en iyi rulet siteleri
Görevden alınan Eşbaşkan Toprak beraat etti
  • Rojev
  • Güncel
  • Görevden alınan Eşbaşkan Toprak beraat etti

Görevden alınan Eşbaşkan Toprak beraat etti

Görevden alınan Ferqîn Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

ABONE OL
Mayıs 16, 2023 10:00
Görevden alınan Eşbaşkan Toprak beraat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Görevden alınan Ferqîn Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. 
 
İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Ferqîn (Silvan) Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak, 22 yıl 6 ay hapis istemiyle yargılandığı davadan beraat etti. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanlığı görevi yürüttüğü sırada ve Ferqîn Belediyesi eşbaşkanı seçilmesinden sonra katıldığı basın açıklamaları, eylem ve etkinlikler ile Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) organize ettiği etkinliklere katılması nedeniyle, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak”la suçlanan Toprak’ın duruşması Diyarbakır 11’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Toprak duruşmaya katılmazken, avukatı Sabahattin Acar duruşma salonunda hazır bulundu. 
 
‘SİYASİ PARTİ FAALİYETLERİDİR’
 
İddia makamının ceza istemiyle bir önceki celsede verdiği mütalaasını tekrarladığı duruşmada, savunma yapan Toprak’ın avukatı Acar, müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin düşünce ve ifade özgürlüğü ile anayasal güvence altına alınan siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunu belirtti. 
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “şok etkisi” yaratan eylem, beyanların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığına dair kararını hatırlatan Acar, müvekkilinin beraatini istedi. 
 
BERAAT KARARI
 
Savunmanın ardından mahkeme heyeti, Toprak’ın her iki suçlamadan da beraatine karar verdi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.