DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 347182-1,38%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

HABER-SEN: Taleplerimiz karşılansın

HABER-SEN: Taleplerimiz karşılansın

Adana'da bir araya gelen HABER-SEN üyeleri baskılara dikkat çekerek, taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

ABONE OL
Eylül 20, 2022 15:00
HABER-SEN: Taleplerimiz karşılansın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA – Adana’da bir araya gelen HABER-SEN üyeleri baskılara dikkat çekerek, taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Basın, Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Adana İl Temsilciliği, binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla HABER-SEN üyelerine dönük antidemokratik uygulamaları ve baskıları protesto etti.

HABER-SEN 7 No’lu Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan, HABER-SEN’in bütün anti demokratik uygulamalara, baskılara, hukuk dışılığa rağmen, 30 yıllık direniş ve mücadele birikimiyle kendisini bu günlere taşıdığını belirtti.

‘TEK VAAT DAHA ÇOK YOKSULLUK’

HABER-SEN’in demokratik işleyişi, örgütsel bağımsızlığı, üyenin karar ve faaliyet süreçlerine katılımını esas alan, tek demokratik sendikası olduğunu ifade eden Aydoğan, HABER-SEN’in; meslek, özlük hakları ve hukuksal alanda yaptığı çalışma ve mücadele ile birçok kazanıma imza atan bir sendika olduğuna değindi. PTT Genel Müdürlüğü’nün uygulamalarına değinen Aydoğan,  “Sendikaların yönetici ve üyelerine değil, kendi üyelerine de tepeden bakanların, farklı adlar altında en düşük kamu emekçisi maaşının 10 katına yakın gelir elde edenlerin, kamu emekçilerine vaat edebileceği tek şey daha fazla yoksulluk ve daha fazla güvencesizliktir. Yıllardır hizmet kolumuzdaki emekçilerinin yaşadığı her sorunun parçası olanlar söz konusu sorunların çözüm adresi olamaz. Malum sendikanın yeni kurulan veya üye sayısı az olan sendikalara ‘merdiven altı sendikalar’ demesi tam da antidemokratik zihniyetlerine yakışan bir durumdur. Biz malum sendikanın ‘merdiven altı’ dediği sendikalarla birlikte mücadeleyi büyütüp bu sendikanın gerçek yüzünüzü teşhir edeceğiz. Emekçilerin birliği sizin gibi düzen sendikalarını ve sendika ağalığınızı sonlandıracaktır. Taleplerimiz karşılansın” dedi.

Aydoğan son olarak taleplerini şöyle sıraladı:

” *Posta emekçilerin taleplerini dile getiren sendikamızın yöneticilerinin ve temsilcilerinin sürgünleri bir an önce durdurulsun.

* 7201 sayılı Tebligat Yasasının gerekleri yerine getirilsin, kurum tarafından; hukuk kuralarına riayet edilsin.

* 2018’den bugüne kadar kuruma personel alınmaması doğru bir politika değil, bir an önce personel alımı yapılsın.

* 2014’ten beri görevde yükselme sınavı açmayıp kendi yandaşlarını ve sarı sendikanın yöneticileri atamaktan vaz geçilip bir an önce görevde yükselme sınavı yapılsın.

* Kurumda parçalı personel yapısına, performansa dayalı, esnek çalışmaya, angaryaya, sayı dayatmasına son verilsin.

* Liyakatsiz iş bilmez kişilerin idarelere atanmasına son verilsin.

* Usulsüzlük, yolsuzluk, bilinmeyen zararlar incelensin ve şeffaf bir denetim mekanizması ile denetlensin.

*Tetikçi ve sendikal kayırmacılık yapan kontrolör ve müfettişler derhal görevden el çektirilsin.

*Çözüm aynı işyerlerinde, aynı sorunları yaşamaya devam eden posta emekçilerinin, ortak talepleri ve mücadelesi için tavanda değil, tabanda birleşmesinden, hakları için kenetlenmesinden geçmektedir.

*Haber-Sen olarak hangi sendikanın üyesi olursa olsun tüm kamu emekçilerini insanca yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek için birleşmeye, ortak mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.” 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.