerden dolayı bize bir şey söyleyememiş. Olaydan sonra kızım travma geçirdi ve onu hastanenin psikoloji bölümüne götürdüler” dedi. 

Daha sonra konuşan B.’nin annesi Rahime Ş. de ortada bir miras davası olmadığını belirterek, faillerin kendilerini kurtarmak istediklerini söyledi.  Ş,  şunları dile getirdi: “Kızım tek başına yemek götürdüğünde çok moralsiz dönüyordu. Ancak tek gitmediğinde normaldi. Kızımı ölümle tehdit etmişler ve bize söyleyememiş. Kızımın durumu iyi değil. Her iki failin de tutuklanmasını ve adaletin yerini bulmasını istiyoruz.”

Ailenin avukatı Hacı Arsu da B.’nin ifadesinin yeniden alınmasını isteyerek, “B. Yıllardır sistematik bir şekilde tacize uğramış. Travmadan dolayı ifadesini açık bir şekilde veremiyor. B.’nin pedagog eşliğinde tekrar dinlenmesi ve ifadesinin alınması gerekiyor” dedi.

ÇELİŞKİLİ İFADELER

Ailenin avukatlarından Seher Özalp de failin çelişkili ifadelerle kurtulmak istediğini dile getirdi.

Sêrt Barosu’nun davaya müdahil olma talebi mahkeme tarafından reddedildi. Sêrt Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Kadın Merkezi avukatlarının da davaya katılımı mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Duruşmaya verilen 5 dakika aranın ardından mahkeme heyeti, Hüseyin Tapar’ın tutuklanmasını reddederek, Abdulhamit Şermet’in duruşmada hazır bulundurulması, yeni tanıkların ve ses kaydının dinlenmesi için duruşmayı 5 Ekim’e erteledi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.