en iyi rulet siteleri
Iğdır S Tipi Cezaevi’nde tutuklular darp edildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Iğdır S Tipi Cezaevi’nde tutuklular darp edildi

Iğdır S Tipi Cezaevi’nde tutuklular darp edildi

Îdir Barosu, Iğdır S Tipi Cezaevi’nde gardiyanların tutukluları darp ettiğini ve avukatları ise tehdit ettiğini duyurarak, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

ABONE OL
Haziran 12, 2023 16:00
Iğdır S Tipi Cezaevi’nde tutuklular darp edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

IDİR- Îdir Barosu, Iğdır S Tipi Cezaevi’nde gardiyanların tutukluları darp ettiğini ve avukatları ise tehdit ettiğini duyurarak, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Îdir Barosu, Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevi’ne giden avukatların gardiyanların sözlü ve fiziki tehditlerine maruz kalmasına ilişkin açıklama yaptı. Basın metnini Baro Başkan Yardımcısı Avukat Hülya Demir okudu.

Demir, 14 Nisan’da cezaevini ziyaret eden avukatların tutukluların darp edilmesine itiraz etmeleri nedeniyle gardiyanlar tarafından tehdit edildiği bilgisini verdi Avukatların yaklaşık 10 kişilik gardiyan grubu tarafında tehdit edildiğini aktaran Demir, “Yaklaşık 10 infaz koruma memuru meslektaşların üzerine yürümüş, etraflarını sarmış ve ‘Siz kimsiniz ulan, mahkumları galeyana getirerek isyana teşvik ediyorsunuz?’ demek sureti ile meslektaşlarımızı sözlü ve fiziksel olarak tehdit etmişler, adeta ablukaya almışlardır. Meslektaşlarımızın infaz koruma memurlarına hitaben üsluplarına dikkat etmeleri gerektiği uyarısına karşılık ‘Sen kimsin ulan’ minvalinde sözler sarf edilmiştir” ifadelerini kullandı.

SAVCILIK GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

Olayın tutanaklarla kayıt altına alındığını ifade eden Demir, “Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş, Ceza İnfaz Kurumu yönetimi ile görüşülmüş, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme sağlanmaya çalışılmış ve fakat görüşme çağrısına yanıt verilmemiştir. Devam eden süreçte pek çok meslektaşımıza Iğdır Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu/hükümlülere cebir ve şiddet uygulandığı bilgisi gelmiş, ayrıca mağdurların infaz koruma memurlarından çekinceleri olması nedeni ile pek çoğunun şikayetçi olmaya çekindiği bilgisi edinilmiş, baromuz başkanlığına Ceza İnfaz kurumundan yazılı dilekçeler ulaşmıştır. Ulaşan bu dilekçeler ihbar Kabul edilerek Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiştir. Ayrıca yine ceza infaz kurumunda kötü muameleye maruz kalan tutuklu ve hükümlülerin intihar eylemleri ulusal basına da yansımıştır” şeklinde konuştu.

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Cezaevinde tutuklulara yönelik katı bir tutum olduğunu belirten Demir, devam etmekte olan hukuksuz muamele son buluncaya ve sorumlular hakkında yapılması gereken adli ve idari süreç etkili bir şekilde işletilinceye kadar sürecin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.