en iyi rulet siteleri
Elbistan, depremlerin yerle bir ettiği Karaelbistan’da yeniden inşa ediliyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Elbistan, depremlerin yerle bir ettiği Karaelbistan’da yeniden inşa ediliyor

Elbistan, depremlerin yerle bir ettiği Karaelbistan’da yeniden inşa ediliyor

Depremin vurduğu Elbistan'ın yeniden inşa edildiği bölgelerden Karaelbistan Mahallesi, milattan sonra 587 ve 27 Kasım 1114 tarihlerindeki depremlerde yıkılması nedeniyle 40 bin kişi yaşamını yitirdi. Uzmanlar, bölgenin imara açılmasına karşı uyarıyor.

ABONE OL
Mart 15, 2023 07:00
Elbistan, depremlerin yerle bir ettiği Karaelbistan’da yeniden inşa ediliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MEREŞ – Depremin vurduğu Elbistan’ın yeniden inşa edildiği bölgelerden Karaelbistan Mahallesi, milattan sonra 587 ve 27 Kasım 1114 tarihlerindeki depremlerde yıkılması nedeniyle 40 bin kişi yaşamını yitirdi. Uzmanlar, bölgenin imara açılmasına karşı uyarıyor. 
 
Mereş Bazarcix ve Elbistan merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerden etkilenen 11 kentte, halkın yaraları sarılmadan AKP-MHP iktidarı siyasi ikballeri için harekete geçti. Daha enkazlar kaldırılmadan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uzmanların “Sağlıklı bir yöntem değil” uyarılarına rağmen “Bölgede inşaat çalışmalarının başlatılacağını” duyurdu. İlk etapta inşa edileceği belirtilen 250 bin konut için ihaleler açıklamadan iki gün sonra yapıldı ve temeller atılmaya başlandı.
 
Depremin merkez üssü Elbistan’da da “Doğu ve Kuzey Proje Alanı” kapsamında inşa edilecek yeni konutlar için iki bölge belirlendi. Doğu Proje Alanı, Taşburun Mahallesi ile Türkkoyu mevkiini, Kuzey Proje alanı ise Karaelbistan Mahallesi’ni kapsıyor. Erdoğan’ın, 6 Mart’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından “Fay hatlarına, dere yataklarına, heyelan bölgelerine bina yapılan dönem artık bitmiştir” açıklamasına rağmen alüvyon topraktan oluşan ve büyük bir kısmı tarım alanı olan Karaelbistan Mahallesi’nin toplu konut projesi kapsamına alınması dikkat çekiyor. 
 
KARAELBİSTAN’IN KARA TARİHİ
 
Elbistan tarihinde yüzlerce deprem yaşanmasına rağmen özellikle iki tanesi kayıtlara geçtiği için sonuçlarıyla anılıyor. Bunlardan biri 587 yılında, diğeri 1114 yılında meydana gelen depremlerdir. Ermeni tarih yazarı Sempad, bugünkü Elbistan’ın kuzeyinde eski Karaelbistan ve Hasankendi köyleri arasındaki düzlükte kurulu (Bugünkü adıyla Çilingir çayırı denilen bölge) Elbistan’ın milattan sonra  (M.S.) 587 ve 27 Kasım 1114 tarihlerinde yaşanan birbirinden şiddetli depremlerle tamamen yıkıldığı ve 1114 yılında meydana gelen deprem nedeniyle 40 bin kişinin yaşamını yitirdiğini yazıyor. Arap kaynaklar ise, Karaelbistan diye bilinen bölgede (eski Elbistan) meydana gelen sel veya depremler sonucunda ilçenin bugünkü bölgede yeniden kurulduğunu aktarıyor. 
 
KARAELBİSTAN’DA TOKİ ÇALIŞMALARI 
 
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, Elbistan için açıkladığı 6 bin 261 konutun 2 bin 500’ü Doğu Proje Alanı’nda, 3 bin 761’i de Karaelbistan’da inşa edilecek. Ağır bir tahribatın yaşandığı Elbistan’da artçı depremlerin sürmesine rağmen söz konusu konut projesi için çalışmalar başladı ve temel atıldı. Hazine arazisinde başlatılan çalışmalar, son sürat devam ederken, inşaat mühendisleri imara uygun olmayan bölge için endişelerini dile getirdi. 
 
 
İMAR PLANININ TEHLİKELERİ 
 
Karaelbistan, Ceyhan Nehri ile Söğütlü Deresi’nin birleştiği noktada yer alıyor. Bölgenin büyük bir kısmı verimli alüvyon ve taşıyıcı özelliği olmayan topraklardan oluşuyor. Görüştüğümüz inşaat mühendislerinden biri, “Oralar daha önce pirinç ekimi yapılan ovalar. Hala mısır ekimi yapılıyor. Karaelbistan’ın imar planı, köy imar planıydı. Büyükşehir, belde imarına geçmesini onayladı. Karaelbistan’da imar planı çıkarmak sorunlu” diye belirtti. 
 
 
TARIM YOK OLACAK 
 
Karaelbistan’daki imar planından etkilenecek bir diğer kesim çiftçiler. Bereketli topraklara sahip Karaelbistan betonlaştırılırken, çiftçiler, yapılaşmayla birlikte ileriki süreçlerde tarım yapılacak alanın kalmamasından endişe ediyor. Deprem bölgesinde yer alan ve birinci sınıf tarım arazisi olan Karaelbistan’daki imar planı beraberinde tarım ovalarının yok olma tehlikesini getiriyor.
 
MA / Yüsra Batıhan
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.