en iyi rulet siteleri
‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
  • Rojev
  • Dünya
  • ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’

‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’

Uluslararası Af Örgütü, İran cezaevlerinin bir kıyım merkezine dönüştüğünü ve idam cezalarının 2022 yılına göre 3 kat arttığını belirtti.

ABONE OL
Haziran 2, 2023 16:00
‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü, İran cezaevlerinin bir kıyım merkezine dönüştüğünü ve idam cezalarının 2022 yılına göre 3 kat arttığını belirtti. 

Uluslararası Af Örgütü, İran’daki insan hakları ihlallerine ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda İran cezaevlerinin bir kıyım merkezine dönüştüğünü ve idam cezalarının 2022 yılına göre 3 kat arttığını duyurdu. Uluslararası Af Örgütünün verilerine göre 2023 yılı başından bu yana en az 282 kişi idam edildi. Bu sayı, 2022 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirilen idamların 2 katı.
 
Ayrıca Uluslararası Af Örgütü, İran’daki idamlarının yüzde 20’sinin Beluç yurttaşlar olduğunu belirtti. İran rejiminin uluslararası yasalara göre hüküm giymemiş tutuklular hakkında idam kararı verdiğine vurgu yapılan raporda, bu durumun insan hakları ihlali olduğu belirtildi. 
 
Raporda, İran rejiminin idam kararlarına bu şekilde devam etmeleri halinde 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık bin kişinin idam edeceğine dikkat çekti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.