en iyi rulet siteleri
Kemalbay: Depremden çıkış planı yapılmalı
  • Rojev
  • Güncel
  • Kemalbay: Depremden çıkış planı yapılmalı

Kemalbay: Depremden çıkış planı yapılmalı

Deprem bölgesi İslahiye ve Nurdağı’nda bulunan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, depremzedelerin sorunlar yaşamaya devam ettiğini belirterek, “Depremden çıkış planı yapılmalı. Acil kalıcı barınma çözümü uygulanmalı" dedi.

ABONE OL
Şubat 16, 2023 08:00
Kemalbay: Depremden çıkış planı yapılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DÎLOK – Deprem bölgesi İslahiye ve Nurdağı’nda bulunan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, depremzedelerin sorunlar yaşamaya devam ettiğini belirterek, “Depremden çıkış planı yapılmalı. Acil kalıcı barınma çözümü uygulanmalı” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eş genel başkanları, milletvekilleri ve yöneticileri, depremin ilk gününden itibaren hasar gören her merkezde kurduğu koordinasyon merkezleri ile yaraları sarmaya çalışıyor. Deprem bölgesinde  olan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yaşanan tahribatı anlattı.
 
‘İNSANLAR SOĞUKTAN ÖLEBİLİR’
 
Depremin 10’uncu gününde insanların yaşamsal ihtiyaçlarını dilendirmeye başladığını ifade eden Kemalbay, ilçe ve köylere çadırlar kurulduğunu, ancak bu çadırların yanında duş, tuvalet ve su olmadığını söyledi. Isınmanın bir sorun olarak durduğuna değinen Kemalbay, “Çadırlar buz gibi, insanlar burada hipotermi geçirip ölebilir. Burada halkın dayanışması dışında kayda değer başka bir şey yok. İnsanlarda büyük bir belirsizlik var. İnsanlar şunu soruyor: ‘Depremzedeler ne olacak? Nerede barınacak? Nasıl yaşayacaklar?’ Çünkü buna dair devletin halen tatmin edici bir açıklaması olmuş değil. Herkesin binası ya tamamen çökmüş, ya da oturulmayacak hale gelmiş. İnsanlar evlerini, işlerini kaybettiler. Bu nedenle buralarda yaşam durma noktasına gelmiş. Bu konularda insanlara güvence verilmeli artık” şeklinde konuştu.
 
‘SU YOK’
 
İslahiye ilçesine bağlı kırsal Fevzi Paşa mahallesinde yurttaşların 9 gündür duş alamadıklarını ve salgın hastalıkların baş gösterme tehlikesi olduğunu kaydeden Kemalbay, “Bu köyde insanların hayvanları enkaz altında kalmış. Hayvancılık yapamıyor. Tarım yapan insanların traktörleri ve diğer araçları enkaz altında kalmış. Bu insanlar normal hayata dönmeliler. Bunun için sorunları bir an önce giderilmeli. Bu devlet bir tanker su getiremiyor mu? AFAD, 20 çadır kurmuş yan yana ama tuvalet ihtiyaçlarına dair bir şey yapılmamış. Su yok. Bu nasıl bir çadır kurma anlayışıdır? AFAD afet haline dönüşmüş halde. İnsanlar depremde öldü, şu an ise salgınla, ölümle baş başa bırakılıyor” tepkisini gösterdi.
 
‘YAŞAM BİR AN ÖNCE NORMALLEŞTİRİLMELİ’
 
İlçede hasar tespit çalışmalarında sadece görevli iki memurla karşılaştıklarına dikkat çeken Kemalbay, “Koca ilçede iki memur çalışma yapıyor. Köylere gittiğimizde bizlere soruyorlar. ‘Ne olacak?’ diye. Bu prosedürlerin kolaylaştırılması ve çabuk yapılması gerekiyor. Çünkü insanlar kendini güvende hissetmiyor. Köydeki yurttaşlar hasar tespiti için yetkili birimlere başvurmuş ancak ‘bakanlık tarafından hasar tespiti yapılıyor’ denilerek geri gönderiliyor. Enkazları ihaleye vermişler ‘bekleyin ihaleler sonuçlansın’ deniliyor. Enkaz kaldırma ihalelerinin sonuçlanmasından sonra bakanlık hasar tespiti başlatacakmış. Tabi bizler bu iktidarın ihale anlayışını biliyoruz. Öncelik ihale değil, halkın bir an önce enkaz altından kaldırılmasıdır. İnsanların hayatının normalleştirilmesidir. Okullar kapatılıyor, insanların geleceği erteleniyor. Buna karşı bir an önce depremden çıkış planı yapılmalı. Acil barınma, kalıcı barınma çözümü uygulanmalı. AFAD gibi çadırlar ailelere verilip gidilmemeli. Çadırların kurulduğu yerlere duş, tuvalet ve su ihtiyaçları sağlanmalı. Ücretsiz telefon, internet ve yakıt verilmeli. İnsanların bedenlerinden başka bir şey kalmamış. Devlet olacaksa bunun için olmalı. Elektrik sorununun çözülmesi gerekiyor. Bunlar zor değil ama koordine ve organize yok diye bunlar hayata geçirilmiyor” dedi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.