en iyi rulet siteleri
BM önünden seslendiler: Gözaltılara direnişle cevap olacağız
  • Rojev
  • Güncel
  • BM önünden seslendiler: Gözaltılara direnişle cevap olacağız

BM önünden seslendiler: Gözaltılara direnişle cevap olacağız

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için BM Ofisi önünde bir araya gelen kitle, Amed merkezli gözaltılara direnişle cevap verilmesi çağrısı yaptı.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 14:30
BM önünden seslendiler: Gözaltılara direnişle cevap olacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
CENEVRE – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için BM Ofisi önünde bir araya gelen kitle, Amed merkezli gözaltılara direnişle cevap verilmesi çağrısı yaptı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle 25 Ocak  2021’den bu yana Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi önünde oturma eylemi sürüyor.  İsviçre’nin Cenevre kentinde BM Ofisi’nin bulunduğu Nations meydanında açılan çadır etrafında her çarşamba düzenlenen oturma eyleminde Türkiye ve Kürdistan kentlerinde Amed merkezli düzenlenen gözaltılar protesto etildi. 
 
‘DİRENİŞLE CEVAP OLACAĞIZ’
 
“Dem dema azadiyê ye” hamlesinin sahiplenerek düzenlenen oturma eyleminde yapılan açıklamada konuşan Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Mehmet Latif Çalebi, iki yılı aşkın süredir Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek için eylemlerini sürdürdüklerini dile getirdi. Amed merkezli gerçekleşen gözaltı operasyonuna değinen Çalebi, “Kürt avukat, gazeteci, sanatçı ve siyasetçilere yönelik gözaltı operasyonlarının temelinde  seçimi kaybetme korkusu yatmaktadır. Bu saldırıların AKP-MHP faşist bloğunun son çırpınışı olduğunu bizler çok iyi bilmekteyiz.  Faşist blok gideceğini anladığı için bu saldırılarını genişleterek sürdürürken bizlerde tüm hazırlığımızla bu saldırılara karşı direniş göstererek cevap olacağız” ifadelerini kullandı. 
 
MÜCADELE ÇAĞRISI 
 
Çalebi, devamında şunları dile getirdi: “Faşist İktidar zayıfladığını görüyor ve bunun için Kürtlere saldırılarını artırarak sürdürüyor. Faşist bloğun iktidarlığına son verecek güç Kürt hareketidir.”  Her alanda mücadeleyi yükseltme çağrısını yineleyen Çelebi, seçim çalışmalarına katılım çağrısı yaptı. 
 
Açıklama sonrası oturma eylemine geçen halk burada uzun süre “Dem dema azadiyê ye” hamlesini sahiplenen sloganlar attı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.