SES emekçilerinden kadro talebi

SES emekçilerinden kadro talebi

Hatay'da bir araya gelen SES emekçileri, ASM'lerde güvencesiz çalışan kamu dışı sağlık emekçilerinin kadroya alınmasını talep etti.

ABONE OL
Aralık 2, 2022 15:40
SES emekçilerinden kadro talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HATAY – Hatay’da bir araya gelen SES emekçileri, ASM’lerde güvencesiz çalışan kamu dışı sağlık emekçilerinin kadroya alınmasını talep etti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şubesi, Köprübaşı’nda yaptıkları basın açıklaması ile Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) güvencesiz çalışan kamu dışı sağlık emekçilerinin kadroya alınmasını istedi. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada basın metnini SES Hatay Şubesi Eşbaşkanı Meryem Avcı okudu.Eylül ayı verilerine göre kamuda toplam 590 bin 257 sözleşmeli personelden sadece 424 bininin isteğe bağlı olarak kadroya geçebileceği bilgisini veren Avcı, AKP’nin iktidarı döneminde yapılan değişikliklerle sözleşmeli istihdamın kapısının sonuna kadar açıldığını belirtti. Avcı devamla, “Bu politikaların sonucunda 9 yıl önce kamuda istihdam edilen her 100 kamu emekçisinden 4’ü sözleşmeli personel iken bugün kamuda istihdam edilen her 100 kamu emekçisinden 16’sı sözleşmeli personeldir. Bu durum izlenen politikaların bir sonucu iken bizi size kadro veriyoruz diye oyalamalarını kabul etmiyoruz” dedi.’TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’Aile Sağlığı Merkezlerinde kamu dışı istihdam edilen Türkiye’deki 3 bin 600 sağlık emekçisinin güvencesiz çalışma koşullarına maruz kaldığına değinen Avcı,”12 yıldır hakları bu şekilde elinden alınan kamu dışı sağlık emekçilerinin öncelikli ve acil bir şekilde kadroya alınmasını talep ediyoruz.  SES olarak güvenceli istihdam, yoksulluk sınırının üstünde ve emekliliğe yansıyan temel ücret talebimizi yinelemeye devam ediyor; bu yarım yamalak düzenlemelerin kapsayıcı olması için sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.  Kamuda asli ve sürekli işler başta olmak üzere tüm alanlarda her türlü güvencesiz istihdama son verilmesi, tüm kamu çalışanlarının güvenceli-kadrolu olarak istihdam edilmesi mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.