en iyi rulet siteleri
Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmak isterken görevden alındılar
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmak isterken görevden alındılar

Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmak isterken görevden alındılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ek zam taleplerini iletmek için eylem yapan DİSK Genel İş üyesi 3 işyeri temsilcisi görevden alındı. İşçiler, "Seçilmiş İmamoğlu’nun görevden alınmasının seçilmiş işçi temsilcisini görevden almaktan ne farkı var?" diye sordu.

ABONE OL
Ocak 19, 2023 12:00
Kılıçdaroğlu’na seslerini duyurmak isterken görevden alındılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ek zam taleplerini iletmek için eylem yapan DİSK Genel İş üyesi 3 işyeri temsilcisi görevden alındı. İşçiler, “Seçilmiş İmamoğlu’nun görevden alınmasının seçilmiş işçi temsilcisini görevden almaktan ne farkı var?” diye sordu. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in Bayraklı ilçesinde 15 Ocak’ta belediyenin yapacağı Dilber Apartmanı’nın temel atma törenine katılmış ve burada bazı işçiler tarafından protesto edilmişti. DİSK Genel İş üyesi işçiler, tören alanında ek zam talebinde bulunmuş ve Kılıçdaroğlu ile görüşmek istemişti. Ancak işçilerin görüşme talebine izin verilmemişti.  
 
CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, olayla ilgili eyleme katılan parti üyesi işçiler hakkında disiplin süreci başlattıklarını duyurdu. DİSK Genel İş Sendikası Genel Merkezi de işçiler hakkında disiplin soruşturması başlattı. Çiğli Belediyesi Genel İş Sendikası İzmir 8 Nolu Şubesi üyesi olan 3 işyeri temsilcisi Ali Bingöl, Cenan Ünal ve Yusuf Aydın, sendika merkezi tarafından görevden alındı.
 
‘ROMANTİZME VAKTİMİZ YOK’
 
Görevden alınan sendika yöneticileri ile işçiler, konuya dair Çiğli Belediyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya yüzlerce işçi katıldı. Görevden alınan işyeri temsilcisi Yusuf aydın, “Ne yazık ki yalan haber, iftira ile ekmek mücadelesine gölge düşürülmek isteniyor. Çocuklarımızın bir dilim ekmeği siyasi maceralara kurban ediliyor” dedi. 
 
Çiğli işçileri olarak yaklaşık bir aydır sözleşmelerinin yenilmesi için mücadele verdiklerini aktaran Aydın, “Sendikal mücadele müzakere demektir, uzlaşma demektir. Biz de baştan sona masaya otururken müzakere yapmak ve uzlaşmak üzere oturduk. Eylemleri hiçbir zaman amaç olarak görmedik. Hak arama mücadelesinde araç olarak görüyoruz. İşçi romantizm olsun diye mücadele etmez. Çünkü biz işçiler yoksullukla boğuşurken romantizme vaktimiz yok” diye belirtti.
 
‘BAŞKAN İŞÇİLERİ KÜÇÜMSÜYOR’
 
İzmir’de sadece Çiğli Belediye işçilerinin eylem yapmak zorunda kaldığını ifade eden Aydın, “Tüm belediyelerde müzakere ve anlaşma yapılırken sadece Çiğli’de eylemler oluyor. Bunun nedeni Utku Gümrükçü. Belediye başkanı seçildiği günden bugüne işçilere her zaman üsten baktı. Küçümsedi. Çiğli halkıyla işçiyi karşı karşıya getirmek istedi. İşçisine kucak açacakken, düşman olarak gördü” şeklinde konuştu.
 
Aydın, yaklaşık 4 aydır oyalandıklarını, bu nedenle geçinemediklerini söyledi. Aydın, Kılıçdaroğlu’na dertlerinin aktarmak istediklerini, eylemin yapılacağından hem Belediye Başkanı Utku Gümrükçü hem de bağlı oldukları Genel İş 8 Nolu Şube’nin bilgisi olduğunu söyledi. 
 
NEREDE ADALET?
 
Aydın, Genel İş Sendikası’nın demokratik olmayan bir karara imza atarak, 3 temsilciyi “disiplinsiz davranma ve kendi başına hareket ettiği” gerekçesiyle görevden aldığını kaydetti. Aydın, “Seçilmiş İmamoğlu’nun görevden alınmasının seçilmiş işçi temsilcisini görevden almaktan ne farkı var? Bizler ülkenin ikinci yüzyılına girerken seçilmişlerin görev hakkının gasp edilmesine karşı çıkmayacaksak nerede demokrasi, nerede adalet?” diye sordu. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.