Organik tarım için ayrılan araziye dinamit fabrikası yapılacak
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Organik tarım için ayrılan araziye dinamit fabrikası yapılacak

Organik tarım için ayrılan araziye dinamit fabrikası yapılacak

Kayseri’de bulunan Eğrisöğük ve Aşağı Beyçayır köylerinin arasında bulunan araziye organik tarım yapılması için ihale açılırken, söz konusu arsaya dinamit fabrikası yapılmak istendiği öğrenildi.

ABONE OL
Ocak 25, 2023 19:37
Organik tarım için ayrılan araziye dinamit fabrikası yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- Kayseri’de bulunan Eğrisöğük ve Aşağı Beyçayır köylerinin arasında bulunan araziye organik tarım yapılması için ihale açılırken, söz konusu arsaya dinamit fabrikası yapılmak istendiği öğrenildi.

Kayseri’ye bağlı Pınarbaşı ilçesinde bulunan Eğrisöğüt Köyü ve Aşağı Beyçayır Köyü arasına dinamit fabrikası yapılması yönünde ÇED başvurusu yapıldı. Fabrika için 2 Şubat 2022 tarihinde ihale yapılırken söz konusu ihale köylülere bildirilmedi. İhalenin ardından mera alanında yapılacak fabrikaya yönelik çalışmalar başlatıldı. 

Kayseri Karaçay Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Harun Özkan, söz konusu tesisin köye 955 metrelik uzaklıkta olduğunu belirterek açıklama yaptı. Açıklamada, kurulması planlanan dinamit fabrikasında birçok kimyasal kullanılacağı, kimyasalların çevreyi kirleteceği ve bunun yanı sıra geçmişteki kazalar nedeniyle endişe oluşturacağına dikkat çekildi.

FABRİKA KÖYE ZARAR VERECEK

Dinamit fabrikasının iki köy arasında bulunan mera alanına kurulacağına işaret edilen açıklamada, söz konusu durumda geçim kaynağı olan hayvancılığı ortadan kaldıracağı vurgulandı. Tesisin, köy içme suyu kaynağına 200 metre uzaklıkta olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Köy halkı su nedeniyle zehirlenecektir.  Planlanan tesis tarlalarımızın hemen yanında olup tarımı bitirecek, zehirli tahıl imalatına neden olacaktır. Köy merkezimiz 1770 rakımlı olup patlayıcı madde fabrikası kurulması halinde temiz havası ve doğası bozulacaktır.  Kod olarak daha düşük seviyede olan Zamantı Irmağına atıklar karışacak, sulama ve balık yetiştirmede kullanılan ırmak zehir saçacaktır” denildi.

‘İHALEYE VE YASAYA AYKIRI’

İhale yapılan alanın irtifak hakkı amacında “Konut enerji ve turizm hariç olmak üzere eğitim, ticari, sağlık, sanayi, organik tarım, organize hayvancılık, sosyal ve kültürel vb. sabit ve kalıcı tesis” ifadelerin olduğuna dikkat çekilen açıklamada “ÇED başvurusunda patlayıcı madde imalat tesisi kurulacağı anlaşılmaktadır. Bu husus ihaleye ve yasaya aykırı olup ihalede organik tarım kelimesi gibi halkı cezbedecek konular yazdığı halde patlayıcı madde imalatına dönüştürülmesi kötü niyetli olup halkın yanıltılmasıdır” diye belirtildi.

Köylüler, dinamit fabrikasına karşı sanal medya üzerinden tag kampanyası başlatarak, “Köyümüzde dinamit fabrikası istemiyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.