en iyi rulet siteleri
Bazarcix’ta hafriyatlar bir alana numaralandırılarak dökülüyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Bazarcix’ta hafriyatlar bir alana numaralandırılarak dökülüyor

Bazarcix’ta hafriyatlar bir alana numaralandırılarak dökülüyor

Mereş’in Bazarcix ilçe merkezinde enkaza dönüşen binaların hafriyatları Yukarı Kaza çöplük mevkiinde bir alana parsel numaralarına göre numaralandırılarak dökülüyor. Evleri tamamen yıkılanlar orada hafriyatlarını kurcalayıp kendileri için değerli olan eşyalarını ve anılarını arayabiliyor.

ABONE OL
Şubat 19, 2023 07:00
Bazarcix’ta hafriyatlar bir alana numaralandırılarak dökülüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MEREŞ – Mereş’in Bazarcix ilçe merkezinde enkaza dönüşen binaların hafriyatları Yukarı Kaza çöplük mevkiinde bir alana parsel numaralarına göre numaralandırılarak dökülüyor. Evleri tamamen yıkılanlar orada hafriyatlarını kurcalayıp kendileri için değerli olan eşyalarını ve anılarını arayabiliyor.
 
Mereş’in Bazarcix ilçesinde bir taraftan ağır hasarlı binalar yıkılırken, diğer taraftan tamamen enkaza dönüşen ve içinden insanların cansız bedenleri çıkarılan yapıların enkazları kaldırılıyor. Depremin 14’üncü gününde hala sarsıntıların devam ettiği ilçe merkezini dolaşırken Cengiz Topel Mahallesi Muhtarı Ali Şallı ile karşılaşıyoruz. Mahallesinin durumunu sorduğumuz muhtar Şallı, “Benim mahallemde 25-30 bina tamamen yıkıldı. Ama hasarsız tek ev bile yok. Hepsini tek tek dolaştım hepsine tek tek baktım. Ağır hasarlı olanları zaten devlet yıkıyor ama yıkılmayanlar da çok kötü durumda. Enkazlar kaldırılıyor şu an” diyor. Mahallesindeki can kaybını sorduğumuz muhtar Şallı şöyle diyor: “Bizim mahallemizde yaklaşık 40 kişi yaşamını yitirdi. Bu sayı tam net değil tabi. Çünkü hala kaldırılan hafriyatların altından misafirlerin cenazeleri çıkıyor. Diyelim ki ev sahibi ölmüş, iki üç kişi, biz hafriyatları kaldırırken başka cenazeler çıkıyor. Mahallemizden olmayan, belki misafirdir. Tam net değil ama mahallemizde yaşamını yitirenlerin sayısı 40’a yakındır.” 
 
İNSANLAR DÖKÜLEN HAFRİYATLARDA EŞYALARINI ARAYABİLİYOR
 
Kaldırılan hafriyatların nereye götürüldüğünü ve ne yapıldığını sorduğumuz Muhtar Ali Şallı, “Yukarı Kaza çöplük mevkii dediğimiz yerde bir alan oluşturuldu. Bu hafriyat o alana taşınıyor. Orada parsel numaralarına göre hafriyatlar numaralandırılıyor. Ev sahiplerine bildiriliyor. İstediği zaman gidip hafriyatını kurcalayabilir. İçinde ziynet eşyaları olan başka bir şeyleri olanlar oradan bakabiliyor. Orada askerimiz ve polisimiz var nöbet tutuyor” diye konuştu. 
 
Büyük bir felaket yaşadıklarını hatırlatan Şallı, “Bize yardım getirene, bize yardım ulaştırmaya çalışanlara, herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız” dedi.
 
MA / Abdurrahman Gök – Azad Altay

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.