DOLAR 18,5797 -0.29%
EURO 18,4813 0.48%
ALTIN 1.027,700,25
BITCOIN 3779780,78%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘KHK’ler gidecek biz kazanacağız’

‘KHK’ler gidecek biz kazanacağız’

Mersin’de KESK üyeleri KHK ile işlerine son verilen arkadaşlarının görevlerine iade edilmesi için çağrı yaparak, OHAL komisyonunun lağvedilmesini istedi.

ABONE OL
Eylül 17, 2022 11:00
‘KHK’ler gidecek biz kazanacağız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Mersin’de KESK üyeleri KHK ile işlerine son verilen arkadaşlarının görevlerine iade edilmesi için çağrı yaparak, OHAL komisyonunun lağvedilmesini istedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ile işten çıkarılan KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi talebiyle Özgür Çocuk Park’ında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri de destek vererek, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartı açıldı.
 
‘MÜCADELE EDECEĞİZ’
 
Platform adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Mersin Şubesi Başkanı Mahmut Sümbül, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun anayasal hak olan sendikal çalışmaları suç sayıp ret kararı verdiğini ifade etti. Sümbül, “Aileleriyle birlikte yüzbinlerce insanın, anayasal haklarının ellerinden alınarak açlık ve sefalete mahkûm ettirilerek biat ettirilmeye çalışılması aynı zamanda insanlık suçudur. Bu suça iktidar, OHAL Komisyonu üyeleri ve iktidarın ihtiyacına uygun raporlar hazırlayan yerel kamu idarecileri ortaktırlar. Bu nedenle buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. Mağdur olan ihraç kamu emekçilerinin mağduriyet giderilinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.