DOLAR 18,5787 -0.3%
EURO 18,4892 0.52%
ALTIN 1.028,920,37
BITCOIN 3786281,36%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bülbül: Devlet Alevilere dönük sistematik suç işliyor
  • Rojev
  • Politika
  • Bülbül: Devlet Alevilere dönük sistematik suç işliyor

Bülbül: Devlet Alevilere dönük sistematik suç işliyor

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, devletin Alevilere dönük sistematik suç işlendiğini belirterek, “Vergiyi alıyor, başka inançlara veriyor ama Alevilere gelince yok” dedi.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 09:32
Bülbül: Devlet Alevilere dönük sistematik suç işliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MALATYA – HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, devletin Alevilere dönük sistematik suç işlendiğini belirterek, “Vergiyi alıyor, başka inançlara veriyor ama Alevilere gelince yok” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya İl Örgütü, “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyası kapsamında Alevi kurumlarının temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Kentte bulunan bir kahvaltı salonundaki buluşmaya HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP Parti Meclisi üyesi ve HDP Alevi Masası Eş Sözcüsü Songül Tunçdemir, HDP PM üyesi Yasemin Demirkaya ve çok sayıda Alevi kurumunun temsilcisi ve kanaat önderi katıldı. 
 
Buluşmada konuşan HDP Milletvekili Kemal Bülbül, “Irkçılık, tekçilik ve nefret olmasın” diye bu buluşmaları yaptıklarını belirterek, “Şu an camilerde öğretilen İslam gerçek İslam değil, ‘AKP dinidir’. AKP ve diyanet camileri, ibadethaneden çıkmış, birer AKP propaganda yerlerine dönüşmüştür. Biz Alevilere eşit yurttaşlık isterken bütün inançlara eşitlik istiyoruz. Alevi toplumuna eşit yurttaşlık istiyorum demek, özgürlükçü bir yaşam istiyorum demektir. Devlet elinde bulunan Suniliğin de bir eşitliğe ihtiyacı var” dedi. Türkiye’deki Romanların tamamının Alevi olduğunu belirten Bülbül, “Asimilasyon sonucu sunnileşmişlerdir. Eşit yurttaşlık derken eğitime de dikkat çekmek istiyoruz. Her türlü vergiyi veriyoruz, devlet hazinesinde toplanıyor ve camiye, Kuran kursuna, cemaatlere, cüppelilere gidiyor ama Aleviye gelmiyor. Burada bir yurttaşlık hak ihlali var. Devlet eliyle işlenen bir suç var. Devlet Alevilere dönük sistematik suç işliyor. Vergiyi alıyor, başka inançlara veriyor ama Alevilere gelince yok. Bunu söylediğiniz zaman size Kürt sorunundan olduğu gibi ‘bölücülük yapıyorsunuz’ diyorlar” şeklinde konuştu. 
 
HDP PM üyesi ve Alevi Masası Eşsözcüsü Songül Tunçdemir de, yükselen bir Alevi hak mücadelesi olduğunu hatırlatarak, “Cumhuriyet tarihinde hiçbir parti Alevilere dair hak taleplerini gündeme almıyor. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun herkesin bir arada yaşamasını düşünen bir parti olarak haklar ve inançlar komisyonunda çalışmalarımız var. Komisyonun Alevi masası var. 2 yıldır çalışmalarımız var. Son günlerde bir kitapçık çıkardık ve Alevilerin taleplerini sahipleniyoruz. Bir çok yer dolaştık ve dolaşmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 
 
KAMPANYA SÜRECEK
 
Buluşma, Alevi kurum temsilcileri ve kanaat önderlerinin talep ve önerileri ile devam etti. HDP’nin Malatya’da sürdüreceği “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyası 4 gün sürecek. Kampanya çerçevesinde bugün Dilek Mahallesi ve Doğanşehir ilçesinde halk buluşmaları yapılacak.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.