en iyi rulet siteleri
Festivalde Kürt kültürü ve asimilasyon vurgusu

Festivalde Kürt kültürü ve asimilasyon vurgusu

8'nci Amed Şehir Tiyatrosu 4'ncü gününde “Kas w Hanvın” oyununda, Kürt dili ve kültürü üzerindeki asimilasyon politikalarına dikkat çekildi.

ABONE OL
Ekim 23, 2022 20:36
Festivalde Kürt kültürü ve asimilasyon vurgusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİYARBAKIR – 8’nci Amed Şehir Tiyatrosu 4’ncü gününde “Kas w Hanvın” oyununda, Kürt dili ve kültürü üzerindeki asimilasyon politikalarına dikkat çekildi.

Amed Şehir Tiyatrosu, “Va Cûdî û va ye ev ax” şiarıyla başlattığı 8’nci Tiyatro Festivali, 4’ncü gününde devam etti. Festivale yoğun ilgi gösterilirken, çok sayıda izleyici katıldı.

İlk olarak Batman Yenisahne’nin – Serbaz oyunu sahnelendi. Manastırdan bozma bir psikiyatri kliniğinde geçen oyunda, kaderlerine terkedilmiş ve donmamak için aynı odada birlikte kalmak zorunda olan ilginç ama zararsız 6 “deli” ve yine onlar kadar ilginç olan doktorun hikayesini anlatıyor.

‘KÜRT DİLİ VE KÜLTÜRÜ ÜZERİNDEKİ ASİMİLASYON’

Ardından Kati Hwner’in (Kerkuk) – Kas w Hanvın oyunu sahnelendi. Kürt halkı üzerinde uygulanan baskılardan kaynaklı yaşanan üzüntü ve ferasetten bahsedilen oyunda, toplumlar arasındaki adaletsizliklere dikkat çekildi. Oyun aynı zamanda Kürt dili ve kültürü üzerindeki asimilasyonu da ele alıyor.

‘İKTİDARLARA KARŞI SAHNEDEYİZ’

Ardından Kerkük Tiyatrosu Koordinasyonu’ndan Hilket İdrisi’nin göndermiş olduğu mesaj sahnede okundu. İdrisi’nin mesajı şu şekilde: “Ne kadar faşist, diktatör ve iktidarcı hükümetler varsa bizler sahnede olmaya, halkın sesini kültüre ve sanata yansıtmaya devam edeceğiz.”

Oyun ardından oyunculara Amed Şehir Tiyatrosu tarafından plaket takdim edildi.

Festival yarın, Tiyatro Mask-Tiyatro Temrin (Amed) – Mori (15.00),Tiyatro Rituel – Çîrokeke Cengê (20.30) oyunlarıyla devam edecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.