en iyi rulet siteleri
KHK eyleminde 8 Mart mesajı

KHK eyleminde 8 Mart mesajı

KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin gerçekleştirdiği eylemin 243’üncü haftasında söz alan kadınlar, depremin en ağır yükünün kadınlar ve çocuklarda olduğunu vurgulayarak, 8 Mart'ta kadın dayanışmasını büyüteceklerini belirtti.

ABONE OL
Mart 1, 2023 17:40
KHK eyleminde 8 Mart mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin gerçekleştirdiği eylemin 243’üncü haftasında söz alan kadınlar, depremin en ağır yükünün kadınlar ve çocuklarda olduğunu vurgulayarak, 8 Mart’ta kadın dayanışmasını büyüteceklerini belirtti.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şube, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade için düzenlediği oturma eylemine 243’üncü haftasında devam etti. Karşıyaka İskelesi karşısında yapılan eylemde,”Öfkemizle, isyanımızla kadın dayanışma örüyor, yaşamı yeniden kuruyoruz” pankartı taşınırken sık sık, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Jin jîyan azadî” sloganları atıldı. KHK’liler bu hafta 8 Mart nedeniyle eylemin öncülüğünü yaptı. Basın açıklamasını Eğitim Sen 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Gülsev Sağıroğlu ve Eğitim Sen 3 Nolu Şube Kadın Sekreteri Sabiha Metin okudu.

İlk olarak söz alan Sağıroğlu, 8 Mart’ın kadınların uluslararası birlik, mücadele ve dayanışması olarak devam ettiğini söyledi. Sağıroğlu, “Bu depremin ağırlığıyla, ataerkil kapitalist ülke düzeninin hayatlarımıza her anlamda kast ettiği, yaşamlarımızın iktidar ve sermaye nezdinde hiçbir şey ifade etmediği bilinci ve öfkesiyle giriyoruz” dedi.

‘KADINLAR ALANDA’

Milyonlarca insanda derin acılar bırakan Mereş depreminin etkilerinin, kadınlar ve çocuklar üzerinde daha ağır yaşandığını kaydeden Sağıroğlu şöyle devam etti: “Enkaza dönen kentlerden sağ kurtulabilen, yakınlarını kaybetmenin ağır travmasını yaşayan kadınlar bir taraftan da güvenlik endişesini yaşamakta, göçe, yoksulluğa,  salgın hastalıklara ve şiddet riskine karşı en savunmasız toplumsal kesimi oluşturmakta.  Büyük bir felakete ve insanlık dramına sebep olan iktidar ve kurumları ise kadınlara ve çocuklara reva gördüğü gerici politikalarını hemen uygulamaya koymaktan geri durmuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı depremzede çocukların evlat edinenle evlenme engeli bulunmadığına dair tecavüz ve istismarı meşrulaştıran fetvalar verirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  kimsesiz kalan çocukları yurtlarda ve okullarda adları taciz, tecavüz,  istismar ve şiddet ile anılan tarikat ve cemaatlere teslim etmekten utanmıyor.”

KADINLARLA BULUŞULACAK

Daha sonra söz alan Sabiha Metin ise 8 Mart’a yaklaşırken, depremden etkilenen kadınların ihtiyaçlarını rahatça ifade edemedikleri için KESK Kadın Koordinasyon çadırlarını kurduklarını ifade etti. Metin, “Mart’ın 2 ile 5 tarihlerinde Hatay, İskenderun, Adıyaman, Pazarcık, Narlı, İslahiye, Malatya’da kadından kadına dayanışmayı örüyoruz. 8 Mart günü tüm illerde en geniş kadın platformları ile iktidarın patriarkal politikalarına karşı Öfkemizle, isyanımızla kadın dayanışmasını örüyor. Yaşamı yeniden kuruyoruz diyerek alanlarda olacağız” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.