en iyi rulet siteleri
Sakine Kültür davasında HTS kayıtları incelenecek
  • Rojev
  • Güncel
  • Sakine Kültür davasında HTS kayıtları incelenecek

Sakine Kültür davasında HTS kayıtları incelenecek

Şirnex'te Sakine Kültür’ü katletmekten yargılanan Özel Harekat Ocakları İl Başkanı İbrahim Barkın’ın davasında, HTS kayıtlarının incelenmesine karar verildi.

ABONE OL
Mayıs 30, 2023 12:30
Sakine Kültür davasında HTS kayıtları incelenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Şirnex’te Sakine Kültür’ü katletmekten yargılanan Özel Harekat Ocakları İl Başkanı İbrahim Barkın’ın davasında, HTS kayıtlarının incelenmesine karar verildi. 
 
Şirnex’in Silopiya (Silopi) ilçesinde 13 Mayıs 2022 tarihinde Sakine Kültür’ün işkenceyle öldürülmesine dair Özel Harekat Ocakları İl Başkanı İbrahim Barkın hakkında “tasarlayarak ve eziyet çektirerek öldürme” suçundan açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, kimlik tespitiyle başladı. Kültür’ün ailesinin avukatı, Amed Barosu Kadın Hakları Merkezi, Şirnex Barosu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları duruşmada hazır bulundu. Yeşil Sol Parti Şirnex Milletvekili Newroz Uysal ile HDP’liler de duruşmayı izledi. 
Sanık İbrahim Barkın, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 
 
S.U. adlı tanık duruşmada dinlendi. S.U., Sakine Kültür ve İbrahim Barkın’ı tanımadığını ifade ederek, Barkın’ın kendisinden tapusuz bir ev istediğini söyledi. Savcı, sanığın “kaçma şüphesi” nedeniyle tutukluluk halinin devamını talep etti.  
 
‘OLAY ÖNCESİNDEN PLANLANDI’ 
 
Kültür ailesinin avukatı Öykü Çakmak, sanığın başından beri çelişkili beyanlarda bulunduğunu söyledi. Çakmak, “Sanık suçtan sıyrılmaya yönelik beyanlarda bulundu. Ancak hem mevcut deliller hem de HTS kayıtları sanığın çelişkili beyanlarda bulunduğunu ortaya çıkartıyor. İyi hal indiriminden yararlanmak için bu beyanlarda bulunduğu ortadadır. Özellikle sanığın olaydan önce benzin istasyonuna uğraması, cinayeti canavarca bir hisle tasarlayarak yaptığını biliyoruz. Dijital inceleme raporunda da sanığın öncesinden, ‘Bir insanı öldürecek en hassas yeri neresidir?’ şeklinde arama yaptığı ortaya çıktı. Bu da bizlere olayın öncesinde planladığını ve kararlaştırdığını gösteriyor. Ayrıca sanığın maktulü ıssız bir ortama götürmesi ve ıssız bir alan yaratması ortadadır. Sanık tehdit ve şantaja maruz kaldığını ifade ediyor, ancak bunu kolluk güçlerine bildirmesi yerine neden maktulü yok etmeye çalışıyor? Bizler kadına yönelik cinayet işleyen bu faillerin ortak özelliklerini biliyoruz. Az ceza almak için kendisini ya maktulün özel yaşamıyla, ya da hatırasıyla savunduğunu görüyoruz” dedi. 
 
‘TEK BAŞINA YAPMASI İHTİMALİ DÜŞÜK’ 
 
Çakmak, sanığın İl Özel İdaresi personeli olduğuna işaret ederek, sanığın tam olarak hangi işi yaptığını öğrenemediklerini ifade etti. Çakmak, şöyle devam etti: “Olay yeri tespit raporunda maktulün sırt üstü olarak görüldüğü kayıtlara geçmiş. Ancak sanık yüz üstü olduğunu söyledi. Bizler burada canavarca hisle diri diri yaktığını anlamış oluyoruz. Çıkan ATK raporunda maktul öldürmeden önce işkenceye uğramış. Sanığın tek başına maktulün ellerini ve ayaklarını bağlamadan bunu yapması ihtimali düşüktür diye düşünüyoruz. Bu hususların değerlendirilmesini ve ayrıca sanığın nitelikli dolandırıcılıkla cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye belirtti. 
 
SANIKTAN BİLİNDİK SAVUNMA 
 
Sanık Barkın, daha önce olduğu gibi benzer yönde savunma verdi. Barkın, ailenin HDP’nin baskısıyla kendisinden şikayetçi olduğu iddiasında bulundu. Barkın, “Dolandırıcılık ithamını kabul etmiyorum. Allah’a şükür param ve mülküm var. Maktulün ailesi siyasi parti olan HDP’e tarafından benim hakkımda şikayetçi olmaları ve onların avukatlarına vekaleti vermeleri için tehditlerde bulunuyor. Ben onların yanında yer almadığım için bunu yapıyorlar. Pişmanım” şeklinde kendisini savundu. 
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Yapılan savunmalar ardından mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, HTS kayıtlarının incelenmesine, avukatların baz istasyonları talebinin değerlendirilmesine, dosyadaki eksik hususların giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Ağustos’a ertelendi. 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.