en iyi rulet siteleri
​​​​​​​Halep’te ‘Kadın bilgiyle güzelleşiyor’ paneli
  • Rojev
  • Kadın
  • ​​​​​​​Halep’te ‘Kadın bilgiyle güzelleşiyor’ paneli

​​​​​​​Halep’te ‘Kadın bilgiyle güzelleşiyor’ paneli

Demokratik Öğrenci Hareketi-Kadın, Halep’in Şêxmeqsûd Mahallesi’nde “Kadın bilgiyle güzelleşiyor” adıyla bir panel düzenledi.

ABONE OL
Mart 6, 2023 17:33
​​​​​​​Halep’te ‘Kadın bilgiyle güzelleşiyor’ paneli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Demokratik Öğrenci Hareketi-Kadın, Halep’in Şêxmeqsûd Mahallesi’nde “Kadın bilgiyle güzelleşiyor” adıyla bir panel düzenledi.

Demokratik Öğrenci Hareketi-Kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, Halep’in Şêxmeqsûd mahallesinin doğusunda bulunan Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) toplantı salonunda kadının toplumdaki rolünü ve tarihini anlatmak amacıyla “Kadın bilgiyle güzelleşiyor” adlı panel gerçekleştirdi.

Panele Genç Kadınlar Birliği, Kongra Star ve Jineoloji Merkezi üyesi onlarca kişi katıldı.

Panelin ilk oturumu Demokratik Öğrenci Hareketi Üyesi Rohahî Yûsif tarafından yürütüldü. Yûsif,  PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadının özgürleşmesi ve kadının rolünün ve tarihinin tanımlanmasına yönelik perspektiflerine dikkat çekti.

Ardından kadınların tarihi ve baskıya karşı mücadelesi hakkında bir sinevizyon gösterildi ve katılımcılar tartıştı.Hîlala Zêrîn Merkezi üyesi Fatima Mihemed yaptığı konuşmada, “Öcalan ile kadınlar arasında çok güçlü bir bağ vardır. Önder Öcalan kadın özgür olmazsa toplum da özgür olmaz diyor” dedi.

Mihemed, kadınların Abdullah Öcalan sayesinde kendilerini örgütleyip eğittiğini ve özgür bir toplum yaratmaya çalıştıklarına dikkat çekti. Ardından panelin ikinci oturumunu Jineoloji Merkezi Üyesi Rojiyan Hisên yürüttü. Hisên, 8 Mart’ın anlamını, tarihini, nasıl başladığını ve şu anda hangi düzeyde kutlandığına değindi.

Panele katılan Kongra Star Koordinasyon Üyesi Fehîme Hemo da, 8 Mart’a ilişkin görüşlerini dile getirerek, “8 Mart, kadınların güç ve irade günüdür. Kadınlar, hakikatlerinin bilmeli ve mücadelelerine devam etmelidir” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.