DOLAR 18,6466 0.04%
EURO 19,5661 0.25%
ALTIN 1.065,960,45
BITCOIN 313749-0,84%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

İstanbul’da 25 Kasım paneli: Şiddetsiz iletişim mümkün
  • Rojev
  • Kadın
  • İstanbul’da 25 Kasım paneli: Şiddetsiz iletişim mümkün

İstanbul’da 25 Kasım paneli: Şiddetsiz iletişim mümkün

HDP İstanbul Kadın Meclisi ve TJA, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Beylikdüzü ve Fatih’te “Kadına yönelik şiddete karşı yaşadığımız travmalar ve hukuki haklarımız" başlığıyla panel düzenledi.

ABONE OL
Kasım 20, 2022 18:00
İstanbul’da 25 Kasım paneli: Şiddetsiz iletişim mümkün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL-  HDP İstanbul Kadın Meclisi ve TJA, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Beylikdüzü ve Fatih’te “Kadına yönelik şiddete karşı yaşadığımız travmalar ve hukuki haklarımız” başlığıyla panel düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Kadın Meclisi ve Tevgera Jinen Azad (TJA, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında “Kadına yönelik şiddete karşı yaşadığımız travmalar ve hukuki haklarımız” başlığıyla Beylikdüzü ve Fatih’de panel düzenledi. Panele, Barış Anneleri İnisiyatifi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve çok sayıda yurttaş da katıldı.

HDP Fatih İlçe Örgütü’nde bir araya gelen kadınlar, panelde, “Jin Jiyan Azadi” sloganı attı.  Panelde kadınların mücadelesini yansıtan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Burada söz alan HDP Fatih İlçe Örgütü Eşbaşkanı Seyri İpek, verilen mücadelenin boyutunun büyütülmesi gerektiğini kaydetti. Baskı, saldırı ve katliamlara işaret eden İpek, mücadelenin büyütülmemesi halinde bu durumun daha artacağına dikkat çekti.

‘NEYE ELİNİ ATARSA BAŞARI ÇIKAR’

Kadınlar olarak yüklerinin çok olduğunu ancak ne yükten ne de saldırılardan korkmadıklarını belirten İpek, “Aile ve toplumun yükünü biz kadınlar kaldırıyoruz. Erk zihniyete sahip erkeğe ve sisteme karşı kadının yükü çok ağırdır. Ancak kadının örgütlülüğü de yeterince yoğundur. Kadın elini neye atarsa oradan başarı çıkar” dedi.

Söz alan HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı İlknur Birol, kadınlara yönelik şiddet ve saldırılarının çok boyutlu olduğuna işaret etti. Fiziki, ekonomik ve siyasal saldırılara dikkat çeken Birol, “Psikolojik, savaş, kimliğini yok sayma şiddeti ve kadının bedenine yönelik taciz, tecavüz ile istismarı protesto ettiğimiz için hem de eşitlik mücadele yol alsın diye bütün kadınlarla sokaklara çıkıyoruz” diye kaydetti.

BEYLİKDÜZÜ

Beylükdüzü’nde ise Erol Günaydın Sahnesi’nde “Kadına yönelik şiddete karşı yaşadığımız travmalar ve hukuki haklarımız” başlıklı panel düzenlendi. “Şiddete savaşa yoksulluğa karşı isyandayız, jin jîyan azadî” pankartının asıldığı panelde konuşmacılar Psikolog Aynur Ayhan, Avukat Berivan Bekçi ve Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan oldu. Panele çok sayıda kadın katıldı.

ŞİDDET TÜRLERİ

İlk söz alan Psikolog Aynur Ayhan, kadına yönelik şiddetin tanımına değinerek, “Bireyin cinsiyeti nedeniyle yani kadın olmasından ötürü yaşadığı fiziksel, ekonomik ve cinsel yönden zarar görmesiyle sonuçlanan ve buna sebebiyet veren tutum ve davranışlardır” dedi. Fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddet gibi şiddet türlerinin olduğuna işaret eden Ayhan, en önemli şiddet türünün psikolojik şiddet olduğunu kaydetti. Ayhan, devamla şunları söyledi: “Şiddet kadını kontrol etmek, aşağılamak, cezalandırmak amacıyla eğer bedensel güç kullanılırsa fiziksel, duygusal güç kullanılıyorsa psikolojik şiddet, cinsel anlamda güç kullanılıyorsa cinsel şiddet, maddi güç anlamında üstünlük kuruluyorsa ekonomik şiddet olarak değerlendirilir” ifadelerini kullandı.

SİSTEMSELLEŞMİŞ ŞİDDET

Ardından söz alan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Berivan Bekçi, “Yargı bizim çözüm yollarımızdan biridir. Ama devlet orada inanılmaz bir şiddet uyguluyor. Sığındığımız polis devletin bir uzantısı olduğundan ne yazık ki onun zihniyetini de yansıtarak, bizim beklediğimiz sonucu bize vermiyor”  dedi.

‘ŞİDDETSİZ İLETİŞİM MÜMKÜN’

Son olarak söz alan Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, dünyada ve Ortadoğu’da kadın olmanın çok zor olduğunu ifade etti. Kadınlar olarak kimlik mücadelesi verdiklerinin altını çizen Başalan, “‘Bir haftadır eşimle konuşmuyorum’ denildi. Mesela bu örnekler benim için çok kıymetli. Burada aslında öğrenilmiş bir şey var. O da cezalandırma politikasıdır. Aslında şiddetsiz iletişim mümkün. Konuşarak değişim dönüşüm mümkün. Bir gün ya da bir yılımızı alabilir. Demokratik bir aile mümkün” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.