DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316063-0,41%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖHD Wan Şubesi’nden tecrite karşı çağrı
  • Rojev
  • Güncel
  • ÖHD Wan Şubesi’nden tecrite karşı çağrı

ÖHD Wan Şubesi’nden tecrite karşı çağrı

Kendisinden 19 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin bir an önce sonlandırılması gerektiğini vurgulayan ÖHD, TBB başta olmak üzere tüm baroları göreve davet etti.

ABONE OL
Kasım 21, 2022 15:00
ÖHD Wan Şubesi’nden tecrite karşı çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WAN- Kendisinden 19 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin bir an önce sonlandırılması gerektiğini vurgulayan ÖHD, TBB başta olmak üzere tüm baroları göreve davet etti.

İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 23 yıldır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ilişkin Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, basın açıklaması gerçekleştirdi. Van Barosu önünde yapılan açıklamaya, ÖHD’li avukatlar katıldı. Açıklamayı okuyan ÖHD yöneticisi avukat Cahit Ertan, PKK Lideri Öcalan’a yönelik tecritin bir an önce sonlandırılması gerektiğini belirtti. PKK Lideri Abdullah Öcalan ve aynı koşulda tutulan diğer tutuklulara dikkat çeken Ertan, PKK Lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’dan yaklaşık 2 yıldır haber alınamadığına dikkat çekti.

‘GÖRÜŞ YASAKLARI ENGELLENEMEZ’

Tutukluların avukat görüş yasaklarının hiçbir şekilde engellenemeyeceğine vurgu yapan Ertan, “Hapishanede tutulan hiç kimsenin ulusal veya uluslararası mevzuata dayanılarak avukat görüşünün bu denli engellenmesinin mümkün olmadığı yani bu istisna halinin yasal olmadığı herkesçe bilinmektedir. Yine İmralı’nın mevcut hukuk sisteminde bir kara delik olarak kullanılmaya çalışıldığı ortadadır. Bizler hem İmralı’da uygulanmakta olan hukuk dışı tecridin aynı zamanda Türkiye’nin en yapısal sorunu olan Kürt meselesinde çözümsüzlük anlamına geldiğinin bilincinde olan ÖHD’li avukatlar olarak, bu kara deliğin daha fazla büyümemesi ve topluma daha fazla sirayet etmemesi için bugüne kadar çeşitli girişimlerde bulunduk. Bundan kısa bir süre sonra ÇHD, İHD, CİSST, TİHV, TOHAV gibi kurumlarla birlikte Tecridin sona erdirilmesi amacıyla Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesine (CPT) ortak bir başvuru yaptık. Üzerinden 5 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen başvurumuza herhangi bir cevap verilmemiştir” dedi.

BAROLARA GÖREV HATIRLATMASI

Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl yollardan çözümü için Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması gerektiğini ifade eden Ertan, “İmralı’daki tecride karşı bundan sonra da meşru hukuk mücadelemizi kararlılıkla sürdürmek adına bu sefer de Barolara görevlerini hatırlatarak; İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan Sayın Abdullah Öcalan, Sayın Hamili Yıldırım, Sayın Ömer Hayri Konar ve Sayın Veysi Aktaş’ a uygulanan ağır tecrit koşullarının sona erdirilmesi, avukat görüş yasağının kaldırılması, müvekkillerin iç hukuk ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan haklarının temini ile avukatlık görevinin yerine getirilmesi amacıyla girişim ve başvurularda bulunduk” bilgisini paylaştı.

Avukatlık görevinin yerine getirilmesinin engellendiğinin altını çizen Ertan, “başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm baroları göreve davet ediyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.