en iyi rulet siteleri
Elçi davasında Davutoğlu kararından dolayı yapılan reddi hakime ret
  • Rojev
  • Güncel
  • Elçi davasında Davutoğlu kararından dolayı yapılan reddi hakime ret

Elçi davasında Davutoğlu kararından dolayı yapılan reddi hakime ret

Tahir Elçi cinayetinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu dinleme kararından rücu eden mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle yapılan reddi hâkim talebi reddedildi.

ABONE OL
Kasım 18, 2022 10:00
Elçi davasında Davutoğlu kararından dolayı yapılan reddi hakime ret
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Tahir Elçi cinayetinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu dinleme kararından rücu eden mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle yapılan reddi hâkim talebi reddedildi.
 
Tahir Elçi davasına bakan Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, “Tahir Elçi, siyasi bir suikasta kurban gitti” ifadeleri nedeniyle dinlenmesine karar verdiği eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu kararından vazgeçmesi üzerine dosya avukatlarının yaptığı reddi hakim talebi reddedildi. Haziran ayındaki duruşmada, Davutoğlu’nun dinlemesi kararı alan mahkemenin celse arası aldığı kararla bu kararından rücu etmesi üzerine dosyanın avukatlarının mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini savunarak Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları reddi hakim talebi reddedildi.
 
Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin 19 Eylül’de kurduğu ara kararla Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesinin dosyaya bir yenilik katmayacağı gerekçesiyle ara kararından vazgeçmesi üzerine yapılan reddi hakim talebini değerlendiren Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve üye hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek herhangi bir sebep bulunmadığını savunarak gerekçesiyle reddi hakim talebini oy birliğiyle reddetti.
 
Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi ret kararını, “Dosya tüm kapsam itibariyle incelendiğinde Diyarbakır 10. ACM’nin 19/09/2022 tarihli ara kararında dijital inceleme raporu geldikten sonra, tanığın dinlenmesi hususunun değerlendirileceğinin belirtildiği, ayrıntısı da açıkça belirtildiği, mahkemenin daha önce kurduğu ara kararından başka bir ara karara bağlı olarak bu aşamada vazgeçmesinin hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebep sayılamayacağı, ara karara yönelik itiraz, eksiklik gibi hususların ilerleyen aşamada dosyanın esası açısından olağan ve olağanüstü kanun yoluyla da denetlenebileceği anlaşılmakla, Diyarbakır 10. ACM’nin 19/09/2022 tarihli ara kararı ve sonrası katılan ve vekillerinin 27/09/2022 havale tarihli mahkeme başkanı ve üye hakimi reddi isteminin reddine karar verilmiştir” ifadeleriyle gerekçelendirdi.
 
Dosya avukatlarının reddi hakim talebinin reddi kararının kaldırılması için Diyarbakır 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itirazdan sonuç çıkmadı. 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, reddi hakim talebini reddeden Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının usul ve yasaya uygun olduğunu, kararda bir isabetsizlik bulunmadığını işaret ederek, talebi reddetti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.