DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316498-0,08%
Diyarbakır
12°

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

İran’daki kadınların direnişi selamlandı
  • Rojev
  • Kadın
  • İran’daki kadınların direnişi selamlandı

İran’daki kadınların direnişi selamlandı

Dersim Kadın Platformu ve Şahmaran Kadın Platformu, Jina Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası sokaklarda olan kadınların direnişini selamlayarak destek verdi.

ABONE OL
Eylül 28, 2022 16:00
İran’daki kadınların direnişi selamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Dersim Kadın Platformu ve Şahmaran Kadın Platformu, Jina Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası sokaklarda olan kadınların direnişini selamlayarak destek verdi. 

Dersim Kadın Platformu İran ‘Ahlak polisi’tarafından katledilen Jina Mahsa Amini ve sonrasında sokaklara çıkan kadınlara destek amacıyla Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Ellerinde “Özgürlükleri için direnen İranlı kadınların yanındayız” pankartı ve Amini’nin fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıyan kadınlar, Seyit Rıza Meydanı’na kadar “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş sonrası platform adına açıklama yapan Fatoş Argın Taşkele, faşist İran devletinin 16 Eylül’de 22 yaşındaki Kürt kadını Mahsa Amini’yi, Molla rejimine bağlı ‘Ahlak Polisi’ diye bilinen İrşad devriyeleri tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle işkenceyle katlettiğini söyledi.

İranlı kadınların 1979 yılındaki ‘İran İslam Devrimi’nden bu yana zorunlu örtünme baskısı altında olduğunu söyleyen Taşkale, Hümeyni’nin iktidarı ele geçirmesinden bu yana ahlaki gerekçelerle çok sayıda kadının idam edildiğini hatırlattı. Taşkale, “Örtünme itaatsizliği yüzünden sokaktaki gericilerden ve polis tarafından şiddete uğrayan, gözaltına alınan ve tutuklanan kadınlar az değildir ve bu sayı gün geçtikçe artıyor” dedi.

’MAHSA AMİNİ’NİN SAÇI’

İranlı kadınların 43 yıldır baskıcı, dinci, kadın düşmanı ve nefret politikalarıyla halkı baskılayan, İranlı kadınların yaşamlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ettiğini belirten Taşkale, “Mahsa Amini yıllardır süren kadın düşmanı gerici, tekçi, erkek egemen molla rejiminin yürüttüğü politikaların sonucunda katledilen kadınlardan sadece birisi. Mahsa Amini’nin saç teli bugün başta İranlı kadınlar olmak üzere İran halkının ve dünya kadınlarının özgürlük direnişinin bayrağı olmuştur” diye konuştu.

DERSİMLİ KADINLARDAN DİRENEN KADINLARA SELAM

Mahsa Amini cinayetinin ardından kitleselleşen ve sokağa taşan halkın tepkisinin İran rejiminin halk nezdinde bir karşılığı olmadığının göstergesi olduğunu söyleyen Taşkale, “İranlı kadınların ve mücadeleye katılan bir bütün halkın talebi İslam Cumhuriyeti’ndeki cinsiyet ayırımcılığı kaldırılsın talebini aşmıştır. Bütün bu baskı ve zulmü yaratan rejimin değişmesi elzem olandır” diye konuştu. “Dinci faşizme karşı mücadele eden İranlı kadınlar yalnız değildir” diyen Taşkale, “Bizler Dersimli kadınlar olarak; İran’da özgürlükleri için direnen kız kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İranlı kız kardeşlerimizin mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Onların mücadelesini bir kez daha buradan selamlıyoruz” dedi.

‘BEDENLERİMİZ ÜZERİNDE TAHAKKÜME İZİN VERMEYECEĞİZ’

Türkiye’de de sokaklarda kadınların giyimine, hangi saatte eve gideceğine müdahale eden ‘ahlak bekçileri’nin iktidarın kadın politikalarından dolayı giderek cesaretlendirildiğini hatırlatan Taşkale, Bilinmelidir ki bedenlerimiz üzerinden iktidar kurmanıza asla izin vermeyeceğiz”dedi.

Açıklama sonrası “Jin Jiyan Azadi” sloganları atan kadınlar, önce saçlarını kesti ardından oturma eylemi yaparak açıklamayı sonlandırdı.

MARDİN 

Şahmaran Kadın Platformu da, kadın cinayetlerine tepki göstermek ve İran’da Jina Masha Aminî’nin katledilmesinin ardından başlayan protesto eylemlerine destek vermek için açıklama yaptı. Artuklu ilçesi Karayolları Parkı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada “Kadınların Zafere Yürüdüğü Yüzyılda Dikta Rejimlerine Boyun Eğmeyeceğiz” pankartı açıldı. Kadınlar “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî berxwedana Jinan” sloganları atarken, metni platform adına Mürvet Aslan Çam okudu. 

Dargeçit ilçesinde saçları açıldığı bahanesiyle katledilen Pakistan Demir’in erkeklerce çizilen kaderinin İran’da “ahlak polisi” tarafından Jina Masha Amini’ye reva görüldüğünü dile getiren Çam, “Biz kadınlar bu kaderi kabul etmiyoruz. Çünkü bizler bu ortak kara zihniyeti, Türkiye’de her gün artan kadın katliamından ve korunan faillerden tanıyoruz. Hala bulunamayan Gülistan Doku’dan, katledilen Deniz Poyraz’dan tanıyoruz. Zindanda katledilen Garibe Gezer’den, failleri aklanan Şule Çet’ten tanıyoruz. 27 yıldır kaybedilen çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri’nden tanıyoruz. Biz bu coğrafyanın kadınları çocuk yaşta katledilen Ceylan Önkol’dan tanıyoruz” dedi. 

‘KADINLARIN İSYANINI MEYDANLARA TAŞIMAYA DEVAM’

Kadınların isyanlarını yanlarına alarak meydanlarda olmaya devam ettiklerini belirten Çam, erkeklerin kadınların sınırlarını belirlemesine izin vermeyeceklerini dile getirdi. Çam devamla, “Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz. Jina Amini’nin katledilmesinin ardından tıpkı adı gibi yüzlerce kadına Jin yani yaşam olmayı atfetti. Bugün İran sokaklarında dalga dalga büyüyen kadın mücadelesinin, İran’daki şeriat mücadelesinin önünü nasıl tıkadığını görüyor ve İran’da direnen kadınlardan güç alıyoruz. Biz bütün dünya kadınlarına düşen bu mücadeleyi daha fazla büyütüp yaymaktır. Jin jiyan azadî şiarını yaşamımızın her alanında yaşamsallaştırmak her birimizin hayat felsefesi olmalı” ifadelerini kullandı. 

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.