en iyi rulet siteleri
Eğitim Sen’den bakanlığa karne: Yanlışlarda ısrar ediliyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Eğitim Sen’den bakanlığa karne: Yanlışlarda ısrar ediliyor

Eğitim Sen’den bakanlığa karne: Yanlışlarda ısrar ediliyor

Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir araya gelmeleri engellenen Eğitim Sen üyeleri, bakanlık için hazırladıkları karnede, “Bir yıldır bildiğini okumaktadır. Yanlışlarında ısrar etmektedir" yazıldı.

ABONE OL
Ocak 20, 2023 14:00
Eğitim Sen’den bakanlığa karne: Yanlışlarda ısrar ediliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir araya gelmeleri engellenen Eğitim Sen üyeleri, bakanlık için hazırladıkları karnede, “Bir yıldır bildiğini okumaktadır. Yanlışlarında ısrar etmektedir” yazıldı.
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), “Eğitim Durumu Raporu”nu açıklamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde bir araya geldi. Ankara Emniyeti tarafından engellenen eğitim emekçileri, sendikanın 1 Nolu Şubesi önünde açıklama yaptı. “Eşit işe eşit ücret istiyoruz” pankartının taşındığı eylemde, “Kariyer değil dayanışma”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları atıldı. Açıklamada, ayrıca Milli Eğitim Bakanı Mehmet Özer için hazırlanan karne gösterildi. Karnenin öneri kısmında, “Başarılı olduğun derslerin pedagojik olarak bir karşılığı bulunmaktadır. Bir yıldır bildiğini okumaktadır. Yanlışlarında ısrar etmektedir” yazıldı. 
 
‘MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’
 
Açıklamada ilk olarak konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Sacit Ünalmış, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunların bakanlığın yine gündeminde olmadığını vurguladı. Eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük haklarının, insan onuruna yakışır ücret taleplerinin yok sayıldığını dile getiren Ünalmış, şunları söyledi: “Eğitimde dayatmacı politikaların sürmesi nedeniyle öğrencilerin ve öğretmenlerin mutsuz olduğu, öğretmenlerin esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlandığı, siyasal kadrolaşmanın devam ettiği, eğitim sürecinde farklı dil, kimlik ve inançların dışlandığı, eğitimin niteliğinin daha da kötüleştiği bir eğitim sisteminin başarılı olması mümkün değildir. Eğitim Sen, piyasa ilişkileri içine çekilen, okul öncesinden üniversiteye kadar bilimin ve laikliğin değil, milliyetçiliğin, ayrımcılığın ve inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelesini kesintisiz sürdürmeye kararlıdır.”
 
 DAYANIŞMA ÇAĞRISI
 
Daha sonra konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, toplanma haklarının 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun gerekçe gösterilerek engellendiğini söyledi. Anadilde, laik, bilimsel eğitimin hak olduğunu ve bunun bakanlık tarafından yapılmadığını vurgulayan Kurul, “Eğitim sisteminde iki katı güzel çalışma yapmak mümkünken bundan feragat eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Bunun için öfkeliyiz. Bizler bakanlıktan bir türlü randevu alamadık. Bu süreci aşmak için dayanışmaya davet ediyoruz. Eğitim Bakanlığı’nın karnesi kırıklarla, sıfırlarla dolu. Oysa çocuk işçiliğini yaygınlaştırmasında, hiyerarşi, eşitsizlik üretme konusunda oldukça yüksek notlar aldı. Türkiye yaklaşan seçimlerle demokratikleşme durumunda. Bu yüzden MEB ve Ankara Valiliği’ni kamuoyuna şikâyet ediyoruz” dedi.
 
 Açıklamanın ardından bakanlık karnesi okundu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.