DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4401332,39%
Diyarbakır
36°

AÇIK

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sağlık emekçileri Koca’ya istifa çağrısını yineledi
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Sağlık emekçileri Koca’ya istifa çağrısını yineledi

Sağlık emekçileri Koca’ya istifa çağrısını yineledi

Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi sonrası dün greve çıkan sağlık emekçileri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı bir kez daha istifa etmeye çağırdı.

ABONE OL
Temmuz 8, 2022 10:40
Sağlık emekçileri Koca’ya istifa çağrısını yineledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi sonrası dün greve çıkan sağlık emekçileri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı bir kez daha istifa etmeye çağırdı. 
 
Konya Şehir Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesi üzerine dün greve çıkan sağlık çalışanları, bugün de Sağlık Bakanlığı önünde protestolarına devam etti. Sağlıkçılar, Bakan Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı. 
 
Sağlık, emek ve meslek örgütlerinin çağrısıyla Ankara Bilkent Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık emekçiler,  Sağlık Bakanlığı’nın önüne yürüyerek siyah çelenk bırakmak istedi. Polisler siyah çelenge el koydu. Durumu protesto eden sağlık çalışanları, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz İtaat Etmiyoruz”, “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”,  “Yaşamak, Yaşatmak İstiyoruz”, “Sağlıkta Dönüşüm, Ölüm Getirir”, “Bakan İstifa”, sloganları atarak duruma tepki gösterdi. 
 
POLİSTEN SAĞLIKÇILARA UZMAN ÇAVUŞ SORUSU
 
Sağlık emekçilerinin bakanlığa yürümesine engel olan polislerin sağlık çalışanlarına, “3 uzman çavuş öldü, onlar neden iş bırakmadı” demesi dikkati çekti.
 
‘ÖLMEK İSTEMİYORUZ’
 
Yaşanan tartışmanın ardından, sağlık emekçileri hastane önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Ankara Tabip Odası(ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Baytemür, “Biz her gün diyoruz gerekli önlemi almazsanız biz iş bırakacağız. Öldürülen ve her şeye rağmen hekimlik andını okuyan emekçiler, sizi iyileştirip yaşatıyor, biz haklarımız verilsin istiyoruz ve ölmek istemiyoruz” dedi.
 
‘BİZİ KORUYAN YASALARA İHTİYACIMIZ VAR’
 
Devamında söz alan, Ankara Yönetim Kurulu Üyesi Onur Erden, “Buraya bugün görevimizin ikinci gününde siyah çelenk bırakmak için gelmiştik ama polisler çelengimize el koydu. Bakanlığı’nın önüne yürüyüp çelenk bırakacağız dedik. Bizler yaşamak ve yaşatmak için bu mücadeleyi verirken bugün acaba evimize gidecek miyiz, ölmeden gidecek miyiz diye düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı, istifaya davet ediyoruz. Nice sağlık emekçisi, işinin başında öldürüldü. Pandemide yoğun iş koşulları yüzünden, binlerce doktorumuz katledildi. Defalarca söyledik, bizi koruyan bir yasaya ihtiyacımız var. ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ çıkardılar ama 2 gün önce Meslektaşımız Ekrem Karakaya katledildi” ifadelerini kullandı.
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Karer Yurttaş da  “Çelengimize el koyan antidemokratik uygulama kabul edilemez. Bugün emniyet kamu düzenini bozmuştur. Biz demokratik barışçıl hakkımızı kullanıp öldürülen meslektaşımız için buradayız” diye belirtti.
 
‘MÜCADELE VURGUSU’
 
İnsan Hakları Derneği(İHD) Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat ise, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti ve baskılara değinerek hekimlerin yanında olacaklarına ve mücadeleyi büyüteceklerine vurgu yaptı.
Konuşmaların ardından sağlık çalışanları, 1 dakikalık saygı duruşu ve öldürülen sağlık emekçilerini anarak, ölen sağlık çalışanlarının yoklamasını aldı. Sonrasında, sağlık emekçileri Sağlık Bakanlığına dönerek oturma eylemi gerçekleştirdi.
 
Oturma eylemi sırasında, sağlık çalışanları sağlıkta yaşanan sorunlara ve talepleri dile getirdi. Oturma eylemi alkışlar eşliğinde son buldu.
 

En az 10 karakter gerekli