en iyi rulet siteleri
Hazine açığı dörde katlandı

Hazine açığı dörde katlandı

Hazine’nin nakit açığının geçen yıla oranla dört kat arttı. Merkez Bankası, son bir ayda 49 milyar dolar satışıyla piyasaya müdahale etti.

ABONE OL
Mayıs 10, 2023 10:00
Hazine açığı dörde katlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Hazine’nin nakit açığının geçen yıla oranla dört kat arttı. Merkez Bankası, son bir ayda 49 milyar dolar satışıyla piyasaya müdahale etti. 
 
Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin gerçekleştirileceği 14 Mayıs seçimleri öncesi dövizdeki hareketlilik sürüyor. Ekonomistler, dün 19,52 seviyelerine çıkan doların seçim sonrasında patlama yaşayacağı yorumlarında bulunuyor. 
 
HAZİNE AÇIĞI 417 MİLYARA YÜKSELDİ 
 
Dolar ve Euro’da hareketlilik sürerken, Hazine’nin nakit açığı da yılın ilk 4 ayında geçtiğimiz yıla göre dörde katlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2023 yılı Nisan ayı “Hazine nakit gerçekleşmeleri” verilerine göre, nakit açık 159,1 milyar lira oldu, faiz dışı nakit açığı ise 132,1 milyar lira olarak açıklandı. Buna göre seçim öncesi son 4 ayda Hazine toplam 417 milyar TL nakit açığı verdi. 
 
MERKEZ BANKASI’NIN MÜDAHALESİ 
 
Kuru baskılamaya çalışan Merkez Bankası, döviz satışını hızlandırdı. Bloomberg ekonomistlerinin paylaştığı verilere göre, Merkez Bankası Aralık 2021’den Nisan 2023’e kadar 177 milyar dolar satışıyla piyasaya müdahalede bulundu. Banka, son bir ayda 49 milyar dolar satışıyla piyasaya müdahale etti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.