DOLAR 17,9674 0.17%
EURO 18,3151 -0.51%
ALTIN 1.029,98-0,89
BITCOIN 431986-2,80%
Diyarbakır
32°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

09 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ

09 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Temmuz 9, 2022 06:00
09 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
* Pazarcık’ta Aksu Çayı üzerine kurulan HES, tarımı bitirme noktasına getirdi. Susuzluk nedeniyle Doğan Kızıldağ adlı çiftçinin 150 bin kavak ile 300 ceviz ağacı kurudu.
 
* A. Rahman Çadırcı’nın “Zagroslarda Bir Ceylan”, Bager Sayak’ın “Direnişe Çağrı Manifestosu”, Mihemed Mihdî Nêçîrvan’ın “Xwînzê” ve M. Çiya Mazî’nin “Esargeya Şêmûgê” kitapları Aryen Yayınları’ndan çıktı.
 
* HDP Çukurova İlçe Örgütü’ne saldıran ve kendisini “terör ve şehit olaylarına üzüldüm” şeklinde savunan çocuk hakkında “Mala zarar vermek” suçundan dava açıldı.
 
* Diyarbakır’da 20 yaşındaki Recep Hantaş’ı öldürmekle yargılanan polis Kazım Bozkurt’a verilen beraat kararının gerekçesini açıklayan mahkeme, kararını “Hantaş’ın hangi polisin silahı ile öldürüldüğünün tespit edilememesine” dayandırdı.
 
* S.A. adlı kadına tecavüz eden Kadirli Kaymakamı Ahmet Arık, savcılıkça “delil yetersiz” denilerek aklanırken, olayın ardından Niğde Vali Yardımcısı olarak atandı. Dosyayı AYM’e taşıyan S.A., sesinin duyulmasını istiyor.
 
* Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yönelik soruşturma ve tutuklamaların hukuki dayanaktan yoksun ve mesnetsiz olduğunu belirten avukatlardan Mertap Sert, “Kolluk güçleri genel ahlakın ve hukukun çerçevesi dışında hareket etme gücünü İçişleri Bakanı’ndan alıyor” dedi. 
 
* Diyarbakır D Tipi Cezaevi Disiplin Kurulu, gazeteci Mehmet Ali Ertaş’ın meslektaşına gönderdiği mektubu, “gazetecilik faaliyetlerine devam ettiği” gerekçesiyle “sakıncalı” bularak, el koydu.
 
* Türkiye’nin bir kazanım elde etmediğini,  İsveç ve Finlandiya’nın NATO zirvesinde bir “niyet antlaşması” imzaladığını belirten gazeteci Kurdo Baksi, “Madrid Zirvesi kaybetti” dedi.
 
* KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı “Örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan zihniyeti yıkmamız lazım” açıklamasına “Nedenlerinin de kendileri olduğunu bilmeleri gerekiyor” dedi.
 
* Kürtçe-Türkçe sözlüğü, genişletilmiş yeni baskısıyla çıktı. Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, 44 bin yeni sözcüğün eklendiğini sözlüğün iyi bir kaynak olduğunu söyledi. 
 
* Sağlıkta artan şiddetin iktidarın politikaları ve açıklamalarından bağımsız olmadığının altını çizen TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, “Bu nedenle silahtan çıkan kurşun aslında onların ağzından çıkan sözle hareketlenen bir şey. Sağlıkta şiddeti bu şekilde önlemeleri mümkün değil” dedi.
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 488’inci gününde devam edecek.
 
* HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, ölümünün 31’inci yıl dönümünde Diyarbakır’da bulunan Mardin Kapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anılacak (08.30) CANLI
 
* İHD ve Kayıp Yakınları, 700’üncü haftada “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemini Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirecek. (11.00) CANLI
 
* Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 902’ncisini online gerçekleştirecek. (12.00) 
 
* Hasta tutukluların sağlık durumuna dikkat çekmek için her hafta yapılan “F Oturumu” eylemi 537’ncisi haftasında İHD İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilecek. (13.30) 
 
* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenlediği eylemin 409’uncu haftasında İHD Ankara Şube önünde açıklama gerçekleştirecek. (13.30)
 

En az 10 karakter gerekli